Jelszavakat egyelőre nem kérnek, de a várhatóan 14 millió embert érintő új szabályokat már most számos kritika éri.

Az Egyesült Államok kormányzata múlt péntek óta azt is megköveteli a vízumkérelmekkel kapcsolatos eljárásban, hogy a beutazók legnagyobb része a közösségi médiában használt felhasználói fiókjairól is információkat adjon. Az új feltételek a nem bevándorló vízum igénylésekor, a DS-160 jelű nyomtatvány kitöltésekor érvényesek, és az igénylő online jelenlétéről szóló tájékoztatás megadásáról szólnak az olyan megszokott adatok mellett, mint amilyen mondjuk az útlevél száma.

A követelmény vonatkozik arra a 38 országra is, ahonnan lehetőség van a 90 napos ESTA belépésre. Az ilyen jelentkezésekkor egyébként már december óta kértek online képernyőneveket, de azok megadása nem volt kötelező. Mindazok, akik nem ezeken a helyeken élnek, vagy dolgozni mennének az USA-ba, esetleg a terrorizmussal kapcsolatba hozott helyeken jártak, a válaszadás már nem megkerülhető – mindez a beszámolók szerint összesen 14 millió embert érint majd éves szinten.

A formában eddig is szerepeltek meglehetősen személyes kérdések a családtagokról, az előző utazásokról vagy a beutazó anyagi forrásairól, de a közösségi médiaként hivatkozott mező mindenképpen újdonságot jelent. Itt meg kell jelölni, hogy a kérelmező az elmúlt öt évben használt-e hasonló szolgáltatásokat (a nem is egy opció), majd a megfelelő platformok mellett meg kell adni az ottani felhasználónevet vagy -neveket. A hivatkozott platformok, alkalmazások és weboldalak a magyarázat szerint az online kollaboráció, infómegosztás és interakciós felületeket jelentik, a cél pedig a felhasználók egyértelmű azonosíthatósága.

Se az értelme, se a folyamata nem világos

Az új szabály természetesen több kérdést is felvet, amelyek közül a legelső, hogy menniyre életszerű az ilyen önbevallásos adatgyűjtés, ha a megadott információ hitelessége csak nagyon nehezen ellenőrizhető. Részleteket azzal kapcsolatban sem tudni, hogy az amerikai kormányzat rendelkezésére bocsátott adatoknak mi lesz a sorsa, vagyis mire és hogyan használják fel a közösségimédia-profilokból kigyűjtött információt, egyáltalán: mi mindent gyűjtenek be a közösségi térben.

Ez úgy is igaz, hogy a közösségi médiában való jelenlétet már Barack Obama elnöksége alatt vizsgálhatták, bár akkoriban teljesen önkéntes alapon ment a dolog. A mostani változtatást is több mint egy éves vita előzte meg, benne a társadalmi egyeztetésnek nevezett publikus véleményezési lehetőségekkel és a hiányzó részletek kikényszerítését célzó bírósági keresetekkel. Az elképzeléssel még 2017-ben állt elő a belbiztonsági minisztérium akkori vezetője, aki az önkéntes tájékoztatást kötelező jellegűre akarta cserélni, ordító hiányosságnak nevezve azt a látogatók ellenőrzésében.

Igaz, az eredeti javaslat kicsit túllőtt a célon, mivel a felhasználónevek mellé a jelszavakat is követelte volna – ezt a szervezetet irányító John Kelly egy szenátusi meghallgatáson azzal indokolta, hogy nem elég azonosítani a profilokat, de azt is tudni kell ellenőrizni, hogy pontosan mit csinálnak a felhasználók. Nem sokkal később egy törvénytervezetet is benyújtottak ebben a témában, ami útközben annak rendje és módja szerint elhasalt, ám Donald Trump elnök aláírta azt a rendeletet, amely már lehetővé tette az ilyen irányú adatgyűjtést is.

A jogvédők tiltakozását és a pilotokat követően a külügyminisztérium addig szélesítgette az érintettek körét, amíg a kezdeti néhány százezresről felduzzasztotta a már említett 14 milliósra. Ezzel párhuzamosan a szövetségi bevándorlási és határvédelmi hivatal azt is közölte, hogy 100 millió dollárért fejlesztené a beutazók közösségi médiában tapasztalható aktivitását követő rendszerét. Az ügyben innentől hosszú ideig csend volt, míg vasárnap a New York Times be nem számolt az új szabályok két nappal azelőtti éles bevezetéséről – erről akkor még nem érkezett hivatalos kormányzati megerősítés.

Lesz, akik nem érti majd, hogy mi volt a gond

Az első kommentárok most sem azzal a hagyományos kérdéssel foglalkozik, hogy mennyire ostoba terroristákat lehet kiszűrni egy ilyen módszerrel. Sokkal jobban érdekel mindenkit, hogy a meglehetősen átláthatatlanul, szinte titokban bevezetett szabályok mögött milyen valós intézkedések születnek majd. A külügyminisztérium azóta kiadott egy közleményt, amelynek alapján az online profiladatokat ugyanolyan biztosítékokkal védik, mint az eddig bekért összes többi személyes adatot, ez pedig a profilokról később gyűjtött információra is vonatkozik; ezen felül kizárólag arra használnak fel mindent, hogy a törvényeknek megfelelően elbírálják a kérelmezők alkalmasságát az amerikai beutazásra.

Azt a közlemény is hangsúlyozza, hogy az adatszolgáltatás megtagadása vagy a hiányos, esetleg hamis adatok megadása a vízumkérelem visszautasítását vonhatja maga után. Ez némileg nyomasztó annak a fényében, hogy az illetékes kormánytisztviselők eddig is indoklás nélkül dobhatták vissza az igényléseket, sőt ugyanúgy indoklás nélkül megtagadhatták a belépést az érvényes vízummal rendelkezőktől is. Most nem csak azt írják, hogy a közösségi fiókokkal kapcsolatos adatokhoz más kormányzati szervezetek (értsd: FBI vagy NSA) is hozzáférnek, hanem az algoritmizált feldolgozás és elbírálás még több kérédést felvet majd a rendszer működéséről.

Különösen, hogy a mesterséges intelligenciára épülő szövegfeldolgozás nem csak pontatlan az ilyen jellegű feladatokhoz, de a jelentkezőknek egyáltalán fogalmuk sem lehet róla, hogy a gép pontosan minek alapján bírálta el negatívan a kérelmüket.

Közösség & HR

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.