Sokat dobhat egy önéletrajzon, és még csak pénzbe sem kerül - több tucat ismert, angolszász oktatási oldal közül válogathat.

Közel 12 ezer, szerte a világon megtalálható egyetemet tart számon a webometrics.info. Ezek egy részén ingyenes oktatás zajlik (pontosabban az adófizetők pénzéből finanszírozzák) bizonyos feltételek teljesülése esetén, más egyetemek pedig alapvetően fizetősek. A felsőoktatási intézmények közül jónéhány online kurzusokat is indít, az intézmények egy része pedig nem foglalkozik a digitális világból érkezőkkel.

A fenti halmazoknak van egy szerencsés közös metszete – a világ számos egyetemén tartanak ingyenes, online kurzusokat, melyeken gyakorlatilag bárki részt vehet virtuálisan.

Nem (csak) a világ szegényebb részének

Ezek a lehetőségek nem csak az olyan fejlődő régiók fiataljainak, mint amiben mi élünk, kínálnak kitörési lehetőséget, hanem az anyagilag nem túlságosan elengedett amerikai vagy nyugat-európai családok sarjainak is értékes szolgáltatást jelentenek. Egy kutatás szerint a 2011-ben végzett amerikai egyetemisták kétharmada diákhitelt volt kénytelen felvenni tanulmányai finanszírozásához. Ennek átlaga kicsivel több mint 27 ezer dollár, átszámítva közel 8 millió forint, ami még az amerikai pénztárcák számára sem kis falat.

A jelenség egyébként nem csak az USA-t érinti, hazánkban is egyre drágább a minőségi felsőoktatás, az évről évre szigorodó szabályozással és az egyetemek, főiskolák költségvetésének folyamatos nyirbálásával az intézmények rá vannak kényszerítve a fizetős képzés előtérbe helyezésére. Mindeközben a megszerzett papír gyakran nem is ér sokat; a megfelelő tapasztalat és idegennyelv tudás sokkal többet nyomhat a latban.

Az viszont vitathatatlan, hogy ezek eléréshez képzésre van szükség. Ebben nyújthatnak óriási segítséget azok az egyetemi kurzusok, melyek költségtérítés nélkül hallgathatók. A következő néhány link szolgálhat támpontul, merre érdemes elindulni:

Alison – 8 millió hallgató és közel ezer ingyenes kurzus, a kategória egyik csúcsragadozója
Coursera – Egyetemekkel (Johns Hopkins, Washingtoni Egyetem, Stanford Egyetem stb.) együttműködő oktatási site több száz ingyenes kurzussal
Udacity – Projekt alapú online osztályokat kínáló szolgáltatás, mely főleg a számítástechnikára, adatelemzésre és matematikára fókuszál
MIT Open CourseWare – A világ második legjobbjának választott egyetem néhány, ingyenessé tett képzését hallgathatjuk végig
No Excuse List – ingyenesen hallgatható kurzusok gyűjtőhelye
Open YALE Courses – A neves amerikai egyetem válogatott előadóinak előadásai videó, hanganyag és írott formában.
Open Learning at Harvard – Akár a világ legjobb egyetemén is tanulhatunk az internet segítségével
iTunes U – Az Apple ingyenesen elérhető alkalmazása mobil elérést ad számos kurzushoz – videókhoz, könyvekhez, prezentációkhoz és hanganyagokhoz

A lista közel sem teljes, itt egy 40 site-ot tartalmazó felsorolás, de szerencsére még sokáig bővíthető.

Közösség & HR

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.