A veszélyhelyzet sok vállalkozást sodort nehéz helyzetbe, de a megváltozó igények és felhasználói szokások néhány technológiai területen komoly lehetőségeket jelentenek.

Az utóbbi időben nem vagyunk eleresztve a kedvező gazdasági előrejelzésekkel, ahogy a világjárvány minimum átrendezi, de sok esetben kifejezetten kedvezőtlen helyzetbe sodorja a legtöbb ágazatot. A technológiai szegmensben azonban akadnak olyan területek, amelyekre kedvező hatással lehet nek a megváltozott körülmények, tekintettel a fizikai kontaktus visszaszorulására, a veszélyes feladatok kiváltására vagy általában a korlátozások nyomán fellépő munkaerőhiányra.

Ilyen terület például a robotok és az autonóm járműrendszerek fejlesztése: ahogy korábban többször is írtuk, itt éppen hogy erősödik a céges vagy akár állami megrendelők érdeklődése. Igaz, hogy az áruszállítást mostanra már nagyobb piacnak tartják a személyszállításnál, így az ügyfelek és a befektetők figyelme is átterelődött az önvezető autókról a sofőr nélküli szállítóeszközökre, de az elmúlt hét hónapban legalább 6 milliárd dollárnyi tőkét szereztek maguknak az ilyen vállalkozások.

Az új felhasználási módok azonban, amelyek most hozzájárulnak a fogyasztási szokások amúgy is gyors változásához, más irányokban is komoly lehetőségeket tartogatnak. A prognózisok szerint a fogyasztási minták a járványt követően sem lesznek már soha a régiek, és bizonyos készségek ezután is alapvető fontosságúak maradnak. A VentureBeat hétvégi elemzése négy irányt is kiemel ezek közül, ahol a megfelelően pozicionált üzletek komoly diszrupciós lehetőségek előtt állnak.

Távolság, egyszerűség, biztonság

A cikk első megállapítása szerint az érintés nélküli fizetés méginkább érintés nélkülivé válik, ami azt jelenti, hogy a fizetési szolgáltatásokból ténylegesen száműzik a fizikai kontaktust követelő elemeket. A mobil eszközökre szabott opciók itt nem csak az olyan aggodalmakra adnak választ, mint mondjuk az ATM-ek használata, hanem általános rendszerbe foglalják az online vásárlásokhoz kapcsolódó tranzakciókat, és kiterjesztik a szöveges üzenetváltás vagy a QR kódok alkalmazását.

A második pont a már említett robotikai vonalhoz vagy éppen a dróntechnológiákhoz kapcsolódik, és a plug-and-play szoftvermegoldásokra vonatkozik. Ahogy folyamatosan növekszik ezeknek a platfromoknak a felhasználói bázisa, úgy növekszik az igény is a biztonságos és könnyen kezelhető termékekre – nem beszélve azokról a cégekről, amelyek ezután jelennek meg az egyre zsúfoltabb piacon, és nem kívánnak időt és erőforrásokat szánni a saját fejlesztésekre.

Egy újabb előrejelzés szerint a távmunkával párhuzamosan felgyorsul az összetettebb üzleti folyamatok átköltöztetése is a felhőbe. Azonban – ahogy akár a Zoom friss példájából is látszik – a skálázhatóság és a biztonság is alapkövetelménynek számít, mint ahogy valószínűleg a Zoomnál sem gondolták néhány hónappal ezelőtt, hogy a vasárnapi online istentiszteletek fognak náluk látványos szolgáltatás-kimaradásokat okozni. Az új felállásban pedig jól érvényesülhetnek majd azok a startupok, amelyek a megfelőségi követelményekhez igazodó azonosító-hitelesítő technológiákat fejlesztenek.

Negyedszer ott van az eszközök távoli ellenőrzésének a kérdése, ami nem csak a túlterhelt egészségügyi rendszerekben egyre fontosabb, de általában is ugyanolyan alapvető igénnyé válik, mint a megbeszélések vagy a konzultációk távoli szervezése. Ezen a területen is nyilván a minél egyszerűbben használható termékek és szolgáltatások lesznek sikeresek, legyen szó akár azokról a megoldásokról, amelyek okostelefonokból csinálnak diagnosztikai eszközt, vagy bármilyen más módon lleszkednek a telemedicina új rendszereibe.

Hogy az új fejlesztéseknek nem csak létjogosultsága, de tényleges piaca is lesz, azt az EY éppen ma közzétett felmérése is megerősíti. Ebből kiderül, hogy a tanácsadó cég által megkérdezett 1300 vállalat kétharmada kényszerül valamilyen szintű profiltisztításra, több mint fele pedig már vizsgálja is az egyes üzletek értékesítésének lehetőségeit. Az innen befolyó bevételeket a cégek 52 százaléka fordítaná új technológiai beruházások finanszírozására, hogy felkészüljön a válsághelyzet utáni korszakra, és lépést tartson a gyorsan változó fogyasztói igényekkel.

Piaci hírek

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.