Ez nem mindenki szerint jó dolog, mert ugyanúgy érinti a mélyhamisítás elleni eszközök fejlesztőit is.

A Colab a Google Research terméke, amely az MI-kutatóktól az adattudósokon át a diákokig mindenki számára lehetővé teszi, hogy külön alkalmazások telepítése nélkül, a böngészőjükben írjanak és futtassanak kódokat a Python programozási nyelven. Maga a Python már a legnépszerűbb nyelvek közé tartozik, ami nagyban köszönhető a mesterséges intelligencia és adattudomány felfutásának, a Colab pedig már ingyenesen is hozzáférhető, mindössze egy Google-fiókot igénylő szolgáltatással biztosít lehetőséget a máskülönben nagy számítási teljesítményt igénylő programok kipróbálására, a projektek megosztására és különféle, például oktatási célú felhasználásaira.

Az AI News nemrég szúrta ki, hogy a Google különösebb hírverés nélkül a deepfake (mélyhamisítás) előállítását is felvette arra a listájára, amelyben meghatározza a Colab szolgáltatásban nem engedélyezett runtime-okat. Ezzel az átlagos emberi érzékszerveknek hitelesnek tűnő videók vagy hanganyagok MI-alapú előállítása is az olyan dolgok közé került, mint a denial-of-service támadások futtatása, a jelszófeltörés, a kriptovaluta-bányászat vagy a fájljosztolás – vagyis minden olyasmi, ami vagy simán illegális, vagy egyszerűen csak nem a Colab rendeltetésszerű használatáról szól.

A deepfake ettől még nem válik köddé

Tény, hogy a deepfake technológiáknak gyakori és kézenfekvő a rosszhiszemű felhasználása, legyen szó szexuális tartalom generálásáról, csalásokról vagy a dezinformációs kampányokat támogató, megtévesztő tartalom létrehozásáról. Nyilván ez állhat a Google döntésének is a hátterében, ami azonban a megszokott módon vitatható: a tiltás önmagában még nem akadályoz meg senkit az ilyen fejlesztésekben, ezzel szemben szűkíti a mozgásterét mindazoknak, akik éppen hogy a mélyhamisítások elleni eszközök kifejlesztésére tesznek erőfeszítéseket.

Ahogy a lap is írja, ilyen eszközökre márpedig egyre nagyobb szükség lesz, legyen szó az ukrajnai háborúban bevezett, szerencsére elég béna ál-Zelenszkij videóról vagy a sikeres pénzügyi átverésekről. Ezekhez képest szinte részletkérdés, hogy a deepfake-nek nem is feltétlenül csak rosszindulatú alkalmazásai vannak: felhasználható a zenében, a különféle aktivista programokban, a szatirikus alkotásokban, sőt már olyan esetről is olvashattunk, amikor a rendőrség próbálja támogatni a mélyhamisítást segítségül hívva egy bűncselekmények felderítését.

Cloud & big data

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.