Nem lehet elégszer kihangsúlyozni a biztonsági mentés fontosságát. Iparágtól, tevékenységtől, magán vagy privát felhasználástól független a tény: mindig készíteni kell backupot! (x)

Bár a digitalizációs nyomás rengeteg fejlődési lehetőséggel kecsegtet, a gyorsasága és olykor tapasztalható esztelensége alaptételeket lök háttérbe és felejtet el az ebben a nyomásban létezni kívánó személyeknél. Ha belekezdünk egy folyamatba, általában úgy készülünk fel a jövőre, hogy van legalább egy olyan opció, amivel kiesésmentesen folytatható a cselekvés, ha esetleg váratlan dolog történne. Kieshet egy munkaerő, elromolhat egy eszköz, egy külsős partner nem megfelelő ütemben dolgozik be, vagy egyéb vis maior eset következik be.

A fejekben ott vannak a megoldási lehetőségek, variációk vagy akár már egy kész elágazás, amire könnyedén áttehető az adott folyamat a folytatáshoz. Minden flottul megy tovább, a projekt határidőhöz igazítva halad, és be is fejeződik sikeresen. És ez így megy tovább napról-napra, hétről-hétre, olykor picit nagyobb buktatókkal, kevésbé sikeres vagy sikertelen befejezéssel.

A kialakult rutinokhoz igazából nem kell hozzányúlni. Az előre gondolkodással is inkább a bővítésre, fejlődésre, netán költségcsökkentésre (vagyis a költséghatékonyság optimalizálására) fókuszálnak. Pedig nem ártana néha, legalább egyszer megállni, és úgy a jövőre koncentrálni, hogy a jelen állapotról készítünk egy pillanatképet.

Ne várjunk az utolsó utáni pillanatra!

Általános tapasztalat, hogy a biztonsági mentés leginkább akkor kerül előtérbe, amikor már késő vagy majdnem késő. Utóbbi az ideálisabb eset, mert még egy utolsó utáni pillanatra is léteznek különféle megoldások; de azt senki nem kívánja átélni, amikor hirtelen minden elveszik. Minden, ami adat, az adott vállalkozás vagy magánszemély története, múltja, sikerei és egyben jövője is. A digitális világ nagyon más; amíg a papírokat iktatva, mappákba fűzve, és egy látható szobába téve biztonságban érezhettük magunkat, addig manapság az adatok "kézzel foghatatlansága" alapból ad egyfajta aggodalmat. Az adatvesztéssel kapcsolatos szorongás ott van a mindennapjainkban, egy hordozható eszköz elvesztésétől kezdve egy hosszabb áramkimaradásig változatos a bekövetkezendő kellemetlen események sora. A szorongásra azonban igen hatásos gyógyszert tudunk felírni, mindössze követni kell a "dobozra" felírt kezelési útmutatót.

Cikksorozatunk korábbi írásai már bemutatták a biztonsági mentések terén fellelhető különböző megoldásokat, tehát van miből választani, sőt, a lehető legjobb, ha picit tovább gondoljuk a használhatóságot. Ahogy a felhő-technológia terén is egyre több jel mutat arra, a hybrid-cloud és multi-cloud környezet a jövő, a backup eljárások területén is a többrétegű kialakítás lehet a legjobb opció. Az adatok fajtájától, struktúrájától, használtságától függően létrehozhatunk vegyesen fizikai és cloud biztonsági mentési rutint, amely akár észrevétlen automatizálás mellett hajtja végre a napi vagy akár óránkénti szinkronizációt.
 

Az Aruba Cloud felhős mentési rendszere

(A képre kattintva megnézheti nagyobb méretben)


Ezen belül tovább bonthatjuk a mentési folyamatokat a hideg és meleg adatok szétválasztására, avagy meghatározhatjuk, hogy a hideg adatok fizikai tárhelyen kapnak helyet redundáns módon, míg a meleg adatok a felhő adta, többszintű backup rendszeren keresztül tárolódnak. Többszintű felhő backupot jelenthet egy alap Object Storage tárhely + Backup szolgáltatás vagy több szolgáltató egyidejű alkalmazása ún. Cloud Monitoring funkció felügyelete mellett.

Kézben tarthatók a költségek

Ha költségekről van szó, akkor az ingyenes alternatíváktól kezdve az akár milliós nagyságrendű havi költéssel futó biztonsági mentésekig sokféle verziót találhatunk. A sávos árazás alapja minden esetben az igényelt tárhely kapacitása, milliós összegeknél már 50-100 terabájtnyi méretről beszélhetünk. Ugyanakkor arra is lehetősége van a vállalkozásnak, hogy használat alapon is működtethessen biztonsági mentést, ami főleg akkor hasznos, ha havi perióduson túli az adatmentés, vagy időben és adatmennyiségben előre nem kalkulálható a költség. Érdemes ellátogatni ide, ahol jól áttekinthető, miképp alakulnak az árak egy pay-per-use vagy havi bontású szolgáltatás kapcsán.

A fontossága mellett a szolgáltatás egyszerűsége is egyértelművé teszi a biztonsági mentés létét és használatát. A manuális kezelhetőség mellé akár teljes automatizálás is elérhető, így pedig a backup szerves része lesz annak a rutinnak, ami egyébként évek óta meghatározza a vállalkozás életét.

Cloud & big data

Megszavazták, mégsem lesz könnyű kirakni a TikTokot az USA-ból

Átment a szenátuson az a törvénycsomag, amellyel a kínai tulajdonú alkalmazást ellehetetleníthetik az országban. Ezt azonban nem lesz könnyű végrehajtani.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.