A kutatók gombafonalakat integrálnak a gépek elektronikájába, ami új szintre emelheti a robotok érzékelési és reagálási képességeit.
Hirdetés
 

A Cornell kutatói egy valószínűtlen módszert fedeztek fel az úgynevezett biohibrid robotok irányítására, amelynek révén a gépek állítólag hatékonyabban tudnak reagálni a környezetük változásaira a teljes egészében szintetikus társaiknál. A tudósok a gombák fonalszerű sejtjeinek (micéliumoknak) a saját elektromos jeleit hasznosítják, hogy az így küldött parancsokkal és érzékelési képességekkel erősítsék a robotok autonómiáját – olvasható az egyetem oldalán néhány nappal ezelőtt megjelent közleményben.

A Science Robotics folyóiratban közölt tanulmányukra hivatkozva azt írják, hogy "a robotok elektronikájába növesztett micéliumok" a fény vagy a kémiai anyagok észlelésére is képesek. A jövőbeni biohibridek így olyan képességekre tehetnek szert, mint mondjuk a talaj kémiájának érzékelése az ültetvényekben, hogy ennek alapján önállóan döntsenek a műtrágya hozzáadásáról, elkerülve az algásodást és más káros mellékhatásokat. A gombafonalakat ráadásul életben tartani sem nehéz a robotok működése során.

Ahogy a cikkben felidézik, a robotok tervezése során a mérnökök számos ötletet merítenek az élővilágból: utánozzák az élőlények mozgását, érzékelését, sőt még olyan készségeit is, mint a belső hőmérséklet izzadással való szabályozása. Így az sem újdonság, hogy bizonyos szerkezetek élő anyagokat, például izomsejteket tartalmaznak, de az összetett biológiai rendszereket működőképességét nehéz megőrizni. A gombák és a robotok eredményes integrálása persze így sem lesz egyszerű feladat.

Kapcsolatba lépnének az élő struktúrákkal

A kutatás egyik vezetője szerint az élő rendszereknek azt a tulajdonságát próbálják kihasználni, hogy azok bármilyen ismeretlen bemenetre képesek reagálni. A most fejlesztett megoldás lényegében a vibráció és az elektromágneses interferencia blokkolása mellett valós időben rögzíti és dolgozza fel a micélium elektrofiziológiai aktivitását, a nyers elektromos jelekből származó információt pedig a hozzá tartozó kontroller vezérlőjelekké alakítva küldi tovább a robotokat működtető egységeknek.

A közleményből kiderül, hogy már két ilyen típusú robotot is építettek: egy kerekeken mozgó, illetve egy pókszbsú változatot. A kísérletek során UV-fénnyel stimulálták őket, ami megváltoztatta a mozgásukat – vagyis a micélium reagált a környezetére, és a tudósok a tesztek során képesek voltak teljesen felülírni annak natív jeleit is. A projekt azonban többről szól, mint a robotok irányításáról: a cél az élő rendszerek jeleinek jobb megértése lenne, amelyeket a robotok képesek lehetnek majd vizualizálni.

a kép forrása: news.cornell.edu

Konzumer tech

Tökélyre csiszolt átveréssel lopnak meg fejlesztőket az észak-koreai hekkerek

A notórius Lazarus csoport legújabb, informatikai szakembereket célzó kampánya minden eddiginél szofisztikáltabb módon igyekszik kriptopénzhez juttatni a nemzetközi szankciók alatt álló rezsimet.
 
A szoftveresen definiált WAN egyik fontos üzenete, hogy a biztonság és a hálózatmenedzsment magasabb fokú integrációjával jelentősen növelhető egy szervezet kiberbiztonsági szintje.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.