Amerikai egyetemi kutatók szerint kísérleti eljárásuk alkalmas lehet a hagyományos megfigyelő rendszerek lecserélésére olyan helyeken, ahol fontos a diszkréció.

Nemrégiben jelentős tudományos eredményekkel jelentkeztek a Carnegie Mellon Egyetem kutatói. A szakemberek kizárólag wifirouterek antennáira támaszkodva térképezték fel a szobában tartozkodó emberi testek alakját és mozgását.

A projektről beszámoló tanulmány (PDF) szerint a rendszer alapját a DensePose adta, amely képes felvételek alapján az emberi test felületének képpontokkénti beazonosítására. Utóbbi megoldás egyébként a Facebook AI szakembereinek és több londoni egyetem kutatójának közös erőfeszítéséből született. Az amerikai tudóscsapat ezt ötvözte saját mélytanuló algoritmusával, amely a routerek által küldött és fogadott wifijelek fázisát és amplitúdóját az emberi testeken lévő koordinátákra képezi le.

A Carnegie Mellon csapata szerint módszerükkel a mindenütt jelenlévő wifijelek simán leválthatnák a hagyományos kamerákra épülő megfigyelő rendszereket, amikor azok célja csupán a helyiségben lévő személy vagy személyek érzékelése. A kamerákkal ellentétben ráadásul a wifit nem zavarják a rossz megvilágításból és a kitakart pozícióból eredő problémák sem. A jelek fogadására és értelmezésére alkalmas eszközök pedig olcsóak, és a legtöbb háztartásban alapból rendelkezésre állnak.

A magánélet védelmében

Érdekes módon a kutatási projekt egyik erősségeként a magánélethez való jog komolyabb tiszteletben tartását említik, ami megfigyelő rendszerről lévén szó elsőre meglehetősen érdekes állítás. A látszólagos ellentmondást azzal igyekeznek feloldani a kutatók, miszerint a technológia képes lehet idős emberek (egészségügyi) monitorozására is oly módon, hogy közben hagyományos felvételek nem készülnek róluk. Ugyanakkor a szakemberek említést tesznek a gyanús viselkedés esetleges megfigyelésére is, ami leginkább a betörések elleni biztonsági intézkedésként értelmezhető.

Kérdés, hogy mindez mennyire kelti fel a cégek és kormányzatok figyelmét, és hogy ez az esetleges figyelem eljut-e majd odáig, hogy a kutatói sikerek végül nem a magánélet védelmét, hanem privát szféránk újabb szűkítését eredményezi.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.