Utóbb kiderült, hogy a Free Team szervezetek felhasználóinak tényleg egyetlen hónapjuk van átállni valamilyen fizetős tervre, de a fiókok felfüggesztése mégsem jár majd a képek automatikus törlésével.

A Docker a Free Team felhasználóknak küldött értesítésében mindössze egy hónapot adott az érinetteknek a fizetős előfizetésre való átállásra, ennek hiámyában pedig belengette a fiókok felfüggesztését és a hozzájuk tartozó képek (image) törlését. Ennek kapcsán nem egyszerűen az ingyenes szolgáltatás visszavonása és az évi több száz dolláros díj okozott komoly felzúdulást, hanem például a lépés várható hatása a folyamatos integrációs (CI) folyamatokban. Bár létezik olyan program, amellyel a megfelelő projektek ingyenes Team-előfizetéshez juthatnak, annak szigorú korlátozásai vannak a kereskedelmi forgalmazás kritériumai miatt, és ezen a projektek jelképes bevételekkel is fennakadhatnak.

A DevClass szerdai beszámolójában megszólaló fejlesztők óriási problémának nevezték, hogy a szóban forgó képek széles körben lehetnek használatban, miután a dokumentumok és CI-buildek mellett be vannak ágyazva a különféle helyeken futó szoftverekbe. Egyikük észszerű megoldásnak vevezte, ha a szervezeti fiókját személyes, egyfelhasználós, azonos névvel és képekkel rendelkező, ingyenes fiókká alakíthatná, az átirányítások engedélyezésével. A képeket ugyanis nem lenne megoldhatatlan máshol tárolni, de az nem oldaná meg a mizériát, ha a meglévő Docker-URL-eket már széles körben használják.

Rendesen megkavarták, bár nem akarták

A Docker először arról beszélt, hogy a felhasználók kis csoportját (2 százalékát) értesítette a Free Teams terv kivezetéséről, lehetővé téve nekik a következő lépések megtervezését. A szolgáltató a rosszindulatú programok terjesztésével kapcsolatos aggodalmakat is igyekezett eloszlatni, amikor közölte, hogy a szervezetek felfüggesztésétől vagy törlésétől függetlenül a névteret (namespace) nem szabadítja fel, vagyis a korábbi névterek lefoglalása a továbbiakban sem lesz lehetséges. Mindez azonban a jelek szerint kevés volt, mert a Docker tegnap újabb közleményben kért bocsánatot, ebben pedig maga is elbatázott dolognak nevezi, ahogy sikerült bejelentenie a Free Teams végét.

Az üzenetben elmagyarázzák, hogy a Free Teems egy rosszul targetált termék volt, ami szerintük a közösség érdekeit sem szolgálta, és ütközött a Docker-Sponsored Open Source (DSOS) Programmal is. Ennél viszont lényegesebb, hogy ezúttal már tisztázták: a nyilvános képeket csak akkor távolítják el a Docker Hubról, ha azok fenntartója is úgy dönt, hogy törli őket, bár korábbi tájékoztatásukban ezt "nem tették egyértelművé". A közleményhez tartozó kérdés-válasz részben kitérnek a személyes fiókba való migrációra és a privát tárolók használatára is, ígéretet téve rá, hogy a továbbiakban is figyelemmel kísérik majd a közösség visszajelzéseit.

Cloud & big data

CIO Hungary 2025: aki felkészül, az győz?

Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.