A Corvinus Egyetem Vezetéstudományi Intézetében működő Projektmenedzsment Tanszék két hallgatója párhuzamosan a projektmenedzsment két fontos területét veszi górcső alá. Csupán 20 perc figyelem és pár kattintás, de a Corvinus Egyetem Projektmenedzsment Tanszékén folyó két kutatás vezetőjének felbecsülhetetlen értékű támogatás, ha kitölti az alábbi két kutatási kérdőívet.
A kutatók elsősorban olyan szakemberek válaszait várják, akik belüről ismerik a vállalati projektek működését (projektmenedzserek, PMO-k, project ownerek, informatikai elemzők, projektszponzorok stb.). A második kérdőívet, amely témájából adódóan angol nyelvű, elsősorban a nemzetközi környezetben edződött projektközeli szakemberek figyelmébe ajánljuk.
Valasek Vivien (kérdőíve itt érhető el) arra keresi a választ, hogy közvetetten hogyan befolyásolja az érzelmi intelligencia a projektek sikerét.
Az érzelmi intelligencia a 2000-es évek elejétől felkapott kutatási téma a pszichológiában és sok más határterületen, mint amilyen a projektmenedzsment is. Jelen kutatás újdonsága, hogy nem az érzelmi intelligencia közvetlen hatásaira fókuszál, hanem komplexebb aspektusban vizsgálja ezeket a különböző mediátorváltozók – például reziliencia, kreativitás és konfliktuskezelés – elemzésén keresztül.
Kérdőívek a projektmenedzsmentről
Valasek Vivien kutatása az érzelmi intelligencia projektekre gyakorolt közvetett hatásairól:
Csibi Viktória kutatása a nemzetközi projektcsapatokban meglévő kulturális különbség hatásairól (angol nyelvű):
"Már több kutatás is igazolta, hogy az érzelmi intelligencián alapuló vezetési stílus nagyobb arányban járul hozzá a projektsikerhez, mint egyéb más típusúak. Az általunk kidolgozott modell rálátást adhat arra, hogy hogyan járul hozzá az érzelmi intelligencia a sikeres projekt megvalósításhoz, olyan tényezőkön keresztül, amelyek a projektmenedzseri kihívások kezelésében kulcsszerepet játszanak" – írja Valasek Vivien.
A kérdőíves felmérés kiemelt szerepet játszik a kutatás sikerében. Az eredmény pedig nem csupán elméleti ismereteinket gyarapítja, hanem gyakorlati eredményeivel hozzájárulhat új képességfejlesztési programok és tréningek kidolgozásához vezetők és projektmenedzserek számára egyaránt, ígéri a kutatásvezető.
Projektek multikulturális közegben
Csibi Viktória (kérdőíve itt érhető el) a technológiai iparban igencsak gyakori nemzetközi projektcsapatokban meglévő kulturális különbségek kezelhetőségét vizsgálja. A kérdőív nyelve a témához igazodóan angol.
Mint ismertetőjében írja, "a mai üzleti világban egyre gyakoribbak a nemzetközi projektek, ahol a csapattagok eltérő kulturális háttérrel rendelkeznek, és sokszor maga a szervezet is külföldi. A projektvezetők gyakran találkoznak különböző kultúrákkal – legyen szó a projektcsapat tagjairól, a szervezet részlegeinek saját szokásairól vagy a külső partnerekről. Ezek a kulturális különbségek alapvetően befolyásolják a projektek irányítását. A siker érdekében a projektmenedzsereknek kiemelten fontos, hogy vezetési stílusukat az adott kulturális környezethez igazítsák, és képesek legyenek alkalmazkodni.”
A kulturális különbségek hatásait már sok kutatás vizsgálta, de elsősorban az általános vezetés és menedzsment szintjén. Arról azonban még keveset tudunk, hogy melyek azok a kulturális tényezők és normák, amelyek befolyásolják a projektmenedzserek vezetési stílusát. A kérdőív segít feltárni, hogy multinacionális vállalatok esetében az ország kultúrája, a vállalati értékek és az egyéni kulturális hozzáállás milyen irányba és milyen mértékben formálja a vezetési stílust.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak