Ha valakinek az Apple, a Google és a Microsoft is közvetlen riválisává válik, annak nagyon jól kell teljesítenie, hogy ne töröljék el a piacról. A cloudos tárolásra és megosztásra építő Dropbox láthatóan nem akar kihalni.
A 2008 őszén indult Dropbox egyszerű kezelésével és könnyű szinkronizációs megoldásával hamar elterjedt a felhasználók között, és a regisztrálók száma tavaly októberben már átlépte az 50 milliós szintet is. Nem csoda, hogy a nagypályás szereplők figyelmét sem kerülte el ez a piaci szegmens, és sorra jönnek ki a saját megoldásaikkal. A Dropbox már elég nagy, hogy ne lehessen egykönnyen átlépni rajta, de egy erőforrás-háborúban biztosan nem ők az esélyesek. Amit tehetnek az immár 100 alkalmazottal rendelkező vállalkozásnál, az a folyamatos fejlesztés, amivel megpróbálnak az egyre sűrűbb mezőnyben továbbra is vonzó alternatívát kínálni.

Mint a fakocka  Dropbox működése gyermekien egyszerű: az ingyenes regisztráció esetén minden felhasználó 2 gigabájtnyi szabad tárhelyet kap. Ezt a kis "felhőszeletet" tölthetjük meg saját megosztott fájljainkkal, méghozzá egy kifejezetten egyszerű kliensprogram használatával. Ebben létrehozzuk a számítógépünk merevlemezén (vagy épp mobiltelefonunk flash memóriájában) egy dedikált területet: innentől minden ide másolt fájl szinkronizálódik az összes többi olyan számítógéppel, ahová feltelepítettük ugyanezt a klienst.

A szolgáltatás alapesetben ingyenes, a 2 gigabájtos tárhelyet azonban megnövelhetjük meghívók kiküldésével (minden általunk meghívott új csatlakozó 250 megabájtnyival növeli saját tárkapacitásunkat), és természetesen fizetős konstrukciók is rendelkezésre állnak: évi 99 dollárért 50, míg 199 dollárért 100 gigabájttal gazdálkodhatunk. Havi konstrukcióban ugyanezért 9,99 illetve 19,99 dollárt kell fizetnünk.

Szaporodjatok! Az idilli állapotoknak a folyamatosan érkező riválisok vetettek véget. Ezek között volt a Dropboxhoz hasonló startup, de több nagy játékos is előállt saját megoldásával. Az Apple tavaly nyáron mutatta be az azonnali szinkronizációt lehetővé tevő iCloud szolgáltatást, miközben a Google-nél célegyenesbe ért a régóta lebegtetett saját megoldás, a Drive. Bár a Microsoft már 2007 óta működteti a SkyDrive-ot, az sem véletlen, hogy pont mostanában álltak elő Redmondban a szolgáltatás jelentős bővítésével.

Ilyen erős ellenszélben már az amúgy 4 milliárd dollár értékűre taksált Dropboxnak sem mindegy, mit lép. Most például bejelentették, hogy a fotók és videók megosztására egy új, természetesen rendkívül egyszerűen kezelhető felületet hoznak létre, ami a számítogépre telepített programmal automatikusan a cloud tárhelyre tölti a PC-hez vagy Macintoshhoz kötött kamera, telefon, tablet vagy memóriakártya képeit. A lehetőség okostelefonos appoknál is megvan, de ebből egyelőre csak az androidos verzió készült el, az iPhone-kompatibilis változatra kicsit várni kell. Telefonról ugyanúgy működik a dolog, mint az asztali számítógépről, azaz az elkészült képek automatikusan landulnak a külön az erre a célra kialakított mappánkban. Innen aztán bárkivel megoszthatjuk, bárhová letölthetjük a fotókat.

Hogy lendületet adjon a szolgáltatásnak a Dropbox, az első feltöltést 500 megabájt tárhellyel honorálja, további aktivitással pedig 3 gigabájtot lehet ingyen összeszorgoskodni. A feltöltött képeket "csak" tárolni, megosztani tudjuk, azaz nem lehet a fotókon egyszerű változtatásokat sem végezni egy kapcsolódó szerkesztőprogram, mint amire például a Google Picasa alkalmazása képes. Ezt inkább rábízzák külsős fejlesztőkre, akiket kifejezetten támogat a szolgáltató abban, hogy "rátelepüljenek" a Dropbox képeire.

A SkyDrive következő verziója alaposan bekeményít
Heteken belül jöhet a Google felhős tárolója
SugarSync: Dropbox felturbózva
Kitálalt az Apple: iOS a felhőben, oroszlán a Maceken

Trump sokadszor tolja arrébb a TikTok-döntés határidejét

Kezd a rétestésztához hasonló nyúlósságúvá válni a TikTok esetleges egyesült államokbeli kitiltásáról szóló történet. A kínai tulajdonú alkalmazás újabb 90 napot kapott az ügy rendezésére.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.