Egy londoni biztonsági cég megpróbálta reprodukálni a hallgatózó telefonokról szóló beszámolókat.

Tele van a net olyan beszámolókkal, melyek arról szólnak, hogy bigtech cégek lehallgatják a telefonbeszélgetéseinket, és azok alapján bombáznak bennünket hipercélzott hirdetésekkel. És persze erről sokan cáfolhatatlan bizonyítékokat, például videókat is megosztanak.

Egy biztonsági cég úgy döntött, alaposabban utánamegy ennek, és tesztekkel ellenőrzi, így van-e.

(Szpojler: nincs)

A Nagy Leleplezés

Egy londoni kiberbiztonsági cég, a Wandera megpróbálta reprodukálni a beszámolókban leírtakat, hogy ellenőrizzék, van-e alapja ennek a népszerű összeesküvés-elméletnek. Ehhez vettek két egyforma Samsung gyártmányú androidos telefont és két egyforma iPhone-t. Az összes telefonon elindítottak egy sor alkalmazást (Facebook, Instagram, Chrome, SnapChat, YouTube, Amazon) úgy, hogy minden hozzáférést engedélyeztek számukra.

A két-két telefonból az egyiket betették 30 percre egy süketszobába, a párját pedig egy "hangosszobába". Utóbbiban a fél óra alatt folyamatosan játszottak a két telefonnak macska- és kutyaeledel-hirdetéseket. Utána összehasonlították a két környezetben lévő telefonok adatforgalmát és akkumulátorhasználatát azzal, amikor a telefonokon bekapcsolják a virtuális asszisztenseket (Siri, Google Assistant), ugyanis olyankor a készülékek "hivatalból" továbbítják a hallottakat.

Elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy van-e szignifikáns eltérés a süketszobában és a normál szobában tartott telefonok működésében. Azt is megnézték, hogy az eltérő módon "kezelt" telefonok között van-e különbség a tekintetben, hogy a telefonról meglátogatott weboldalakon mennyi macska- és kutyaeledelt reklámozó hirdetés jelenik meg. Mivel egy mérés nem mérés, a kísérletet három egymást követő napon is elvégezték.

A mérések egyértelműen azt mutatták, hogy nem volt érdemi eltérés a különböző körülmények között tartott telefonok között sem az adatátvitelben, sem másféle mutatóban. A telefonok adatforgalma minden esetben elenyésző volt ahhoz képest, amit bekapcsolt virtuális asszisztenssel produkáltak.

 
Wandera Mobile Phone Listening Test 2019
Infogram


A kutatók számára ez egyértelműen bizonyította, hogy nem történik lehallgatás. A Wandera mérnöke, James Mack szerint, ha a telefonon keresztül hallgatóznának a cégek, akkor az ugyanolyan adatforgalommal kellene járjon, mint amikor a telefonokon bekapcsolták a digitális asszisztens – írja a kísérletről beszámoló BBC.

Azért van itt mit vizsgálni

Volt azonban egy olyan jelenség, aminek okára nem jöttek még rá a kutatók. Andoidon az alkalmazások többségének mérhetően nagyobb volt az adatforgalma a süketszobában, mint a hangosban, míg az iPhone a laikusok által is megjósolható módon viselkedett: a süketszobában produkált kisebb adatforgalmat.

A biztonsági cég alapító-vezérigazgatója, Eldar Tuvey úgy összegezte a tesztek eredményét, hogy bár nem találtak bizonyítékot a telefonokon keresztül történő hallgatózásra, teljes mértékben nem zárható ki a lehetősége. Mint mondta, elképzelhető, hogy az olyan módon történik, amit nem tudtak kideríteni, bár azt nagyon valószínűtlennek tartja.

A helyzet az, hogy számtalan közvetett módszer van arra, hogy a hirdetők profilozzák a felhasználókat. Felhasználják a helymeghatározási adatokat, a böngészési előzményeket, a különböző netes követési technikákat stb. – meg persze a közösségi platformokon önként és dalolva megadott adatainkat –, és azok bőséges információkat szolgáltatnak rólunk a célzott hirdetésekhez. Mint a Wandera technológiai főnöke, Mike Campin fogalmazott, minél hasznosabb a telefon a felhasználónak, annál vonzóbb a hirdetők, hekkerek stb. számára, akik a felhasználó adatait akarják, hiszen annál több önkéntesen szolgáltatott adathoz jutnak róla. Ezek a technikák ráadásul folyamatosan fejlődnek, így a hatalmas adatmennyiségekkel dolgozó tanulási algoritmusok egyre pontosabban tudják előrejelezni az egyes fogyasztók érdeklődését.

A lehallgatás általában célzott hekkertevékenység eredménye, és ilyenkor néhány, a támadók szempontjából valamiért fontos személy kommunikációjának lehallgatása a cél. Ilyen volt például az a WhatsAppot ért incidens, amire májusban derült fény. A csevegőprogram hanghívási protokolljának egy súlyos sebezhetőségét kihasználva lehetett az egyik legprofibb kémprogramot, a Pegasust telepíteni a a mobilos kliensekre.

Biztonság

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.