Hiába bővült ismét jelentősen a Microsoft, a piacnak nem tetszik, hogy a mesterséges intelligencia még mindig többet visz, mint hoz.

Ami a sarokszámokat illeti, jó negyedéven van túl a Microsoft. A tegnap este kiadott jelentés szerint a június 30-án lezárt negyedévben (ez a cég pénzügyi évének is a zárása) éves összevetésben 15 százalékkal nőttek a bevételek. A működési bevétel szintén 15 százalékkal, míg a nettó profit 10 százalékkal volt magasabb, mint egy éve.

Ezt mind Satya Nadella vezérigazgató, mind Amy Hood pénzügyi igazgató erős teljesítményként értékelte. Nadella szerint az eredmény azt mutatja, hogy sikerült összeegyeztetni a core üzletet (platformszolgáltatás) az innovációval (a mesterséges intelligenciával kapcsolatos beruházások és fejlesztések). A két vezető szerint a pozitív hatások 2025 első felétől a felhő növekedési ütemének gyorsulásában is megmutatkoznak majd.

A piac azonban ezt másként gondolta: a zárás utáni kereskedésben a vállalat részvényei esni kezdtek. Úgy tűnik, a "jövőre" a befektetők számára túl messze van. Valószínűleg a vállalat folyó negyedévre vonatkozó előrejelzéseinek sem örültek: a menedzsment 63,8 és 64,8 milliárdos sávba lőtte be a bevételeket, míg az elemzői várakozás 65,2 milliárd fölött volt. Igaz, a Microsoft a működési költségben is "aláígért" az elemzőknek: utóbbiak 16,1 milliárddal, míg Nadelláék kevesebb mint 15,3 milliárddal kalkulálnak.

Ha a tegnapi esést figyelmen kívül hagyjuk, idén a Microsoft részvényei nagyjából az S&P 500 indexszel összhangban, 12 százalékot erősödtek (S&P 500: plusz 13 százalék).

Az összkép szép, de vannak csúnyább részletek

A vállalat teljes bevétele 64,7 milliárd dollár, ami magasabb, mint amit az elemzői konszenzus várt (64,4 milliárd). A legfontosabb üzletág, az Intelligent Cloud (Azure, Windows Server, Nuance, GitHub) azonban a vártnál gyengébben teljesített. A szegmens bevétele 19 százalékkal, 28,5 milliárd dollárra nőtt (az elemzők 28,7 milliárdot vártak). Az viszont jó hír, hogy a GitHub éves bevétele már meghaladja a 2 milliárd dollárt.

Az Azure és más felhőszolgáltatások bevételei 29 százalékkal nőttel. Az elemzők +31 százalékot vártak. Mint a CNBC megjegyzi, az elmúlt két évben nem volt példa arra, hogy ez az üzletág alulmúlta volna a várakozásokat. Ez részben Európának köszönhető, ahol júniusban elmaradt az Azure iránti kereslet a cég által várttól. Ugyanakkor fontos változásra utal, hogy a növekedésből már 8 százalékpont az MI-szolgáltatásoknak köszönhető. Amy Hood az elemzői konferenciahíváson elmondta: Azure MI-szolgáltatásaira a kereslet továbbra is nagyobb, mint a rendelkezésre álló kapacitások – ebből pedig egyenesen következnek az újabb jelentős beruházások.

A termelékenységi és üzleti folyamatok szegmens (Office szoftvereket, LinkedIn, Dynamics) 11 százalékos bővüléssel 20,3 milliárd dollár bevételt termelt (az elemzők 20,1 milliárdot vártak).

A személyes számítástechnikai eszközöket összefogó szegmens (Windows, gaming, Surface, Bing) 14 százalékkal hozott többet, mint tavaly: 15,9 milliárd dollárt. Ez főleg a PC-piac magára találásának köszönhető. Az eszközgyártóknak szánt Windows-licencek bevétele például 4 százalékkal nőtt.

Ami a játékokat illeti, az elemzői konferenciahíváson Nadella azzal büszkélkedett, hogy Activision Blizzard felvásárlása után már több mint 500 millió havi aktív játékosa van a cégnek konzolon, PC-n és mobileszközökön.

Ebben a szegmensben is egyre nagyobb teret kap az MI. A negyedévben kerültek piacra a januári CES-en beígért mesterséges intelligenciát helyben, netkapcsolat nélkül is futtató Surface-ek.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.