Ingyenes spektrumon működik a Facebook szupergyors hálózati technológiája, melynek kisközösségi alkalmazását Magyarországon teszteli a Telekom. Barcelonában az MWC-n (Mobile World Congress) jelentették be, hogy a Deutsche Telekom és a Facebook Magyarországon a Magyar Telekommal közösen épít teszthálózatot a 60 GHz-en működő vezeték nélküli átviteli technológiának, a Terragraphnak a kipróbálására. A technológia az optikai hozzáféréssel összemérhető átviteli sebességet biztosít.
Hatalmas szabad tartományok milliméteres hullámhosszon
A Facebook hivatalosan két éve az F8 fejlesztői konferencián jelentette be a Terragraph nevű technológiáját, amely milliméteres hullámhosszon biztosít akár 1 Gbit/s-os adatátvitelt. A technológia alkalmazása a szélessávú lefedettséget, sőt akár később az 5G hálózatok elterjedését is nagyban segítheti.
A projektet tavaly ősszel bevitték a Telecom Infra Project iparági szövetségbe, melynek mára több mint 500 tagja van. A Facebook és a Deutsche Telekom kezdeményezésére a szövetségen belül létrehoztak egy Millime Wave (vagy mmWave) Networks munkacsoportot, amely elsősorban a Facebook technológiájának az elterjesztéséhez akar háttértámogatást adni a modellezéstől a validáláson át a hálózattervezésig. A csoport célja, hogy segítse egy olyan ökoszisztéma kialakulását a 60 GHz-es technológia körül, amelybe a távközlési szolgáltatók, az eszközgyártók és az alkalmazásfejlesztők is be tudnak kapcsolódni.
A Facebook érdeklődése azért is fordult a milliméteres hullámhosszú frekvenciatartományok felé, mert sokkal nagyobb átviteli teljesítményt biztosít, mint például a leggyorsabb Wi-Fi szabványok, ráadásul óriási szabad kapacitások vannak. A tartomány kihasználása ugyanakkor nem triviális, mert ebben a tartományban nagyon korlátozott az átvitel hatótávolsága.
Itthon azt próbálgatják, mire lesz jó
A technológia a validálási szakaszon már átesett, a technológiai teszteket az Egyesült Államokban és Németországban is lefuttatták. Idén Magyarországon viszont – a valószínűleg Budapesten vagy vonzáskörzetében kiépített teszthálózaton – már azt vizsgálják, hogy a technológia milyen mértékben tudja a helyi közösségek igényeit kiszolgálni – írja a Telekom közleménye.
Így épül fel a Terragraph hálózat
A Facebookkal és a Deutsche Telekommal közösen választják ki a végleges helyszínt, ahol egy 60 GHz-es lefedő hálózatot építenek ki. A kísérletbe bekapcsolt épületek, lakások ezen keresztül vezeték nélkül csatlakozással kapcsolódnak az internetre maximum 1 Gbit/s sávszélességgel.
A tervek szerint 100-300 háztartást kapcsolnak be a hálózatba több hónapra, bár a szolgáltatásban lesznek majd rövidebb szünetek. Az összeköttetéshez a kísérleti területen max. 100 darab kisméretű, könnyű antennát szerel fel a Magyar Telekom villanyoszlopokra, utcai lámpaoszlopokra, köztéri bútorokra, épületekre.
Ez már egyben a technológia piacra viteli próbája is lesz, mivel várhatólag 2020-ban kereskedelmi forgalomba is kerül az arra épülő Telekom Virtual Fiber.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak