A Biden-adminisztráció múlt hétfőn tovább szigorított a kínai exportkorlátozásokon, mire Peking szinte azonnal bejelentette néhány kritikus ásvány (a gallium, a germánium, az antimon és a grafit) kivitelét az USA-ba. Tegnap aztán újabb válaszcsapás érkezett a kínai félvezetőipart sújtó amerikai lépésekre: az állami piacszabályozási hatóság vizsgálatot indított az Nvidia ellen a monopóliumellenes törvények megsértésének gyanújával, melynek során azt is elemezni fogja, hogy az amerikai csipgyártó megszegte-e az izraeli Mellanox Technologies 2019-es felvásárlásához kapcsolódó feltételeket.
A kínai mesterségesintelligencia-csipek piacán is meghatározó részesedéssel rendelkező Nvidia eddig jórészt sikeresen lavírozott az amerikai exportszabályozás és a kínai versenytársak által támasztott, egyre növekvő kihívások között. A kommentárok szerint azonban ez a vizsgálat is rámutat arra a kényes egyensúlyra, amelyet a globális technológiai vállalatoknak fenn kell tartaniuk a "politikailag terhelt" piacokon, hiszen direkt következménye az Egyesült Államok újabb, 140 vállalatot célzó korlátozásainak, ami még tovább szűkíti a hozzáférést a csúcstechnológiákhoz.
A Qualcomm elmesélhetné, hogy megy ez
Miután a korábbi szankciók is korlátozták az Nvidiát a legfejlettebb MI-csipek Kínába való szállításában, a gyártó olyan módosított verziókat hozott létre, amelyek megfeleltek az amerikai szabályozásnak. Ennek is köszönhetően az Nvidia megőrizte magas részesedését a kínai piacon, bár a régióból származó bevétele azóta 26-ról 17 százalékra csökkent az elmúlt két évben, és hazai szereplők (mint a Huawei) egyre nagyobb nyomást helyeznek a vállalatra. A friss bejelentések hatására az Nvidia csúcsokat döntögető részvényárfolyama 2,5 százalékos mínusszal zárta a hétfői kereskedést.
A Reutersnek nyilatkozó elemző úgy látja, hogy a közeljövőben nem vár jelentős hatást a kínai vizsgálatoktól az Nvidia üzletére, különösen azért, mert a vállalat legfejlettebb csipjeinek többsége már most is csak korlátozottan értékesíthető Kínában. A hírügynökség ugyanakkor felidézi, amikor 2013-ban egy másik nagy amerikai technológiai céget, a Qualcommot sújtották közel 1 milliárd dolláros bírsággal dolláros pénzbírsággal sújtottak túlárazásra és más visszaélésekre hivatkozva – ez abban az időben a legmagasabb összegű büntetésnek számított, amit Kínában kiszabtak egy piaci cégre.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak