A július elején kiadott JioMeet első ránézésre teljesen olyan, mint a Zoom, csak éppen mindent tud, és teljesen ingyenes.
Hirdetés
 

Az indiai Reliance Industries vállalatcsoport érdekeltségekkel rendelkezik az energiaiparban, a nyersanyagok és energiahordozók kitermelésében, a textiliparban, a kiskereskedelemben vagy a kommunikációs szektorban is. Az időközben kettéosztott konglomerátumot már 2005 óta az alapító fia, Mukesh Ambani vezeti, a maga 100 milliár dollárt közelítő forgalmával pedig a Reliance Industries tavaly már India legértékesebb vállalatának számított és a Fortune Global 500 listájának 109 helyén tanyázott, Ambanit pedig aktuálisan Ázsia leggazdagabb embereként tartják számon 65 milliárd dollár körüli magánvagyonával.

Mindez abból a szempontból érdekes, hogy összefüggésbe helyezze a Reliance leányvállalataként működő Jio Platforms digitális szolgáltató lehetőségeit, amely az 1,35 milliárd lakosú Indiában az ország legnagyobb mobilszolgáltatója (Reliance Jio) mellett fizetési szolgáltatásokat (JioMoney), online kereskedelmi hálózatot (JioMart) és egy nagy csomó digitális alkalmazást (JioApps) is jegyez. A Jio Platforms legújabb terméke a múlt héten bejelentett JioMeet videokonferencia-alkalmazás, amely nem csak lemásolja a Zoom vagy a Google Meet meghatározó funkcióit, de teljesen ingyenesen igénybe vehető, nincsenek előfizetéshez kötött funkciói.

A március óta tesztelhető JioMeet saját meghatározása szerint üzleti szintű hoszting lehetőségeket biztosít a felhasználóknak a hívásokhoz rendelt külön jelszavas védelemmel, a legfeljebb öt készüléket támgató bejelentkezéssel, a képernyő megosztásának lehetőségével vagy a hozzá rendelt csoportmunka-eszközökkel. A HD audio- és videofolyamok mellett a hívások lefeljebb száz résztvevőt szolgálnak ki egy időben, elvileg időkorlát nélkül, ami a szolgáltató szerint azt jelenti, hogy akár 24 órán keresztül folytathatók a videokonferenciák bármilyen megszakítástól mentesen. Lehetőséget ad a jóváhagyásra váró felhasználók külön menedzselésre, a leírás szerint  zökkenőmentes váltást biztosít a különböző készülékek között, beleértve az utazás közben használható Safe Driving Mode funkciókat is.

Egyre nagyobb tétek a világ egyik legfontosabb piacán

Indiában sok tízmillió felhasználó váltott távmunkára az elmúlt hónapokban, és nem meglepő módon a legnépszerűbb videokonferencia-alkalmazás ott is a Zoom, amelynek júniusban 35 milllió aktív felhasználója volt, szemben a márciusban mért 4 millióval. (A mobil platformokat tekintve Indiában szinte csak az összes készülék 99 százalákán futó Androidról érdemes beszélni.) A JioMeet most ezt a piacot kaszálná le egy olyan szolgáltatásplatform ingyenes elemeként, ami összességébenmindössze havi 2 dollárnak megfelelő díjért kínál több ezer mozifilmet sé sorozatot több mint 500 tévécsatornát, zenei streaming szolgáltatásokat és rengeteg más alkalmazást a Jio több száz millió előfizetőjének.

A JioMeet éles indulása ráadásul éppen egybeeseik azzal az indiai kormányzati döntéssel, amelynek értelmében június végén több tucat kínai fejlesztésű mobil alkalmazást helyeztek tiltólistára, újabb fejezetet nyitva a két atomhatalom határán zajló konfliktusban. Ezek között olyan toplistás appok is szerepelnek, mint a TikTok videómegosztó közösségi szolgáltatás vagy a WeChat üzenetküldő. A 100 legnépszerűbb indiai okostelefonos alkalmazásnak egyébként majdnem a felét kínai gyártók jegyzik, akik a top10-ben is 5 helyet foglalnak el, és a blokkolt alkalmazások pedig összességében 500 millió aktív felhasználót jegyeztek május végén.

Az indiai mobilpiac ma már méretét és növekedési potenciálját tekintve is kulcsfontosságúvá vált a nagy szolgáltatók számára, így nem csoda, hogy a versenybe a kínaiak mellett az amerikai multik is beszálltak. A meghatározó piaci szereplők, így a Jio is mágnesként vonzza a befektetéseiket: a Facebook még márciusban szerzett benne 5,7 milliárd dollárértközel 10  százalékos tulajdonrészt, az Intel fektetett negyedmilliár dollárt a Jio Platformsba. Mások eközben a helyi konkurencián keresztül is próbálkoznak, így az Amazon és a Google is dollármilliárdokért szállna be a Bharti Airtel vagy a Vodafone Idea mobilszolgáltatókba.

A mostani helyzet az elemzők szerint alkalmas rá, hogy a JioMeet komoly lendületet vegyen, és rövid időn belül meghatározó részesedést szerezzen magának. Mára az indiai kormány is teljesen beállt a hazai fejlesztésű digitális szolgáltatások támogatása mögé, aminek látványos eleme a kínai versenytársak lezúzása. A technológiai miniszter ugyanakkor már programként fogalmazta meg, hogy az indiaiak éppen elég alkalmazást töltöttek le a Google Play áruházból, itt az ideje, hogy fel is töltsenek néhányat. Ebben valószínűleg nem is lesz hiány: a hírek szerint a JioMeet mellé nemsokára megérkezik az Airtel saját videokonferencia-alkalmazása, de a nagy szolgáltatók általában is sorra jönnek majd ki az új eszközökkel, amelyeken keresztül az adatforgalmi díjekon túl más szegmensekből is bevételeket tudnak szerezni.

Közösség & HR

Trump nem vevő a mesterséges intelligencia szabályozására

Látszólag csak azt tekinti valódi kockázatnak, hogy Kína beelőzheti az USA-t, ezért már első hivatali napján eltakarított néhány korlátozást, ami a piaci szereplők szerint gátat jelentett az amerikai MI-innováció előtt.
 
A szoftveresen definiált WAN egyik fontos üzenete, hogy a biztonság és a hálózatmenedzsment magasabb fokú integrációjával jelentősen növelhető egy szervezet kiberbiztonsági szintje.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.