Több mint kétszer gyorsabban növekszik a vállalkozások körében a szolgáltatásként igényelt IT-biztonság piaca, mint az egyedi hardver-szoftver termékeké, ami némi fejfájást is okoz a szállítóknak.
Hirdetés
 

A biztonság mint szolgáltatás (security-as-a-service, SaaS) tavaly igen tisztességes, 21 százalékos növekedést tudhatott maga mögött, köszönhetően annak, hogy a vállalatok körében egyre elfogadottabbak a felhő alapú megoldások. IT-biztonsági szolgáltatásokért 2017-ben 4 milliárd dollárt fizettek a cégek.

Ma még a hardver-szoftver tartja el a biztonsági piacot

Ezzel szemben az önálló biztonsági megoldások iránti kereslet csak szerényebben hízott. A biztonsági szoftverek 5, a hardverek 10 százalékkal voltak kelendőbbek tavaly, mint 2016-ban. Igaz ez a piac egyelőre még jóval nagyobb, eléri a 27 milliárd dollárt  – áll a Canalys nemzetközi piackutató legfrissebb elemzésében.

 

 

A változásokban a meghatározó szállítók, mint a Cisco, a McAfee, vagy a Trend Micro fókuszváltása is szerepet játszik, a cégek egyre intenzívebben erősítik cloud portfóliójukat. Utóbbiba már sokkal szélesebb termékskála tartozik, amely funkcionalitásában megközelítőleg annyit ad az ügyfélnek, mint a hagyományos módon vásárolt szoftverlicencek.  

Az, hogy ezek a megoldások már elérhetőek a publikus felhőszolgáltatóknál, vagy a különféle piactereken, egyfelől csökkentette az alkalmazandó biztonsági termékek komplexitását, másfelől sokkal rugalmasabb számlázási feltételeket teremtett az ügyfeleknek azáltal, hogy a szolgáltatási portfólió elemeit akár havonta változtathatják. Az elemzők az SaaS erőteljes növekedésével számolnak jövőre is, miután a szállítók készek tovább javítani a kínálatukon.

A szállítók alulbecsülték a keresletet

Ebben nincs is hiba, de úgy tűnik, az iparági szereplőket is meglepték a piaci fejlemények. Maguk sem számoltak az előfizetéses modell ekkora népszerűségével, ami okozott is nekik némi fejfájást a részvényeseknek jelzett üzleti mutatók miatt. A Symantecnek például nem sikerült teljesítenie tavalyi utolsó negyedévi bevételi tervét, mivel alulbecsülte a SaaS termékei iránt megmutatkozó keresletet.

A befektetők még mindig frászt kapnak, ha hasonló esetekkel szembesülnek, de a Canalys szakértői szerint arra a néhány évvel ezelőtti helyzetre mégsem kell számítaniuk, amikor az Adobe részvényei bezuhantak, miután a cég bevezette az előfizetéses konstrukciót. Azóta a részvényesek megtanulták, hogy a havidíjas alapú konstrukció nem egy rossz dolog, sőt inkább erre megy a világ.

A biztonsági szolgáltatások kitörési pontjai lehetnek a távközlési cégeknek is. Mint korábban megírtuk egyre több telko operátor veszi fel ugyanis a portfóliójába a menedzselt IT-biztonság szolgáltatást (managed security service provider – MSSP). Igaz, közülük ma még csak néhány tölt be komolyabb szerepet ezen a piacon.  

A legnagyobbak, az AT&T, a BT, a Singtel, a Telstra és a Verizon már igen jelentős szereplőivé váltak a területnek, MSSP szolgáltatásukat számos nagyvállalati ügyfél használja. Az Analysys Mason elemzői viszont azt várják, hogy a menedzselt IT-biztonság iránt érezhetően növekedni fog a kereslet, mivel a kiberfenyegetések elszaporodására a jövőben is lehet számítani és sok nagyvállalat amellett dönt majd, hogy a biztonsági elemeinek legalább egy részét inkább kiszervezi.

Ezért várható, hogy az ezen a területen még jelen nem lévő távközlési cégek akár itthon is keresik a módját a piacra lépésnek.
A hazai vezetékes cégek közül azok jelentek meg már ezen a piacon is, amelyek felvették a portfóliójukba az it/rendszerintegrációs profilt. Egyikük a T-Systems, amely egy ideje már saját biztonsági műveleti központot(SoC) üzemeltet.
A másik pedig az Invitech, amely ugyancsak rendelkezik saját SoC-kal, tavaly májusban jelentette be, hogy akvizícióval bővíti szolgáltatás-portfólióját, megvásárolva a NewCo ICT Security Services IT-biztonsági üzletágát.

Azért még azt is korai gondolni, hogy mostantól már csak a szolgáltatásként igényelt IT-biztonság tartja majd el a biztonsági piacot. Ez ma még közel sincs így, a hardver-szoftver termékszegmens is növekszik az idén, és még mindig a meghatározó részét adja a teljes IT-biztonsági bevételeknek.

Biztonság

25 évre ítélték Sam Bankman-Friedet. Változott valami?

Csütörtökön megszületett az ítélet az FTX volt vezérigazgatójának ügyében: 57 éves korában szabadulhat.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.