A Nikkei Asia cikke szerint fogalmunk sincs róla, hogy a kínai szabályozásnak alávetett gyártók játékai vagy alkalmazásai kinek és milyen adatainkat küldözgetik szorgalmasan.

Nem újdonság, hogy az ünnepi bevásárlási időszakban kínált játékok jó része Kínában készül, a mostani helyzetben pedig különösen igaz, hogy az alacsony árrések miatt a fogyasztói termékekkel foglalkozó kereskedők előnyben részesítik a minél olcsóbban beszerezhető árukat. Bár a fogyasztók részéről ma már megfelelő nyomás nehezedik a forgalmazókra, hogy kezeljék az áramütésből, a mérgező festékekből vagy a lenyelhető alkatrészekből fakadó kockázatokat, egy másik veszélyt még mindig alulértékelnek a netre csatlakozó játékokkal vagy más termékekkel, például az új generációs babakamerákkal kapcsolatban – hívja fel rá a figyelmet a hétvégén megjelent cikkében a Virginiai Egyetem médiatudományokkal foglalkozó docense.

Aynne Kokas, aki egy nemrégiben megjelent könyvében az adatainkat gyűjtő technológiai cégek, nem utolsósorban pedig a kínai kormány gyakorlataira figyelmeztet, most is azoknak az eszközöknek a rizikóit részletezi, amelyek elvileg a magasabb szintű funkcionalitás érdekében csatlakoznak az internethez. Ebből többek között kiderül, hogy a kínai robotikai gyártók számára a játékok alacsony üzleti értékkel bírnak, ha összehasonlítjuk azokat mondjuk a kórházakba és gyárakba szánt robotokkal. A jelentőségük abban áll, hogy segítséget jelentenek az MI-algoritmusok betanításában, adatokat gyűjtenek a felhasználói interakcióról, a velük együtt használt okostelefonos appok pedig még tovább növelik a gyártójukhoz irányuló adatfolyamot.

A cikk szerint az csak egy dolog, hogy Kínában az ottani vállalatoknak a nemzetbiztonságinak nevezett ellenőrzéseken kormányzati hozzáférést kell biztosítaniuk ezekhez az adatokhoz, de a méretgazdaságosság érdekében az alacsonyabb profilú gyártók közül sokan már eleve államilag által üzemeltetett szervereken tárolják azokat. A vásárlókat azonban nem tájékoztatják az ilyen gyakorlatokról, csak a helyi törvények betartására vonatkozó általános szöveget kanyarítják a felhasználási feltételek alá. Innentől azonban teljesen mindegy, hogy az adott vállalat mit állít az adatok tárolásáról, mert a fogyasztók az ÁSZF efogadásával lehetővé teszik számukra, hogy a kínai kormány alkalmasint hozzáférjen a szóban forgó információhoz.

Nem fog magától megoldódni

A professzor megállapítja, hogy a felhasználói adatok védelme értelemszerűen csak annyira erős, amennyire erősek a helyi törvények által biztosított végrehajtási mechanizmusok. Ezek pedig nem valami acélosak ebben a vonatkozásban, ha még azt sem követelik meg a vállalatoktól, hogy fedjék fel megfelelési kötelezettségeiket a kínai állam felé. A dolog szinte mindenre érvényes a drónoktól az alkalmazásvezérelt háztartási gépeken át az online szolgáltatásokig, és ahogy a kínai ByteDance csoport tulajdonáben működő TikTok közösségi hálózat példája is mutatja, a nyugati fogyasztói ökoszisztémába beépült termékeket még akkor sem a legegyszerűbb dolog eltávolítani, ha maga az amerikai elnök fejezi ki aggodalmát velük kapcsolatban.

Ha már Amerika: Aynne Kokas szerint a fogyasztói adatok védelmében már most is nagy különbségek vannak az Egyesült Államok és az Európai Unió vagy akár Japán között, miután a javasolt szabályozás úgy akadt el a Kongresszus előtt, hogy annak látszólag kétpárti támogatottsága lenne. Az adatvédelmi kérdéseket, például a biometrikus adatok vagy a pénzügyi adatok különböző szinteken és foltszerűen kezelik, közben az ünnepi bevásárlás során az árakat vagy a speciális funkciókat mérlegelő fogyasztók ezekkel a kockázatokkal nincsenek tisztában. A cikk szerint így nekik is nagyobb nyomást kellene gyakorolniuk a jogalkotókra, másrészt saját maguknak is is jobban oda kellene figyelniük az otthonukba bevitt eszközökre és alkalmazásokra.

Biztonság

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.