Másfél évtizedes működése során soha nem termelt profitot a cég felhős üzletága. Egészen mostanáig.

Az idei első negyedévben a körülményekhez képest tűrhető számokat produkált az Alphabet cégcsoport. A Google anyavállalata a tegnap közzétett üzleti jelentés (PDF) alapján március végéig 69,8 milliárd dollárnyi forgalmat bonyolított. Ez nem csak a tavalyi teljesítménynél jobb 3 százalékkal, de szemmel látható mértékben meghaladja az előzetes szakértői várakozások alapján megfogalmazott 68,9 milliárdot. Az elvárások változását jól szemléleteti, hogy egy éve ilyenkor az Alphabet még 23 százalékos éves növekedésben volt.

A bevételek trendjét ugyanakkor nem sikerült a költségekhez igazítani, mivel utóbbiak nagyon elszaladtak az elmúlt időszakban. Ennek tudható be, hogy miközben a tavalyi első negyedévben kevesebb forgalom után maradt 20,1 milliárd dollár az üzemi eredmény soron, ugyanitt most más csak 17,4 látszik. A nettó nyereség ehhez képest kisebb mértékben romlott 16,4-ről 15 milliárd dollárra.

Történelmi pillanat

Ami az egyes üzletágakat illeti, egyértelműen a Cloud részleg vitte el a show-t. A felhőszolgáltatásokat nyújtó divízióba a cég immár 15 éve önti bőkezűen a pénzt, és úgy tűnik, végre elérkeztek a termőre fordulás fázisába. A részleg árbevétele 28 százalékkal 7,5 milliárd dollárra ugrott. Ennél is fontosabb azonban, hogy az üzemi eredmény végre nem mínusz jellel kezdődik. Az elért 191 millió dollár ugyan az Alphabet méretéből adódóan csak csepp a tengerben, de mégis cégtörténeti pillanatnak tekinthető. Ennek ellenére van min dolgozni, hiszen a vállalat két közvetlen riválisa, az Amazon (AWS) és a Microsoft (Azure) egyaránt nagyobb halként úszik a piacon.

A vállalatcsoport fő bevételi forrásának számító keresőhirdetési platform szintén pozitív tendenciákat mutat. A tavalyi utolsó negyedévben tapasztalt csökkenés után a részleg visszatért a növekedéshez. A 40,4 milliárdnyi forgalom 2 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőttit, és nem mellesleg 1 milliárddal több, mint amennyiben az elemzők előzetesen reménykedtek.

A YouTube-nál ellenben folytatódott a lassú leépülés. A cég videós hálózatához köthető bevétel csaknem 3 százalékkal, 6,7 milliárd dollárra csökkent az első negyedévben. Sovány vigasz, hogy még ezzel is sikerült egy kicsivel meghaladni a szakértők által prognosztizált 6,6 milliárdot.

Spórolnak és bekkelnek

A vállalatcsoport az elmúlt hónapokban igyekezett jelentősen visszavágni az elszabaduló kiadásokat, ám ezek jórészt egyelőre csak további kiadásokat eredményeztek.  A január elején bejelentett, a dolgozói állomány mintegy 6 százalékát kitevő 12 ezres létszámleépítés, illetve a feleslegesnek ítélt irodák bérleti szerződésének felmondása összesen 2,6 milliárd dollárral húzta le a költségoldalt.

Más intézkedéseknek azonban már a mostani negyedévben is megmutatkozott a hatása a könyvekben. A cég idén már a korábbi négy év helyett hat évig pörgeti adatközpontjaiban a szervereket, a hálózati berendezések szolgálati idejét pedig öt évről szintén hatra emelték. Mindez az értékcsökkenésen keresztül közel 1 milliárd dollárral könnyíti a helyzetet, nettó nyereség tekintetében pedig 770 millió dollárt eredményezett csak az év első három hónapja alatt.

Ettől függetlenül a közeljövővel kapcsolatban a menedzsment az elemzői konferenciahíváson nem volt különösebben meggyőző. Konkrét elképzelések helyett inkább csak azt mantrázták, hogy a cég továbbra is "elkötelezett a hosszú távú növekedés mellett", a költségek lefaragása pedig lehetőséget teremt arra, hogy "a legmeggyőzőbb növekedési területekbe" tudjanak invesztálni.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.