Egy százalékhoz és egy igazgatótanácsi tagsághoz jutott a TikTokot fejlesztő Bytedance Technologyban a kínai kormány, írta a Reuters. Magát az adásvételi megállapodást már április 30-án nyélbe ütötték, de a The Informationhoz, amelytől a hír származik, így is csak bennfenteseken keresztül jutott az információ.
Az állami tulajdonlás nem közvetlen. A vásárló a pekingi WangTouZhongWen Technology, amely három állami szervezet tulajdonában áll. Nem mellesleg az egyik szervezet a legfőbb internetellenőrzési szerv, a Központi Kibertérügyi Bizottság Hivatala. Az adásvétel után az 1 százalékos részesedéssel indokolhatónál jóval nagyobb hatalomra tett szert az új tulajdonos, mivel az igazgatótanácsban is kapott egy helyet.
A TikTokra nincs hatással...
Az ügylet kapcsán értelemszerűen mindenkinek a TikTok jövője jutott eszébe. A ByteDance szerint azonban nincs ok aggodalomra. A bonyolult vállalati struktúra miatt a kormány a videoalkalmazásban nem szerzett részesedést, állítják a kínaiak. Csupán olyan szolgáltatásokat érint az új tulajdonos megjelenése, melyek a kínai piacra korlátozódnak.
Az USA-ban azonban sokan nem ezt gondolják. Alig több mint két hónap telt el ugyanis azóta, hogy Joe Biden elnök feloldotta a kínai appokra (köztük a WeChatre és a TikTokra) a Donald Trump elnöksége alatt hozott tiltásokat. A hír hallatán Florida republikánus szenátora, Mark Rubio azonnal szolgálatba helyezte magát, és követelte az elnöktől, hogy azonnali hatállyal tiltsa le a TikTok használatát az Egyesült Államokban. Szerinte ugyanis a lépés teljesen egyértelművé teszi, hogy Peking a TikTokot a pártállam kiterjesztésének tekinti. Rubio szerint fel kellene állítani egy általános szabványt, amit minden külföldi fejlesztésű és üzemeltetésű appnak teljesítenie kell, ha az amerikai távközlési hálózatokon és eszközökön szeretnék működtetni.
A Reuters megkereste ezzel kapcsolatban a ByteDance-t. A vállalat válaszában hangsúlyozta: a TikTokot egy a részben az USA-ban, részben Szingapúrban lévő menedzsment irányítja. Az a ByteDance-leányvállalat, amiben a kínai állam közvetve tulajdonrészt szerzett, nem tulajdonosa a TikTok appnak. Az adásvétel lényegében két, csak Kínában működő appot érint, a Douyint (ez a TikTok kínai verziója) és egy hírgyűjtő alkalmazást, a Toutiao-t.
Bárki is meglepődött?!
Maga a tulajdonszerzés amúgy nem okozhatott különösebb meglepetést. Tavaly óta számtalan jele van annak, hogy a kínai kormány meg akarja regulázni a technológiai ipart, mielőtt az veszélyt jelenthetne a Kínai Kommunista Párt hatalmára. Ennek első látványos megnyilvánulása volt, amikor váratlanul megtorpedózták az Ant Group tőzsdére vitelét. Azóta azonban az apparátus versenykorlátozás vádjával több céget, köztük az Alibabát is befenyítette, de más módon is kifejezte: a kormány akarja megmondani, mi történhet az országban.
Mivel a megregulázandó cégek körébe a ByteDance is beletartozik, valószínűleg a tulajdonszerzés is elsősorban a felügyelet szorosabbra fogásának részeként értelmezhető.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak