Nemrég még több amerikai településen is az önkormányzatok finanszírozási problémáinak megoldását látták a kriptovalutákban, miután egy delaware-i székhelyű startup, a CityCoins olyan nagyvárosok vezetését győzte meg a saját blokkláncprojektek beindításáról, mint amilyen New York vagy Miami. Újabban azonban kevesebbet hallani a dologról, ami az olyan baleseteknek köszönhető, mint a MiamiCoin nevű kriptoeszköz értékének 95 százalékos csökkenése is volt a szeptemberi csúcs óta – számolt be róla a Quartz magazin a május 13-i árfolyamot figyelembe véve.
Miami tavaly őszre már 10 millió dollárnyi bevételt generált a bitcoinra épülő kriptovaluta kibcsátásából, és februárban első ízben váltotta át MiamiCoin-állományának egy részét, ami 5,25 millió dollárnyi extrát hozott a költségvetésnek. Ezt akkor Francis Suarez polgármester a város történelmi pillanatának nevezte. Nagy lelkesedésében egyenesen azt állította, hogy a MiamiCoin később teljes egészében kiválthatja az önkormányzati adókat, azonban hamar kiderült, hogy erre valószínűleg nem fog sor kerülni. A CityCoins egy másik projektjét, a NYCCoint is hasonló várakozások övezték, annak értéke 68 százalékot zuhant az év eleje óta.
Nem annyira sima ügy
A Quartz cikke rámutat, hogy olyan spekulatív eszközökről van szó, amelyeket nem lehet áruk vagy szolgáltatások tényleges cseréjére használni, és az árfolyamuk, hasonlóan a legtöbb más kriptovalutákhoz, rendkívüli módon ingadozó. Emellett a tokenek bányászata is problémás, aránylag komoly befektetést igényel, a MiamiCoin esetében pedig a bányászatból származó bevétel 30 százaléka a városhoz kerül. A kritikusai szerint arról sem szabad megfeledkezni, hogy a vállalkozás működtetése a helyi kormányzatok részéről is rengeteg erőforrást emészt fel.
A lap összeállítása kitér rá, hogy a CityCoins tokenek (ugyancsak hasonlóan a többi kriptovalutához) egyfajta szabályozási vákuumban működnek, és a szövetségi ügynökségek egyre élesebb figyelemmel kísérik a startup működését. Philadelphia a maga részéről már el is vetette a saját kriproeszköz bevezetésének tervét, és ebben a pillanatban az sem látszik, hogy pontosan mi lesz a MiamiCoin jövője. A polgármester a Miami Heraldnak utóbb már azt nyilatkozta, hogy nem tudja, mennyire fog működni a dolog, de arra figyelmeztetett, hogy az innováció nem mindig működik – ezzel együtt fontosnak nevezte az ilyen technológiák hatását a demokrácia fejlődésére nézve.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak