Már 2029-ben jobbak lesznek bizonyos területeken, mint a hagyományos számítógépek. Legalábbis egyre többen fogadnak erre.

Gyorsabban beérhet a nagy kvantumszámítógép-projekt, mint korábban gondolták. Bizonyos feladatok megoldásában már az évtized vége előtt felülmúlják a kvantumszámítógépek a hagyományos számítógépeket, olvasható a The Current and Future State of Quantum Computing címen kiadott kutatási jelentésben.

A kvantumszámítógépeket fejlesztő-építő amerikai QuEra Computing kutatásának apró szépséghibája, hogy a válaszok jobbára az ágazatban érdekeltek (akadémiai szférában dolgozó kutatók, szakértők, elemzők, fejlesztő-gyártó cégek szakemberei stb.) véleményét tükrözik. A több mint 900 válaszadónak egyébként 40 százaléka értett egyet teljes mértékben a fenti megállapítással, amit a QuEra szakértői megfejeltek azzal, hogy szerintük már 2026-ban piacra kerülhet az első olyan kvantumszámítógép, ami a kvantumtechnológia egyelőre elméleti fölényét a gyakorlatban is egyértelművé teszi.

A válaszadók harmada szerint szervezetüket összességében meglepetésként éri majd a technológia fejlődésének gyorsasága. Emiatt ők hasonló forgatókönyvre számítanak, mint amilyennek a mesterséges intelligencia esetében tanúi lehetünk: erőforráshiány alakul ki. Annyian akarnak majd kvatumszámítógépet, hogy a piac nem tudja lekövetni a keresletet, és éles verseny alakul ki a gyártáshoz szükséges erőforrásokért.

Van még megoldandó feladat

Meglehet, a válaszadók 2029-es (és a QuEra 2026-os) dátuma túlzottan optimista, főleg ha a megoldandó problémákat is figyelembe vesszük. Olyan "apróságokra" kell jó megoldást találni, mint a skálázhatóság (a megkérdezettek 33 százaléka említette első helyen), a hibatűrés és hibajavítás (31 százalék). A válaszadók ötöde szerint a hardver stabil teljesítményén (koherenciaidő, qubit-hibaarány stb.) is javítani kell.

Ami a régiók erőviszonyait illeti, a kutatás résztvevőinek 52 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az az ország jó pozícióból indul ebben a technológiai versenyszámban, ahol ő jelenleg dolgozik (a kérdőív a válaszadó munkahelyének lokációjára kérdezett rá, és nem a lakhelyére). A legmagabiztosabbak az USA-ban dolgozók voltak (82 százalék), míg az európaiak valamivel szerényebben nyilatkoztak. A Franciaországban dolgozók 67 százaléka mondta ugyanezt. Az Egyesült Királyságban 57 százalék, Németországban 45 százalék volt az arányuk.

A kutatásból az is kiderült, hogy a kvantumtechnológiára sokan stratégiai technológiaként tekintenek. A teljes mintában csak minden ötödik válaszadó mondta azt, hogy lényegtelen, hol gyártják a kvantumszámítógépeket. Az európai válaszadóknak fontosabb, hogy a gyártó "baráti" partner legyen: a britek 60 százaléka, a németek 54 százaléka, míg a franciák 49 százaléka értett egyet ezzel. Az amerikai válaszadók 40 százalék osztja ezt az álláspontot.

A kutatás egyébként amerikai-európai túlsúlyú volt, az USA-ból 338-an, Európából 350-en töltötték ki a kérdőívet. Az európai válaszadók 85 százaléka hat országban dolgozik: a legtöbben Németországban (88), az Egyesült Királyságban (81) és Franciaországban (42). Magyarországról ketten vettek részt a kutatásban.

A teljes anyag PDF-ben itt tölthető le »

(Illsztráció: A QuEra 256 qubites Aquila kvantumszámítógépe. Forrás: QuEra)

Piaci hírek

Netes csalóhálózat miatt kapott amerikai szankciót egy kambodzsai szenátor

Az USA pénzügyminisztériuma szerint a távol-keleti ország egyik legvagyonosabb vállalkozója rászedett és kényszermunkára fogott emberekkel végezteti el az online bűncselekményeket.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.