Ukrajna az orosz felső szintű domainek letiltására kérte az ICANN-t, mert Moszkva háborús propagandára használja az internetet.

Ukrajna arra kérte a tartományneveket felügyelő ICANN-t, hogy az tiltsa le az Oroszorszgához kapcsolható felső szintű domaineket. Mihajlo Fedorov miniszterelnök-helyettes levélben (PDF-ben itt olvasható az eredeti levél) kereste meg a ICANN vezetőjét, Göran Marbyt. Fedorov ebben azért kéri a radikális lépést a DNS-felügyeletet ellátó szervezettől, mert az orosz állam az internetes infrastruktúrát háborús propagandára használja.

A miniszterelnök-helyettes szerint ezért a szervezetnek vissza kellene vonnia az Orosz Föderáció által használt ".ru", ".рф", ".su" domaineket. Emellett átmenetileg le kellene állítani az Orosz Föderációt kiszolgáló DNS-gyökérszervereket (a levélben konkrétan a szentpétervári és a moszkvai DNS-szerverek leállítását kéri Fedorov), valamint vissza kellene vonni a domainekhez kapcsolódó TLS/SSL tanúsítványok érvényességét.

Ezekkel az intézkedésekkel el lehetne érni, hogy a felhasználók olyan domainek alatt működő oldalakon keressenek információkat, melyek megbízhatóak. Ezáltal kevésbé érvényesülhetne Oroszország propaganda- és dezinformációs tevékenysége. Ezzel jelentős lehetne korlátozni Oroszország online kommunikációs képességét, írta az ukrán politikus.

A miniszterelnök-helyettes kezdeményezéséért lobbizott Andrij Nabok, az ICANN irányító tanácsadó testületének ukrán tagja, aki a digitális átalakulásért felelős minisztériumban a szélessávú szolgáltatások területét is irányítja. A levelet pedig egy kijevi civil aktivista tette közzé az ICANN egyik levelezőlistáján.

Moszkva számolt is azzal, hogy bekövetkezhet olyan helyzet, amikor le kell szakadnia vagy leszakítják a globális netről. A 2019-ben törvény született arról, hogy ki kell építeni a világhálótól független orosz Runetet.

Mit jelent, és van-e a semleges internet?

Az ICANN-közösségen belül elindult a beszélgetés az ukrán kezdeményezésről. Erich Schweighofer, a Bécsi Egyetem nemzetközi jog professzora és az ICANN közösségének tagja részletesen válaszolt a szervezet fórumán megosztott levélre.

Mint írta, az ICANN semleges platformként nem foglal állást ebben a konfliktusban, de lehetővé teszi az államok számára, hogy ennek megfelelően cselekedjenek, például blokkoljanak minden forgalmat egy adott államból. A professzor hangsúlyozza: tisztában van Ukrajna és az ukrajnaiak nehéz helyzetével. A kérés teljesítése azonban, ami lényegében Oroszország levágását jelentené a világhálóról, nem segíti az ország civil társadalmának támogatását a demokratikus változás érdekében, írta Schweighofer.

Maga az ICANN hivatalosan nem kommentálta, de március elsején az Európáért, a Közel-Keletért és Közép-Ázsia egyes részeiért felelős regionális internetes nyilvántartó, a RIPE Network Coordination Centre elutasította az ukrán kérést. Érvelésük szinte szóról szóra megegyezett az osztrák jogászprofesszoréval. Alapvető, hogy a RIPE NCC semleges maradjon, és ne foglaljon állást sem belpolitikai vitákkal, sem nemzetközi konfliktusokkal, sem háborúkkal kapcsolatban, írta a holland székhelyű szervezet elnöke, Christian Kaufmann.

De nem mindenki érte egyet ezzel az értelmezéssel. Antony Van Couvering, a Top Level Domain Holdings domaintechnológiai cég vezetője például támogatandónak véli az ukrán kérést. Szerinte a "semlegesség" nem jó válasz. Mi értelme van az  "civil társadalmi" szervezeteknek, ha még csak fel sem szólalnak a civil társadalom védelmében, nemhogy bármit is tennének érte? – érvelt szintén az ICANN levelezőlistáján. Szerinte ebben a helyzetben, amikor még a német és a svájci kormány is alapjaiban gondolta újra az ilyen konfliktusokhoz való viszonyát, a ICANN hangoztatta semlegesség nem több üres frázisnál. Ennyit az "egy világ, egy internetről" – tette hozzá.

Van, aki saját bizniszét is hajlandó beáldozni

Az, hogy ilyen helyzetben mi a helyes eljárás, nehéz kérdés. De nem mindenki vár az elméleti viták lezárulásig. Egy amerikai központú globális domainregisztrátor, a Namecheap e-mailben értesítette orosz ügyfeleit, hogy Ukrajna lerohanása miatt nem nyújt szolgáltatást Oroszországban bejegyzett cégeknek és magánszemélyeknek. Eddigi ügyfeleinek március 6-áig még biztosítanak domainszolgáltatást, de utána leállítják. Később a dátumot március 22-ére módosították, és hangsúlyozták: nem blokkolják a domaineket, hanem csak megkérik az ügyfeleket, hogy vigyék másik regisztrátorhoz.

A levélben azt írják, ez egy olyan politikai döntés, amely nem az ügyfeleik nézeteire reagál, hanem arra, hogy az orosz kormány emberi jogi visszaéléseket és háborús bűnöket követ el Ukrajnában. Bár szimpatizál azokkal az emberekkel, akik nem hívei a Putyin-rezsimnek, nyilatkozta a cég vezére, végső soron az ő adórubejleik is Putyinékat erősítik.

Piaci hírek

Az EU-ban sem áll túl jól a TikTok szénája

Miközben az USA-ban a teljes betiltás fenyegeti, az öreg kontinensen bizonyos elemeit iktatnák ki a kínai tulajdonú alkalmazásnak, mert a gyanú szerint rossz hatással van a fiatalokra.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.