Hova kell elhelyezni a szervezetben a projektirodát ahhoz, hogy képes legyen betölteni elsődleges feladatát? Szalkai Gergely projektmenedzsment-szakértő írása.
Hirdetés
 

Nagyvállalati környezetben két állandó belső tényező van, ami folyamatos izgalmat és munkát biztosít a támogató területeknek: a fizikai költözések és a szervezeti változtatások.

Utóbbi szakterületi tetrisz egyik állandó alanya a projektiroda. Ezt a szervezeti egységet hol  a vezetés aktuális irányelvei, hol a hatalmi viszonyok változásai sodorják a szervezeten belül ide-oda. De akkor is bizonytalanná válik a helyzete, ha a cégnél az agilitás vállalatszervezési módszertanná mutálódik.

Ilyen közegben a projekt menedzserek megítélésével együtt  a projektiroda – vagy ahogy az angol szakzsargonban emlegetik: PMO (Project Management Office) – szerepe és szervezeten belüli elhelyezkedése is bizonytalan, ingatag. Pedig a projektmenedzsment szerepkörhöz kapcsolódó fő sajátosságok mentén könnyen azonosítható, hol nincs helye és hol tud a PMO optimális környezetben működni.

Korbácsos Pistikének az üzlet nem való

Könnyen és egyszerűen ki lehet zárni minden olyan üzleti területről a projektirodát, aminek saját profitcéljai vannak. Minden cégnél vannak az éves működési tervében olyan feladatok, melyek nem képesek megtérülést produkálni, de mégis el kell végezni azokat. Ha ezeket a feladatokat a projektirodához rendelve egy üzleti területhez tesszük, elveszik a fókuszt a szegmens központi működéséről.

Az eredmény az lesz, hogy az PMO hamarosan teherré válik az üzleti területnek, amit a projektiroda munkatársai is éreznek. Aki viszont úgy érzi, hogy csak megtűrt munkatárs, gyorsan motiváltalanná, még stresszesebbé válik, ami pedig beindítja a "nem-működés" spirálját.

Bármikor találkozunk ilyen helyzettel döntéshozóként vagy tanácsadóként, esetleg PMO-vezetőként, tegyünk meg mindent azért, hogy a projektvezetői csapatot kinavigáljuk ebből a szuboptimális közegből.

Ugye, mi jóbarátok vagyunk…

A projektmenedzserekről gyakran alakul ki az a kép, hogy ők eleve IT-sok. Ez a nem igazán helytálló vélekedés valószínűleg abban gyökerezik, hogy ma már a technológia a mindennapi élet és a gazdaság minden területét áthatja. Emiatt a vállalatokon belül a leszállításban egyre nagyobb szerepet kap az IT-fejlesztés, így a menedzsment könnyű szívvel rendeli az IT alá a PMO-t szinergiákra, hatékony együttműködésre hivatkozva.

A két előny valóban létezik. Ám a pozitívumok mellett ez a kombináció operatív szinten nagyon sok kockázatot is rejt. Hamar behozza például a hibák, az elfelejtett kérések "oldjuk meg okosban" jellegű kezelését. Vezetői szinten pedig a projektek olyan IT-célok és -költségek "gazdatestévé" változhatnak, melyek gyakran nem illeszkednek az üzleti célokhoz. Utóbbira talán a legegyértelműbb – és meglehetősen gyakori – példa, hogy egy projekt költségvetésébe és terjedelmébe is szépen besimítanak olyan avuló IT-s eszközcseréket, amik a projekt eredeti céljához még lazán sem kapcsolódnak.

Mindezek alapján leszögezhető: ha ragaszkodunk a projektek önálló értékeinek és a leszállítás függetlenségének megtartásához, az IT – bár rokonterület – szintén nem a a PMO ideális otthona.

No, de menjünk tovább!

Operáci-JÓ?

Az alcímmel arra szeretnék utalni, hogy a PMO a vállalat operációs területekért (és – pszt – informatikáért) felelős legfelsőbb vezetőjének ernyője alá is kerülhet. A projektiroda ugyanis, mint általános támogató, megvalósítást segítő egység karakterisztikájában (change the business) az operációs tevékenységhez (run the business) csak lazán kapcsolható egység. Ennél a döntésnél már meghatározó a COO (Chief Operating Officer) "származása", azaz szakmai előélete.

Szalkai Gergely
projektmenedzsment szakértő

A szerző közel két évtizede dolgozik projektmenedzsment területen. Tapasztalatait elsősorban pénzintézeteknél szerezte. Pályáját a Citibanknél kezdte, majd dolgozott többek között a Credigen Banknál CIO-ként, az IND Groupnál és az Erste Banknál. Jelenleg a Wunderplan tanácsadó cég munkatársa.

Az IT-s területről érkező operációs vezérhelyettes, kisfőnök örömmel használja a PMO-t akár arra is, hogy a vállalati projektportfóliót saját céljaihoz, terveihez igazítása. Operációs irányból érkező szakmai felsővezetők pedig előszeretettel projektesítenek normál működési feladatokat, ha úgy könnyebben megvalósíthatónak látják.

Ez a két példa már meg is mutatja: ahogy az üzleti szegmensben, úgy az IT-operáció alá sorolva sem tudja betölteni független leszállítói feladatát a projektmenedzsment csapat.

Stratégiai szolgáltatás

Ahogy az informatika áthatotta az üzleti élet mindennapjait – nézzük bármely gazdasági szegmenst –, a projektszemlélet úgy erősödött általános strukturálási elvvé. Gyakorlati megvalósulásának központi, kulcsfontosságú eleme a PMO még akkor is, ha csak segíti a projekteket egyedül vezetni és végigvinni képes felhasználókat. Akkor pedig különösen fontos, ha a csapatban dolgozó projektvezetők koordinálják a vállalat technológiai, folyamati vagy más jellegű célzott, határidős változtatásait.

Ahogy korábban a jogászok, a humánerőforrás-szakértők, az üzemeltetési specialisták vagy a marketingmenedzserek megkapták azt a kiemelt pozíciót a vállalati szervezetben, hogy közvetlenül a cégvezető alá tartozzanak a hatékony munkavégzés érdekében, ugyanez lenne bizony a projektmenedzserek eredményes működésének az egyik alapja is. Minden más szervezeti betagozódás torzítja, deformálja, erodálja azt az elsődleges feladatot, amit delivery-nek nevezünk.
 

Közösség & HR

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.