Itt is szívesen vennék az amerikai Stargate projekthez hasonló infrastruktúra-fejlesztési terveket, és a megfelelő szabályozást is fontosnak tartanák, hogy Európa ne maradjon le a világ többi részétől az MI-versenyben.

Az OpenAI vezérigazgatója szívesen besegítene egy európai "Csillagkapu" felépítésében. Sam Altman a Berlini Műszaki Egyetemen beszélt mesterséges intelligencia tudományos, üzleti és társadalmi hatásairól, ennek során pedig hangsúlyozta az OpenAI technológiájába való további befektetések fontosságát a globális verseny erősödésével. Az OpenAI január végén jelentette be Stargate nevű, a Softbankkal és az Oracle-lel közös vállalkozását, ami következő öt évben 500 milliárd dollárt fektetne az egyre erőforrás-igényesebb MI-modelleket kiszolgáló infrastruktúra fejlesztésébe.

Altman szerint Európában is a helyi szabályozáson múlik, hogy milyen gyorsan fejlődik az MI-technológia, és az európaiaknak kell eldönteniük, hogyan kívánják megszabni a mesterséges intelligenciára vonatkozó szabályokat. Ezeket az OpenAI is "nyilvánvalóan be fogja tartani, bármilyenek legyenek is", de a vállalat arra törekszik, hogy termékeit a kontinensen ugyanolyan gyorsan vezethesse be, mint bármely másik régióban. Altman úgy látja, hogy ez Európának is kifejezetten az érdekében állna, amennyiben a technológia átvételében nem akar teljesen lemaradni a világ többi részétől.

Az OpenAI vezérigazgatója szerint az innováció üteméből következik, hogy a befektetőknek továbbra is "érdemes a technológiára fogadniuk. A vállalat az elmúlt években egyébként Európában is terjeszkedett: 2023-ban Dublinban és Londonban, 2024-ben pedig Párizsban és Brüsszelben jelentette be újabb irodák felállítását. A következő lépés a cég közleménye alapján egy németországi, müncheni iroda alapítása lesz maga az OpenAI ötödik legnagyobb piacaként hivatkozik Németországra, és Münchenben működik az OpenAI legnagyobb befektetője, a Microsoft német központja is.

Az OpenAI-nak is három dologra van szüksége

Altman "imádná" egy Stargate-szerű mesterségesintelligencia-program európai megvalósítását, mivel a társaságnak itt is "segítségre van szüksége". Altman az utóbbi időben az egész bolygót körbehaknizta, hogy az ügyfeleik, befektetőik, fejlesztőik és különféle iparági vezetők előtt sulykolja az OpenAI technológiájába való további befektetések fontosságát: éppen a hét elején zárta le többnapos ázsiai körútját, ahol Indiát jelölte meg az opeanAI legfontosabb nemzetközi piacának, miután tavaly is megháromszorozódott a mesterségesintelligencia-startup ottani felhasználók száma.

Bár Altman egyértelművé tette, hogy az OpenAI megfelelésre törekszik az Európai Unió legújabb, a modellek képzésének átláthatóságára és használatuk kockázataira vonatkozó törvényeivel, arra is figyelmeztetett, hogy a blokk által választott szabályozás határozza meg a technológiához való hozzáférését, illetve az MI "társadalmi hatásokká váló gazdasági hatásait". Az amerikai techcégek rendszeresen kritizálják az európai szabályozási környezet szigorúságát, Donald Trump amerikai elnök pedig éppen most fenyegette meg az EU-t, ahol "nagyon-nagyon igazságtalanul" bánnak az amerikaiakkal.

Az OpenAI szempontjából ennél is fontosabbak azok a kétségek, amelyek szintén az elmúlt időszakban merültek fel egyre drágább infrastrukturális fejlesztéseket igénylő modelljével kapcsolatban. A kínai versenytársak, köztük a DeepSeek, olyan modelleket és szolgáltatásokat mutattak be, amelyek állításuk szerint jóval alacsonyabb költségek mellett értek el hasonló vagy még jobb teljesítményt. Időközben persze kiderült, hogy a nagy nyelvi modellek hagyományos problémáira tekintettel ezek a megoldások is több sebből véreznek, de így is kíméletlen árháborút vetítenek előre az MI-piacon.

Piaci hírek

Bekeményítettek tavaly a zsarolóvírusok áldozatai

Egy friss felmérés szerint ugyan 2024-ben emelkedett a ransomware-támadások száma, ám a bűnözők így is jóval kevesebbet tudtak kizsarolni a világból, mint egy évvel korábban.
 

EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT A PROJEKTMENEDZSMETRŐL TUDNI KELL!

Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, hibrid működésről, elosztott csapatokról, kulturális gapek kezeléséről. Exkluzív információk képzésekről, munkaerőpiacról, kereseti és karrierlehetőségekről.

2025.03.18. Symbol Budapest

RÉSZLETEK »

Az informatikai rendszerek üzemeltetése és a szoftverfejlesztés egyre kevésbé képzelhető el mesterséges intelligencia nélkül. Honnan indultunk és hol tartunk most, miért vált elavulttá a klasszikus monitoring?

a melléklet támogatója a Dynatrace

Hirdetés

Szakmai nap a jövőálló digitális infrastruktúra jegyében

A digitális infrastruktúra új kihívásai - legyen szó MI megoldásokról, szigorodó fenntarthatósági követelményekről, vagy az reziliens és szünetmentes működésről - szinte minden nagyobb szervezet életében meghatározó szerepet játszanak. Egy szakmai rendezvénysorozat segítségével közelebb kerülhetünk a megoldásokhoz és segítséget kaphatunk az új technológiák sikeres implementálásához.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.