Egy friss hazai felmérés szerint a pénz mellett a szakmai továbbképzés is nagyon fontos az IT-szakembereknek egy munkahelyen.

Tudásuk elavulásától félnek legjobban az informatikusok: a válaszadók 85 százaléka a bérezés mellett a szakmai fejlődési, továbbképzési lehetőségeket tartotja a legfontosabbnak, amikor munkahelyet választ. Az IThon.info HR-tanácsadó cég több mint ezer informatikust kérdezett online kérdőívben arról, hogy melyek lesznek az informatikai szakma legnagyobb kihívásai a következő tíz évben, milyen képzéseket részesítenek előnyben az IT-szakemberek, illetve hogy milyen szempontok alapján választanak munkahelyet, és terveznek-e külföldön dolgozni.

A külföld továbbra is opció, de csökken az elvándorlási kedv

Jó hír a hazai vállalatoknak, hogy némileg csökkenni látszik az elvándorlási kedv, de még így jelentős azok aránya, akik akik vállalnának külföldön munkát a következő két-három évben. Elsősorban a magasabb bérek és a jobb szakmai fejlődési lehetőségek miatt választanák ezt az opciót.

Azt mindössze 16 százalékuk válaszolta, hogy a közeljövőben biztosan nem menne külföldre, de a diplomások körében arányuk már 31 százalék. A legtöbben, a válaszadók 57 százaléka elképzelhetőnek tartja, hogy elmenjen. 16 százaléka valószínűleg, 13 százaléka pedig biztosan szerencsét próbál a következő két-három évben. Ha mindezt számszerűsítjük, akkor a mintegy 120 ezer magyar IT-foglalkoztatottra vetítve több tízezer informatikus elvándorlása valószínűsíthető.

Az indokok között első helyen a magasabb bér szerepelt (a válaszadók 84 százaléka említette), de másodikon a célország kultúrája és légköre (62 százalék), majd a tapasztalatszerzés és a szakmai fejlődési lehetőség következett. Minden harmadik válaszadó említette az itthon nem keresett egyedi szaktudás megszerzésének lehetőségét, minden negyedik pedig az érdekes feladatkört. A politikai helyzet azonban minimálisan befolyásolja a döntést a felmérés szerint, mindössze a válaszadók 3 százaléka említette a külföldi munkavállalás okaként.

Fontos a bér, de nem minden

Mint az a külföldi munkavállalással kapcsolatos kérdéskörből is kiderül tehát, fontos a bérezés, ám nem minden. A válaszadók 85 százaléka említette a szakmai továbbképzési lehetőségeket, 79 százaléka a jó megközelíthetőséget, kétharmaduk a távoli munkavégzés (home office) lehetőségét, 59 százaléka pedig a béren kívüli juttatásokat is megjelölte. A rendszeres csapatépítőket viszont csak 38 százalékuk tartotta fontosnak.

A bér fontossága azért is érdekes, mert a Hays idén februárban közzétett bérkörképe szerint a magyar átlagbérekhez képest kiemelkedő az informatikusok jövedelme – és csökkent is a különbség a szakma külföldi és hazai bélszínvonala között. Ennek ellenére a válaszadóknak mindössze a 7 százaléka elégedett teljes mértékben a bérezésével. Ugyanakkor azt, hogy kifejezetten elégedetlen, több mint ötödük mondta. 39 százalékuk csak többé-kevésbé elégedett, míg 40 százalékuk összességében ki van békülve azzal az összeggel, amit hó végén hazavisz.

Az, hogy a bér után a szakmai fejlődési lehetőség jön a fontossági sorrendben, nem véletlen. A magyar IT-szakemberek attól félnek leginkább, hogy elavul a szaktudásuk. Bár a válaszadók több mint fele végzett egyetemet, de közel ennyien válaszolták, hogy tudásukat autodidakta módon is fejlesztik. Harmaduk ingyenes és fizetős tanfolyamokra (is) járt, negyedük céges képzéseken, míg 6 százalékuk bootcampen is részt vett. Bár a többség ma is beiratkozna egyetemre, hogy megfelelő tudást szerezzen, ha választani kellene az egyetem és a gyors gyakorlati ismereteket biztosító bootcampek között, 64 százalékuk inkább az utóbbi képzési formát választaná. Arányuk még az egyetemet végzettek körében is 51 százalék.

Közösség & HR

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.