A 8 hüvelykes lemezes adathordozókat idén cserélték le szilárdtest-meghajtókra az amerikai nukleáris haderőnél.

Végleg leszámolt a flopival az amerikai nukleáris haderő – számolt be a forradalmi eseményről a C4ISRNET haditechnikai szaklap. Nyáron magas megbízhatóságú szilárdtest-meghajtókra cserélték a válsághelyzetben az elnöki utasításokat a légierőnek továbbító SACCS (Strategic Automated Command and Control System) rendszerben a 60-as évek végén kifejlesztett 8 colos floppykat.

A SACCS rendszer lényegében egy a nukleáris haderőnek fejlesztett speciális azonnali üzenetküldő rendszer, amelyen a nukleáris egységek parancsot kapnak vészhelyzet esetén az irányító központokból. A rendszer több párhuzamos kommunikációs csatornát tart fenn, hogy maximalizálja a biztonságot.

Nehéz döntés volt

A digitális korszak léptékeivel mérve kőkorszakinak tekinthető rendszerben bármilyen változtatás nagyon nehéz. Ez a légierő legrégebbi informatikai rendszere, mondta a lapnak a légierő stratégiai kommunikációért felelős egységének vezetője, Jason Rossi alezredes. Ugyanakkor épp ez biztosítja a megbízhatóságát is: az, hogy nincs IP-címe, a hekkelését is megnehezíti. Rossi szerint bármennyire is régi a rendszer, nagyon jó. A rendszer biztonságát folyamatosan elemzik, néhány éve teljes átvilágításon is átesett, és eddig mindig nagyon biztonságosnak bizonyult.

A SACCS alapja egy IBM Series/1 számítógép. Ezt 1976-ban mutatták be, és csak 1988-ben vezették ki a piacról. Az amerikai védelmi minisztérium pár éve döntött arról, hogy korszerűbb eszközökre cseréli, de mint a C4ISRNET írja, nincs nyoma annak, hogy a cserét lebonyolították volna. A titkolózás érthető, a lapnak is csak annyit árultak el, hogy valóban voltak továbbfejlesztések.

A korszerűsítést mindenekelőtt a rendszerek karbantarthatósága indokolná. Ehhez nem is elég az hadsereg aktív állományában meglévő tudás, mindig igénybe kell venni polgári szakértelmet is. A legfőbb probléma az, hogy a felvett alkalmazottak a modern IT-infrastruktúrákon iskolázottak, így elég nehezen rázódnak bele egy olyan rendszer kezelésébe, amelynek sokszor forrasztópákával kell biztosítani a működését.

Akik már régóta csinálják ezt a munkát, fejből ismerik az összes áramkör, dióda és ellenállás helyét és szerepét. Ha valami meghibásodik, a hibakód vagy a jelenség alapján szinte azonnal meg tudják mondani, hol a hiba, és mit kell cserélni. Ezt a szaktudást nagyon nehéz pótolni, ráadásul nem is túl szexi munka, legtöbbször mikroszkóp alatt kell forrasztópákával bűvészkedni – mondta a lapnak Rossi. A SACCS rendszerében az alkatrészeket ugyanis nem cserélik, hanem akkurátusan mindent javítanak, még a rézvezetékeket is egy alaplapon.

Egy-egy szakember betanítása éveket vesz igénybe, hogy eljussanak arra a tudásszintre, amivel az egységnél dolgozó tapasztalt karbantartók rendelkeznek.

Csak a hardver marad, a kód frissül

Bár a SACCS-ban a hardver nem sokat változott az elmúlt öt évtizedben, a kód változik. A fejlesztők ugyanolyan szoftverekben és a felületeken dolgoznak, mint bárki, és az a feladatuk, hogy a kódot modernizálják a fenntarthatósága miatt. Ez persze sokszor nem túl szórakoztató feladat még a légierő programozóinak sem. A játéktér számukra az, hogy különböző alkalmazásokat fejleszthetnek a Globális Csapásmérő Parancsnokság (Global Strike Command) számára – írja a lap.

Biztonság

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.