Jó másfél hete jelentek meg az első figyelmeztetések egy olyan fotóról, amely háttérképként beállítva használhatatlanná tett bizonyos androidos telefontípusokat. A jelenség oka egy banális hiba az eszközök színkezelésében.

Május végén jelentek meg a neten az első figyelmeztetések egy naplementés-tópartos fotóról, amelyek szerint a felvétel háttérképként való beállítása után egyes androidos okostelefonok felhasználói felülete egyszerűen összeomlik. Bizonyos készüléktípusok (például egyes Samsung és Google Pixel modellek) esetében a probléma orvosolható volt a biztonságos módban való újraindítással és a háttérkép cseréjével. Máshol viszont a bootloader menün keresztül a gyári beállítások visszaállítására volt szükség, hogy a telefon újra használható legyen, ami értelemszerűen adatok elvesztésével is jár.

A jelenség mögött nem valamilyen rosszindulatú szereplő áll, hanem a fotó által használt színprofil okozza, amit ebben az esetben az érintett telefonok nem tudnak kezelni. Ez azt is jelenti, hogy a felvétel Standard RGB (sRGB) módba konvertálva már semmilyen problémát nem jelent, míg a nem szokványos, általában professzionális felhasználásra képzett profilok esetében bármikor fennállhat a veszélye, hogy a színterek meghatározása túl összetett hozzá, hogy az eszközök elboldoguljanak vele.

Ettől persze még nem lesz logikus, hogy a nem megfelelő képek miért omlasztják össze a grafikus UI-t, de a különböző készüléktípusokon működő programindítók nem ugyanúgy kezelik a háttérképeket sem. Ennek nyomán léphet fel a most is tapasztalt bootloop hiba, amikor a rendszer nem tölt be, és a készülék folyamatosan újraindítgatja magát. A kommentárok szerint a Android 11-es, a fejlesztői előnézet szakaszában járó kiadásában ilyesmire már nem kerülhet sor, de jelenleg még a 10-es stabil verziónál járunk.

Ők sem gondolhatnak mindenre

A riportokban időközben az eredeti kép forrása is megjelent: azt 2019 nyarán egy San Diegó-i amatőr fotós lőtte teljesen jóhiszeműen egy Montana állambeli nemzeti parkban, és feltöltötte a Flickr képmegosztó szolgáltatásba, hogy aztán teljesen meg is feledkezzen róla. Maga a felvétel egy Nikon kamerával készült, és a fotós némi útómunkát is végzett rajta a Lightroom szoftverben. Itt csúszott a hiba a dologba, mert a szerkesztett képet olyan színmódban exportálta, ami a jelek szerint megfekteti az androidos eszközök egy részét.

A kép szerzője nyilvánvalóan nem tudott a problémáról, mivel ő maga sosem próbálta meg ilyen telefonon háttérképnek beállítani a saját fotóját. A BBC beszámolójában meg is szólaltatják a máskülönben sejtbiológus kutatóként dolgozó amatőr fényképészt, aki egyrészt nagyon sajnálja, hogy a műve ilyen értelemben vált híressé, másrészt neki magának iPhone okostelefonja van, így egykönnyen észre sem vehette volna a hibát.

A cikkben megszólaló szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy a digitális képalkotás minőségének fejlődésével a telefonoknak is ellenőrizniük kell az adott képek színtereit, hogy kiszámolják, hogyan jeleníthetik meg a képeket megfelelő módon. Ha ezt az információt nem tudják kezelni, akkor könnyen előfordulhat valamilyen diszfunkcionális eredmény, és a grafikus UI összeomlása is éppen ilyen volt, mivel a szoftver fejlesztői valószínűleg nem is számoltak ehhez hasonló lehetőséggel.

Konzumer tech

Serényen költ a világ idén informatikára

A Gartner előrejelzése szerint 2024-ben globálisan 5 ezer milliárd dollárnál is többet költünk majd infokommunikációs eszközökre és szolgáltatásokra.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.