Gyorsabban beérhet a nagy kvantumszámítógép-projekt, mint korábban gondolták. Bizonyos feladatok megoldásában már az évtized vége előtt felülmúlják a kvantumszámítógépek a hagyományos számítógépeket, olvasható a The Current and Future State of Quantum Computing címen kiadott kutatási jelentésben.
A kvantumszámítógépeket fejlesztő-építő amerikai QuEra Computing kutatásának apró szépséghibája, hogy a válaszok jobbára az ágazatban érdekeltek (akadémiai szférában dolgozó kutatók, szakértők, elemzők, fejlesztő-gyártó cégek szakemberei stb.) véleményét tükrözik. A több mint 900 válaszadónak egyébként 40 százaléka értett egyet teljes mértékben a fenti megállapítással, amit a QuEra szakértői megfejeltek azzal, hogy szerintük már 2026-ban piacra kerülhet az első olyan kvantumszámítógép, ami a kvantumtechnológia egyelőre elméleti fölényét a gyakorlatban is egyértelművé teszi.
A válaszadók harmada szerint szervezetüket összességében meglepetésként éri majd a technológia fejlődésének gyorsasága. Emiatt ők hasonló forgatókönyvre számítanak, mint amilyennek a mesterséges intelligencia esetében tanúi lehetünk: erőforráshiány alakul ki. Annyian akarnak majd kvatumszámítógépet, hogy a piac nem tudja lekövetni a keresletet, és éles verseny alakul ki a gyártáshoz szükséges erőforrásokért.
Van még megoldandó feladat
Meglehet, a válaszadók 2029-es (és a QuEra 2026-os) dátuma túlzottan optimista, főleg ha a megoldandó problémákat is figyelembe vesszük. Olyan "apróságokra" kell jó megoldást találni, mint a skálázhatóság (a megkérdezettek 33 százaléka említette első helyen), a hibatűrés és hibajavítás (31 százalék). A válaszadók ötöde szerint a hardver stabil teljesítményén (koherenciaidő, qubit-hibaarány stb.) is javítani kell.
Ami a régiók erőviszonyait illeti, a kutatás résztvevőinek 52 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az az ország jó pozícióból indul ebben a technológiai versenyszámban, ahol ő jelenleg dolgozik (a kérdőív a válaszadó munkahelyének lokációjára kérdezett rá, és nem a lakhelyére). A legmagabiztosabbak az USA-ban dolgozók voltak (82 százalék), míg az európaiak valamivel szerényebben nyilatkoztak. A Franciaországban dolgozók 67 százaléka mondta ugyanezt. Az Egyesült Királyságban 57 százalék, Németországban 45 százalék volt az arányuk.
A kutatásból az is kiderült, hogy a kvantumtechnológiára sokan stratégiai technológiaként tekintenek. A teljes mintában csak minden ötödik válaszadó mondta azt, hogy lényegtelen, hol gyártják a kvantumszámítógépeket. Az európai válaszadóknak fontosabb, hogy a gyártó "baráti" partner legyen: a britek 60 százaléka, a németek 54 százaléka, míg a franciák 49 százaléka értett egyet ezzel. Az amerikai válaszadók 40 százalék osztja ezt az álláspontot.
A kutatás egyébként amerikai-európai túlsúlyú volt, az USA-ból 338-an, Európából 350-en töltötték ki a kérdőívet. Az európai válaszadók 85 százaléka hat országban dolgozik: a legtöbben Németországban (88), az Egyesült Királyságban (81) és Franciaországban (42). Magyarországról ketten vettek részt a kutatásban.
A teljes anyag PDF-ben itt tölthető le »
(Illsztráció: A QuEra 256 qubites Aquila kvantumszámítógépe. Forrás: QuEra)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak