Egy angol fogyasztóvédelmi szervezet jelentése meglehetősen lesújtó képet fest a normál készülékekhez képest jelentős felárral kínált felokosított háztatási eszközökről.

Nagyon jól hangzik, hogy a hűtőnk tudja frissíteni a Twitter-csatornánkat, de a másik oldalon komoly problémákkal is szembesülhetnek a technológiai újdonságok iránt fogékony, vastag pénztárcájú vásárlók. Az angol fogyasztóvédelmi nonprofit szervezet, a Which? utánajárt annak, hogy a gyártók milyen garanciákat vállalnak az ilyen felokosított háztartási berendezések szoftveres frissítésére, biztonsági szintjének naprakészen tartására. A helyzet nem kifejezetten bíztató.

Tág határok között

A hűtők, mosó- és mosogatógépek a háztartások legstrapabíróbb eszközeinek tekinthetők a maguk átlagosan 10-12 éves élettartamával. Ezen termékkategóriák mindegyikében létezik már számos informatikai tuninggal kínált, okos modell. Utóbbiak esetében viszont egyáltalán nem biztos, hogy a szoftveres támogatás a készülék működőképességének végéig rendelkezésre áll.

A Which? a garantált szoftverfrissítési ciklusok iránt érdeklődött minden jelentős gyártónál. A Beko, a BSH, a Hoover/Candy, az LG, a Miele, a Samsung és a Whirlpool Group is megkapta ugyanazokat a kérdéseket. A legtöbb helyről pedig az a válasz jött, hogy a termék életciklusáig biztosítják mindezt. Hogy ez pontosan mennyi időt is jelent, ezzel kapcsolatban már kevesen voltak hajlandók egzakt választ adni. A Samsung például minimum 2 évet említ, míg a Beko maximum 10 évet mond. Egyedül a Miele tudott épkézláb információval szolgálni: náluk 10 évig biztosított a termékek biztonsági frissítése.

Biztonsági játék

Az internetre kapcsolódó eszközök elterjedésével egy teljesen új világ bontakozik ki az informatikai bűnözők számára. A dolgok internetével együtt ugyanis számtalan biztonsági rés, kihasználható sérülékenység jelenik meg például a lakásokban. Ezeket aztán jobb esetben csak túlterheléses támadásokhoz veszik igénybe, rosszabb esetben viszont szó szerint házi mozit, önkéntesen telepített kémeszközt biztosít a hekkereknek a gyanútlan felhasználó.

Éppen ezért nagyon nem mindegy, hogy a gyártók meddig és milyen gondossággal biztosítják eszközeik lehető legmagasabb szintű védelmét. A Which? körkérdése mutatja, hogy az önszabályozásban nem feltétlenül bízhatnak a fogyasztók, így kézenfekvő megoldásnak tűnik a gyártókat jogszabályokkal kötelezni arra, hogy egyrészt értelmezhetően hosszú ideig biztosítsák a szoftverfrissítést, másrészt pontosan artikulálják a vásárlók felé, mire számíthatnak ebből a szempontból egy-egy ilyen okos készülék megvételével.

De legalább drágák

A Which? munkatársai megvizsgálták azt is, átlagosan mennyivel kell többet hagyni a pénztárnál, ha hagyományos fehéráru helyett hálózati képességekkel felvértezett spéci modellt szeretnénk. A különbség mosógépeknél 90, szárítógépeknél már 190, mosogatógépeknél viszont már 259 font volt. De még utóbbi is semmi ahhoz képest, hogy a nagy hűtőszekrények esetében 855 font (azaz nagyjából 330 ezer forint) extrát jelent az okos változat. Ezek után annyira nem meglepő, hogy a szervezet által megkérdezett, okos háztartási géppel nem rendelkező britek közel kétharmada nem is tervez egyhamar ilyesmit vásárolni.

Ennek ellenére a legutóbbi piaci előrejelzések fényes jövőt ígérnek az ilyen termékek gyártóinak. Az Infoholic becslése szerint 2019 és 2025 között évente átlagosan több mint 30 százalékkal bővülhet a szegmens forgalma.

Konzumer tech

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.