Akármilyen meglepő, az emberek nem teljesen biztosak benne, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása minden esetben az ő érdekeiket szolgálja – derült ki egy nemrég bemutatott felmérésből.

A mesterséges intelligencia egyre több fogyasztói alkalmazásban jelenik meg a filmajánlóktól az ügyfélszolgálati megkeresésekig, de az emberek nagy része továbbra is fenntartásokkal kezeli az MI bevezetését az olyan kiemelten fontos területeken, mint amilyen az autonóm járművek irányítása vagy az állami juttatásokhoz vagy egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés – derül ki az amerikai MITRE néhány nappal ezelőtt közzétett jelentéséből. A non-profit kutatóközpont felmérése alapján az amerikaiaknak csak kevesebb mint fele, 48 százaléka tartja biztonságosnak az ilyen technológiákat, 78 százalékuk pedig valamilyen mértékben aggasztónak tartja azt a lehetőséget, hogy az MI rosszindulatú célokra is felhasználható.

A szervezet közleménye ezúttal is végigmegy a gépi intelligencia lehetséges előnyein: ezek a rendszerek hozzájárulhatnak az unalmas, piszkos és veszélyes munkák kiváltásához, emellett radikálisan növelhetik a hatékonyságot és a termelékenységet, lehetővé téve mondjuk a képek pontosabb és gyorsabb elemzését az orvostudománytól a nemzetbiztonsági. A kutatásban azt is megállapítják azonban, hogy ha a közvélemény nem bízik az MI-technológiákban, akkor azok elfogadása szükségszerűen a kevésbé lényeges területekre korlátozódhat, mint amilyenek a már említett műsorajánlók és a telefonos ügyfélszolgálati kapcsolatfelvétel.

Nem sok mindenben értenek egyet

Tekintettel a mesterséges intelligencia körüli bizonytalanságra, a válaszadók nagy többsége támogatja a mesterséges intelligencia szabályozását. Azonban míg a közösség védelme érdekében az összes amerikai 70 százaléka várna el komolyabb iparági befektetéseket a technológia biztosításába, addig a technológiai szakemberek körében ugyanez az arány 92 százalékos. Az MI egyébként minden demográfiai csoportban aggodalmakat kelt, de az arányok sokszor eltérőek: a férfiak, a demokraták, a fiatalabb generáció tagjai vagy a fekete és spanyol amerikaiak például jobban elfogadják a mesterséges intelligencia használatát a kényes alkalmazásoknál is.

A kutatás érdekesebb megállapításai közé tartozik, hogy az amerikaiak háromnegyede aggódik a mélyhamisítások (deepfake) és a többi, mesterséges intelligencia által generált tartalom miatt, ami megjelenik a mainstream médiában. A társadalom nagy része egyébként sincs róla meggyőződve, hogy az MI bevezetésének egyértelműen pozitív hatásai lennének: az embereknek csak kevesebb mint fele (49 százaléka) örülne, ha hozzáférne valamilyen MI-alapú online chatszolgáltatáshoz a rutinszerű orvosi kérdésekkal kapcsolatban, és ugyanilyen arányban támogatnák azt is, ha a szövetségi kormányzat gépi intelligenciát alkalmazna a különféle juttatások feldolgozásában.

Piaci hírek

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.