Újabb létesítmény épül a Balti-tenger vizével hűtött Hamina adatközpont mellett, ezzel a Google finnországi fejlesztéseinek értéke már a másfél milliárd eurót közelíti.

A Google még 2009-ben vásárolt meg Finnorszég délkeleti részén egy akkor már két éve bezárt papírmalmot, hogy annak átalakításával megnyissa újabb európai adatközpontját. Az orosz határhoz közel eső, nagyjából Helsinki és Szentpétervár között fekvő Hamina biztosítani tudta a projekthez a megfelelő energetikai infrastruktúrát, fejleszthető területeket és a szükséges munkaerőt is, így a beruházás első, 200 millió eurós lépcsője már 2011-re befejeződött. Egy évvel később zárták le a második, 150 millió eurós fázist, 2013-ban pedig a étesítmény újabb, ezúttal 450 millió dolláros bővítését jelentették be.

Az összességében 800 millió euróért felhúzott Hamina adatközpont a mai napig az egyik legfejlettebb és leghatékonyabb egységnek számít a Google ilyen jellegű létesítményei között, ami annál nagyobb szó, hogy a vállalat már a beruházás bejelentésekor is több mint 40 szerverfarmot üzemeltetett világszerte. A központ egyik jellegzetessége, hogy a papírmalom már korábban kiépített infrastruktúrájának bevonása mellett a hűtést a Balti-tenger vizével biztosítják, ami a maga nemében az első ilyen megoldás volt a világon, és jelentősen csökkenti az adatközpont energiaigényét.

A szomszédban is kezdődnek az építkezések

A Google a hét elején közölte, hogy a Hamina ismét egy nagyszabású bővítés előtt áll: ezúttal 600 millió eurós (körülbelül 670 millió dolláros) bővítést hajtanak végre a komplexumban, vagyis a létesítménybe ennek nyomán már 1,4 milliárd dollárt pumpál a társaság. A Google, illetve anyacége, az Alphabet ebben a pillanatban 58 adatközpontot működtet a Föld különböző pontjain, miközben az európai beruházások értéke 2007 óta 4,3 milliárd eurót tett ki összesen öt helyszínen.
 

forrás: google.com/about/datacenters


A nagyságrendet az is jól érzékelteti, hogy a társaság csak az első negyedévben 4,5 milliárd dollárnak megfelelő tőkebefektetést jegyzett a globális adatközponti infrastruktúra kiépítésével és üzemeltetésével kapcsolatban. A társaság csak a közelmúltban 13 milliárd dollár értékű amerikai fejlesztést is bejelentett, ami az előző évben ténylegesen elköltött pénz dupláját jelenti, és a Google Cloud üzletág vezetője azt is közölte, hogy a vállalat az elmúlt három év során összesen 47 milliárd dollár értékű infrastrukturális beruházást valósított meg.

A beszámolók kiemelik, hogy a folyamatos fejlesztések az online tartalom, különösen pedig a médiafájlok egyre gyorsabb elérésének igényéből fakanak, a Hamina bővítése viszont ezen belül is a Stadia néven bejelentett, idén nyáron induló játékszolgáltatással hozható összefüggésbe. A Stadia koncepciójában a vállalat szerverei és dedikált optikai kábelei mellett a YouTube platformnak is központi szerepe van, a közvetítéseknél a felhasználót tényleg egyetlen kattintás közelségbe hozva az éppen futó programhoz való csatlakozástól, az ilyen jellegű streaming szolgáltatások kiszolgálása viszont a Google adatközponti hálózatának további bővítését feltételezi.

A Hamina adatközpont áramellátásával kapcsolatban egyébként már tavaly novemberben megszületett az a megállapodás, amelynek értelmében a létesítményt három, ugyancsak Finnországban működő szélfarm látja majd el energiával. A központ bővítése praktikusan egy újabb egység felépítését jelenti a meglévő szerverfarm közelében, amely azonban ugyanazt a hűtési rendszert használná. 

Közösség & HR

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.