A Google újabb szintre emeli eddigi kampányát a biztonságos HTTPS alapértelmezetté válása érdekében.

A biztonságos HTTP-kapcsolatot jelző HTTPS URL-sémát 24 éve hozta létre a Netscape, kezdetben az SSL protokoll használatával. A mai specifikáció az ezredforduló óta érvényes, és már az SSL-t követő TLS titkosítási protokollt tartalmazza. A HTTPS célja a titkosított és autentikálható online adatforgalom biztosítása, a megbízható oldalak ma már gyakorlatilag mindenhol ezt alkalmazzák az olyan, érzékeny információkat érintő webes kommunikációnál, mint amilyen a jelszavas bejelentkezés vagy a netes pénzügyi tranzakciók.

Nem véletlen, hogy a Google is már évek óta a HTTPS általánossá tételén ügyködik, kezdve azzal, hogy keresőszolgáltatásában már 2015 óta hátrébb sorolja a titkosítás nélküli oldalakat. A vállalat tavaly januártól aztán az 56-os verzióval megváltoztatta a Chrome böngésző felhasználói felületét is, azóta a címsorban biztonsági figyelmeztetést jelenít meg az olyan oldalak letöltésekor, amelyek nem HTTPS rendszerben nélkül gyűjtenek biztonsági szempontból kritikus felhasználói adatokat.

Nemsokára minden adat érzékeny adat lesz

A 2017 októberében megjelent Chrome 62 már minden HTTP oldalnál figyelmeztetett, amelyen bármilyen adatbevitelre kerül sor, az inkognitó módban megnyitott site-oknál pedig még erre sem volt szükség, ott a böngésző minden esetben kockázatosnak ítélte a HTTP protokollt.

Ez év júliusában még ennél is tovább mennek, és a Google biztonsági blogjának tegnapi bejegyzése szerint a Chrome 68-as verziójától kezdve a HTTP oldalakat alapértelmezett módon a "nem biztonságos" kategóriába sorolják majd. Aki nem használ Chrome-ot vagy eddig nem tűnt fel neki a címsoros figyelmeztetés, annak így kell elképzelnie a dolgot a kliensek oldaláról:


forrás: Google Online Security Blog


A jelzés ráadásul a jövőben pirosra vált, hogy még feltűnőbb legyen:


forrás: Google Online Security Blog


A Google szerint egyébként már a korábbi lépések is sikeresnek bizonyultak: a Chrome androidos és windowsos forgalmának már 68 százaléka biztonságos (ugyanez az arány a Chrome OS és a Mac platformokon 78 százalék), a 100 leglátogatottabb weboldalból 81 pedig már alapértelmezett módon használja a HTTPS-t.

Teljesen eltüntetnék a HTTP oldalakat

A HTTPS implementációját az utóbbi időben már automatizált szolgáltatások segítik, a Google hivatkozott posztjában is említik például a Lighthouse-t, amely tartalmaz a weboldalak HTTPS-migrációját támogató eszközöket, és amelynek a társaság ugyancsak most jelentette be a legújabb kiadását. A Lighthouse egyebek mellett megmutatja a fejlesztőknek, hogy az oldalakon melyik erőforrás töltődik HTTP-vel, és melyek azok, amelyeknél egyszerűen megoldható a HTTPS-re váltás.

A Google mostani bejegyzésében is egyértelművé teszi, hogy célja a HTTPS séma  alapértelmezetté válása a világháló egészét tekintve, ennek egyik hatékony eszköze pedig a felhasználók felvilágosíása a HTTP oldalak esetleges kockázataival kapcsolatban. A Google szerint ma már nem igaz, hogy a HTTPS bevezetése lassítaná a weboldalakat, vagy különös költségekkel járna, így arra bátorítja a fejlesztőket, hogy álljanak neki a bevezetésnek – ehhez első lépésnek ennek az útmutatónak a tanulmányozását javasolják.

Biztonság

Vajon milyen céget gründol a Theranos-csalásról elhíresült Elisabeth Holmes párja?

Természetesen olyat, amelyik radikálisan új vérvizsgálattal kívánja forradalmasítani az egészségügyet. Legutóbb ezért 11 év letöltendő járt a családban.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.