Az egyre terjedő csalási forma egyik kellemetlen eleme, hogy a bűnözők a közösségi óriás saját megoldását használják, amivel rögtön zárolni tudják az áldozat tartalmait.

Sorra érkeznek a beszámolók a Facebook és az Instagram hálózatán aktív influencerektől, hogy valakik légbőlkapott jogi indokra hivatkozva blokkolták tartalmaikat, majd különböző pénzösszeget követeltek azok "szabadon bocsátásáért", illetve azért, hogy a későbbiekben ne kezdeményezzenek hasonló zárolásokat – adta hírül a Bloomberg.

A jelek szerint a közel-keleti térséget kiemelten érintő csalási hullám különlegessége, hogy az elkövetők a közösségi platformokat üzemeltető Meta saját legitim jogkezelő megoldásával élnek vissza. A Bloomberg által példaként bemutatott egyik történet még tavaly kezdődött, azaz a jelenség nem új, de az esetek elszaporodásából arra lehet következtetni, hogy a csalóknak legalább néhány esetben sikerült így pénzhez jutniuk.

A csalás jellemzően azzal indul, hogy a tartalomkészítő hivatalos(nak tűnő) üzenetet kap arról, hogy valamely anyagát eltávolították, mert az szerzői jogokat sértett. Amennyiben az áldozat megpróbálja felvenni a kapcsolatot a téves blokkolás miatt, akkor a bűnözők minden további nélkül elismerik, hogy követelésük nem jogos, ám a tartalom feloldását bizonyos összeghez kötik.

Egy iraki influencer esetében például 3000 dollárba került volna a levett anyag visszaállítása. A csaló ugyanakkor "gálánsan" azt is felvetette, hogy havi 1000 dollárért a továbbiakban eltekint a felhasználó vegzálásától. Sőt, egy óriási akció keretében 7000 dollárért ugyanezt egy teljes évre garantálta.

Jó eszköz rossz kezekben

Az egész aljas trükk azért működhet jobban, mint a korábbi hasonló próbálkozások, mert az online csalók a Meta saját, jogvédett tartalmak ellenőrzésére és kezelésére fejlesztett rendszerével élnek vissza.

A megoldást elvben csak olyan tartalomkészítők és szervezetek használhatják, amelyeknek a vállalat erre engedélyt adott. Az eredeti cél pedig az lenne, hogy a jogtulajdonosok proaktívan tudjanak fellépni a Meta platformjain fellelhető illegális használat ellen. Ennek részeként a jogkezelő rendszeren keresztül a szerzői joggal rendelkező fél a Meta közreműködése nélkül is képes eltávolítani egy illegálisnak minősített tartalmat.  

A csalók ezekhez a fiókokhoz szereznek hozzáférést különböző online feketepiacokon, majd különböző lopott tartalom feltöltésével azt a látszatot keltik, hogy azok jogos tulajdonosai, azaz a rendszer a rablót tekinti pandúrnak.

Régi probléma

A jelenség a Facebook és az Instagram esetében tekinthető viszonylagos újdonságnak, hiszen a YouTube-on már hosszú évek óta keserítik a tartalomkészítők életetét hamis szerzői jogi aggályokkal operáló bűnözők.  

Az eddigi legsúlyosabb eset szintén a Google tulajdonában lévő közösségi platformhoz kötődik. 2022-ben két csalónak több mint 23 millió dollárt sikerült szereznie azzal, hogy a YouTube tartalomazonosító rendszerében olyan zeneszámok tulajdonosának adták ki magukat, amelyekhez semmi közük nem volt.

Közösség & HR

A Meta szerint ő megtette, amit a DMA megkövetelt

A rivális üzenetküldő platformokkal való együttműködést a Messenger és a WhatsApp üzemeltetője nem jókedvében erőlteti. Az új európai szabályozás miatt ezt ugyanis kötelező biztosítania.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.