A kereskedelmi minisztérium a kérelmek legnagyobb részére rábólintott a november és április közötti időszakban, bár azt állítja, hogy éppen a legfontosabb tételekre szokott nemet mondani.

A Huawei és az SMIC beszállítói több mint 100 milliárd dollár értékben szereztek licenceket tavaly novembertől idén áprilisig, hogy árukat és technológiát értékesítsenek a kínai távközlési óriás és Kína legnagyobb csipgyártó vállalat számára – derült ki az amerikai kongresszus által csütörtökön közzétett dokumentumból. A két társaság még Donald Trump ciklusa alatt került fel arra a feketelistára, amelynek tagjaival az Egyesült Államokban működő szervezetek közül senki sem kereskedhet külön engedély nélkül a nemzetbiztonsági szempontból kritikusnak minősített termékekkel és megoldásokkal.

A Reuters beszámolója alapján a fenti időszakban 113 exportengedélyt hagytak jóvá össesen 61 milliárd dollár értékben a Huawei, és további 188 engedélyt közel 42 milliárd dollár értékben az SMIC partnereinek. A dokumentumból az is kiderül, hogya benyújtott licenckérelmekre több mint 90 százalékban bólintottak rá a hatóságok az SMIC szállítóinak, de a Huawei esetében is majdnem 70 százalékos volt ez az arány.

Az amerikai képviselőház külügyi bizottsága tegnap szavazta meg egyik republikánus tagjának javaslatát, hogy közzétehesse a fenti adatokat, amelyeket még májusban kapott meg az amerikai kereskedelmi minisztériumtól. A számok érthető módon fel is dühítették a "kínai sólymokat" Washingtonban, akik folyamatos erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy korlátozzák a a kínai vállalatok hozzáférését a fejlett amerikai technológiához.

A hírügynökség Marco Rubiót idézi, aki szerint Joe Biden magyarázattal tartozik, hogy miért kapnak a cégek "továbbra is mentességet": ez a republikánus szenátor értelmezésében annyit jelent, hogy az elnök még mindig nem veszi elég komolyan a Kínai Kommunista Párt jelentette gazdasági és biztonsági fenyegetést. A külügyi bizottságban ülő párttársa az adatok bemutatásával kapcsolatban nemzeti érdeknek nevezte, hogy a nyilvánosság elé tárják, hogyan adják át az amerikaiak a technológiájukat az egyik ellenfelüknek.

Ez így, ebben a formában...

A kormányzat oldaláról mindezt másképpen látják: a kereskedelmi minisztérium közleménye azt hangsúlyozza, hogy az engedélyek "önkényes pillanatképének" közzétételével azt kockáztatják, hogy magát az engedélyezési folyamatot is teljesen átpolitizálják, és félrevezető módon mutassák be a nemzetbiztonsági döntéseket. A jóváhagyott engedélykérelmeket ugyanis nagyjából fele részben használják fel a gyakorlatban, vagyis nem tükrözik a tényleges szállításokat, többségükben pedig nem is vonatkoznak érzékeny tételekre.

A Huawei esetében a 113 licencből 80 érintett valamilyen kevésbé lényeges technológiát, és csak azét volt rá szükség, mert a vállalat feketelistára került. Az SMIC esetében ugyanez az arány 188-ból 121 volt. A minisztérium szerint a kérelmeket a Trump-adminisztráció által kidolgozott, és a Biden-adminisztráció által is egy az egyben átvett irányelvek alapján bírálják el, vagyis nincs szó arról, hogy a vizsgált időszakban bármi is változott volna ebben a tekintetben.

A Reuters az előző kormányzati periódus egyik vezető kereskedelmi tisztviselőjét is idézi, aki megerősítette azt az álláspontot. Szerinte a dokumentumban szereplő időszak nem fest pontos képet a Huawei és az SMIC licencfolyamatairól, azt a célt pedig sikerült megvalósítani, hogy a rendelkezések hatálya alá eső kínai vállalatok hozzáférését anélkül korlátozzák az élvonalbeli amerikai technológiákhoz, hogy eközben szükségtelenül károsítanák az Egyesült Államok egyéb áruexportját.

Ebben a tekintetben a név nélkül nyilatkozó korábbi illetékes is egyetért a kereskedelmi minisztériummal abban, hogy a dokumentum nyilvánossá tételének valódi oka az emberek megtévesztése és címlapsztorik generálása lett volna. A Huawei a maga részéről nem kívánta kommentálni az amerikai történéseket, míg az SMIC péntek reggelig nem is reagált a Reuters megkeresésére.

Piaci hírek

A váltságdíjak csökkennek, de a stressz egyre csak növekszik

A Sophos legújabb kutatása szerint a ransomware-támadásokkal összefüggő kifizetések és helyreállítási költségek is láthatóan visszaestek 2025-ben, de a kiberbiztonsági szakemberekre egyre nagyobb pszichés teher nehezedik.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.