A biztonság mint szolgáltatás (security-as-a-service, SaaS) tavaly igen tisztességes, 21 százalékos növekedést tudhatott maga mögött, köszönhetően annak, hogy a vállalatok körében egyre elfogadottabbak a felhő alapú megoldások. IT-biztonsági szolgáltatásokért 2017-ben 4 milliárd dollárt fizettek a cégek.
Ma még a hardver-szoftver tartja el a biztonsági piacot
Ezzel szemben az önálló biztonsági megoldások iránti kereslet csak szerényebben hízott. A biztonsági szoftverek 5, a hardverek 10 százalékkal voltak kelendőbbek tavaly, mint 2016-ban. Igaz ez a piac egyelőre még jóval nagyobb, eléri a 27 milliárd dollárt – áll a Canalys nemzetközi piackutató legfrissebb elemzésében.
A változásokban a meghatározó szállítók, mint a Cisco, a McAfee, vagy a Trend Micro fókuszváltása is szerepet játszik, a cégek egyre intenzívebben erősítik cloud portfóliójukat. Utóbbiba már sokkal szélesebb termékskála tartozik, amely funkcionalitásában megközelítőleg annyit ad az ügyfélnek, mint a hagyományos módon vásárolt szoftverlicencek.
Az, hogy ezek a megoldások már elérhetőek a publikus felhőszolgáltatóknál, vagy a különféle piactereken, egyfelől csökkentette az alkalmazandó biztonsági termékek komplexitását, másfelől sokkal rugalmasabb számlázási feltételeket teremtett az ügyfeleknek azáltal, hogy a szolgáltatási portfólió elemeit akár havonta változtathatják. Az elemzők az SaaS erőteljes növekedésével számolnak jövőre is, miután a szállítók készek tovább javítani a kínálatukon.
A szállítók alulbecsülték a keresletet
Ebben nincs is hiba, de úgy tűnik, az iparági szereplőket is meglepték a piaci fejlemények. Maguk sem számoltak az előfizetéses modell ekkora népszerűségével, ami okozott is nekik némi fejfájást a részvényeseknek jelzett üzleti mutatók miatt. A Symantecnek például nem sikerült teljesítenie tavalyi utolsó negyedévi bevételi tervét, mivel alulbecsülte a SaaS termékei iránt megmutatkozó keresletet.
A befektetők még mindig frászt kapnak, ha hasonló esetekkel szembesülnek, de a Canalys szakértői szerint arra a néhány évvel ezelőtti helyzetre mégsem kell számítaniuk, amikor az Adobe részvényei bezuhantak, miután a cég bevezette az előfizetéses konstrukciót. Azóta a részvényesek megtanulták, hogy a havidíjas alapú konstrukció nem egy rossz dolog, sőt inkább erre megy a világ.
A biztonsági szolgáltatások kitörési pontjai lehetnek a távközlési cégeknek is. Mint korábban megírtuk egyre több telko operátor veszi fel ugyanis a portfóliójába a menedzselt IT-biztonság szolgáltatást (managed security service provider – MSSP). Igaz, közülük ma még csak néhány tölt be komolyabb szerepet ezen a piacon.
A legnagyobbak, az AT&T, a BT, a Singtel, a Telstra és a Verizon már igen jelentős szereplőivé váltak a területnek, MSSP szolgáltatásukat számos nagyvállalati ügyfél használja. Az Analysys Mason elemzői viszont azt várják, hogy a menedzselt IT-biztonság iránt érezhetően növekedni fog a kereslet, mivel a kiberfenyegetések elszaporodására a jövőben is lehet számítani és sok nagyvállalat amellett dönt majd, hogy a biztonsági elemeinek legalább egy részét inkább kiszervezi.
Ezért várható, hogy az ezen a területen még jelen nem lévő távközlési cégek akár itthon is keresik a módját a piacra lépésnek.
A hazai vezetékes cégek közül azok jelentek meg már ezen a piacon is, amelyek felvették a portfóliójukba az it/rendszerintegrációs profilt. Egyikük a T-Systems, amely egy ideje már saját biztonsági műveleti központot(SoC) üzemeltet.
A másik pedig az Invitech, amely ugyancsak rendelkezik saját SoC-kal, tavaly májusban jelentette be, hogy akvizícióval bővíti szolgáltatás-portfólióját, megvásárolva a NewCo ICT Security Services IT-biztonsági üzletágát.
Azért még azt is korai gondolni, hogy mostantól már csak a szolgáltatásként igényelt IT-biztonság tartja majd el a biztonsági piacot. Ez ma még közel sincs így, a hardver-szoftver termékszegmens is növekszik az idén, és még mindig a meghatározó részét adja a teljes IT-biztonsági bevételeknek.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak