A 60 GHz-en működő technológiát két éve jelentették be, tavaly a Telecom Infra Projectben munkacsoport alakul köréje, idén pedig Magyarországon a Telekommal valós körülmények között tesztelik.

Ingyenes spektrumon működik a Facebook szupergyors hálózati technológiája, melynek kisközösségi alkalmazását Magyarországon teszteli a Telekom. Barcelonában az MWC-n (Mobile World Congress) jelentették be, hogy a Deutsche Telekom és a Facebook Magyarországon a Magyar Telekommal közösen épít teszthálózatot a 60 GHz-en működő vezeték nélküli átviteli technológiának, a Terragraphnak a kipróbálására. A technológia az optikai hozzáféréssel összemérhető átviteli sebességet biztosít.

Hatalmas szabad tartományok milliméteres hullámhosszon

A Facebook hivatalosan két éve az F8 fejlesztői konferencián jelentette be a Terragraph nevű technológiáját, amely milliméteres hullámhosszon biztosít akár 1 Gbit/s-os adatátvitelt. A technológia alkalmazása a szélessávú lefedettséget, sőt akár később az 5G hálózatok elterjedését is nagyban segítheti.

A projektet tavaly ősszel bevitték a Telecom Infra Project iparági szövetségbe, melynek mára több mint 500 tagja van. A Facebook és a Deutsche Telekom kezdeményezésére a szövetségen belül létrehoztak egy Millime Wave (vagy mmWave) Networks munkacsoportot, amely elsősorban a Facebook technológiájának az elterjesztéséhez akar háttértámogatást adni a modellezéstől a validáláson át a hálózattervezésig. A csoport célja, hogy segítse egy olyan ökoszisztéma kialakulását a 60 GHz-es technológia körül, amelybe a távközlési szolgáltatók, az eszközgyártók és az alkalmazásfejlesztők is be tudnak kapcsolódni.

A Facebook érdeklődése azért is fordult a milliméteres hullámhosszú frekvenciatartományok felé, mert sokkal nagyobb átviteli teljesítményt biztosít, mint például a leggyorsabb Wi-Fi szabványok, ráadásul óriási szabad kapacitások vannak. A tartomány kihasználása ugyanakkor nem triviális, mert ebben a tartományban nagyon korlátozott az átvitel hatótávolsága.

Itthon azt próbálgatják, mire lesz jó

A technológia a validálási szakaszon már átesett, a technológiai teszteket az Egyesült Államokban és Németországban is lefuttatták. Idén Magyarországon viszont – a valószínűleg Budapesten vagy vonzáskörzetében kiépített teszthálózaton – már azt vizsgálják, hogy a technológia milyen mértékben tudja a helyi közösségek igényeit kiszolgálni – írja a Telekom közleménye.
 

Így épül fel a Terragraph hálózat


A Facebookkal és a Deutsche Telekommal közösen választják ki a végleges helyszínt, ahol egy 60 GHz-es lefedő hálózatot építenek ki. A kísérletbe bekapcsolt épületek, lakások ezen keresztül vezeték nélkül csatlakozással kapcsolódnak az internetre maximum 1 Gbit/s sávszélességgel.

A tervek szerint 100-300 háztartást kapcsolnak be a hálózatba több hónapra, bár a szolgáltatásban lesznek majd rövidebb szünetek. Az összeköttetéshez a kísérleti területen max. 100 darab kisméretű, könnyű antennát szerel fel a Magyar Telekom villanyoszlopokra, utcai lámpaoszlopokra, köztéri bútorokra, épületekre.

Ez már egyben a technológia piacra viteli próbája is lesz, mivel várhatólag 2020-ban kereskedelmi forgalomba is kerül az arra épülő Telekom Virtual Fiber.

Mobilitás

Sztrájkba kezdenek a videójátékok szinkronszínészei az MI miatt

A hollywoodi színészek és a játékkészítő stúdiók képviselői közel álltak a megállapodáshoz, ám a generatív algoritmusok jelentette problémákat egyelőre nem sikerült megnyugtatóan rendezni.
 
Általános jelenség a hazai nagyvállalatok körében, hogy a szükségesnél jelentősen többet költenek nyilvánosfelhő-szolgáltatásokra. Utánajártunk, mi a pontos helyzet, és mit lehet tenni a költségek optimalizálásáért.

a melléklet támogatója a 4iG Nyrt.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.