Teljesítménybeli, stabilitási és biztonsági javítások-fejlesztések sokaságával megérkezett a Java 20, adta hírül az Oracle. A kiadással megjelenő Java Development Kit összesen hét jelentősebb fejlesztést tartalmaz, melyek többsége a korábbi kiadásokban bevezetett funkciók továbbfejlesztése.
A nyelvi fejlesztések között megjelent a Record Patterns és Pattern Matching for Switch. Előbbi révén a record patterneket és a type patterneket is egymásba lehet ágyazni, utóbbi pedig az adatorintált lekérdezéseket teszi hatékonyabbá (tömörebbé és biztosabbá). A Project Loomhoz kapcsolódó új funkciók (Scoped Values, Virtual Threads, Structured Concurrency) egyszerűsítik a nagy teljesítményű, konkurens alkalmazások írásának, karbantartásának és megfigyelésének folyamatát. Emellett két olyan fejlesztés is érkezett, ami a Java Virtual Machine (JVM) és a natív kód összekapcsolását teszi könnyebbé (Foreign Function & Memory API és Vector API).
Az Oracle félévente ad ki ún. Java-funkció verziókat. "Ez a ritmus biztosítja az innovációk rendszeres áramlását, miközben folyamatosan javítja a platform teljesítményét, stabilitását és biztonságát, ezzel hozzájárulva a Java elterjedéséhez a különböző méretű szervezetek és iparágak körében" – magyarázza a kiadások sűrűségét a vállalat közleménye.
Pontosították a durva lincencelési tervet
Az új kiadás kapcsán az Infoworld elővette azt a januári témát is, ami sok informatikai vezetőnek okozott álmatlan éjszakákat. Mint megírtuk, az Oracle módosította a Java SE licencelési metrikáját. Január 23-ától a Java SE és a Java SE Desktop linceceket is leváltotta a Java SE Universal előfizetés. De míg korábban az Oracle a klienseszközöknél ún. NUP (Named User Plus) metrikát, szerveroldalon pedig CPU-alapú metrikát alkalmazott, az Universal előfizetés a szervezet alkalmazottainak számát veszi figyelembe a fizetendő licencdíjnál.
Ez az országonként változó foglalkoztatási szabályok és a különféle egyedi (munka)szerződések miatt elvileg kaotikus helyzetet hozhatott volna, de az Oracle elébe ment ennek. Mindenki után kell licencdíjat fizetni, aki teljes munkaidős, részmunkaidős vagy ideiglenes alkalmazott; sőt minden ügynök, kontraktor, outsourcing-partner és tanácsadó után is, akik "támogatják az ön belső üzleti tevékenységét". Az IPR-Insights Oracle-licencelési szakértője, Repkényi Balázs azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy a végső verdikttel érdemes megvárni azt, hogy az Oracle hogyan alkalmazza a szabályt a gyakorlatban.
Az Oracle akkor azt ígérte, hogy a régi modell szerint előfizetők megújíthatják előfizetésüket a bejelntéskor érvényes ÁSZF szerint, de több nemzetközi szaklap és Repkényi is azt feltételezte, hogy a vállalat igyekszik majd átterelni régi ügyfeleit is az Universal előfizetésre.
Most azonban a vállalat határozottan cáfolta, hogy ez lenne a terve. A meglévő ügyfelek dönthetnek, hogy váltanak-e Universal licencre, nyilatkozta Georges Saab, az Oracle fejlesztésért felelős alelnöke, hivatkozva az ezzel kapcsolatban kiadott FAQ szövegére. Saab az Universal bevezetését ügyféligénnyel magyarázta: egyes ügyfelek szerettek volna olyan konstrukciót, amivel egyszerű kalkulálni.
A Saabot idéző Infoworld viszont úgy értesült, hogy sok vállalat nem így értelmezte az Oracle szándékát, ezért a módosítás bevezetése után sokan kezdtek intenzívebben keresni valamilyen alternatív megoldást, és ez jelentős számú új ügyfelelet hoz a konkurens kiadásoknak.
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak