Spanyol tudósok kiderítették, hogy a digitális eszközök kijelzői felelősek a szem egy súlyos betegségének gyakoribbá válásáért.

Egyre több embert sújt – és főleg a fejlett országokban – az ún. makula-degeneráció, amely szélsőséges esetben akár teljes vaksághoz is vezethet. Most spanyol tudósok rájöttek, hogy a betegségért sok esetben a digitális eszközök képernyője felel.

De mi az a makula-degeneráció?

Régóta ismert jelenség, hogy 50 éves kor fölött nagyon sok embernek romlik a látása. Ez az esetek többségében jól korrigálható olvasószemüveggel. Van azonban egy olyan látásromlás, ami sokkal súlyosabb, következményekkel, akár a látás teljes elvesztésével is járhat. Ilyenkor a betegnek csökken a kontraszt- és színlátása, nagyon nehezen alkalmazkodik a szeme a különböző fényviszonyokhoz, miközben egyre érzékenyebbé válik az erős fényre.

Ilyenkor ok leggyakrabban egy betegség(csoport), a makula-degeneráció vagy más néven sárgafoltsorvadás. (Hívják szemfenéki meszesedésnek is, de a problémát nem meszesedés okozza.) A látásromlás azért következik be, mert a szem ideghártyájának egy területe, az éleslátásért felelős sárgafolt (ez a makula) fotoreceptor sejtjei elkezdenek pusztulni.

A betegséget régóta ismerik, ahogy az is, hogy egyre súlyosabb problémát okoz. Az Egyesült Államokban például évente 2 millió makuladegenerációval küzdő új beteget regisztrálnak. A sejtsorvadás kiváltó okait azonban csak most kezdik feltérképezni a tudósok. A Toledói Egyetem egy kutatócsoportja most azonosított egy fontos okot, ami arra is magyarázatot ad, miért a fejlett országokban gyakoribb ez a betegség. Ez pedig nem más, mint a digitális eszközök képernyőjének kék fénytartománya – írja a Futurism.

Ez az igazi kék halál...

De mi köze a digitális kütyüknek mindehhez?

Az közismert volt, hogy természetes fényviszonyoknál a szemet a fény teljes spektruma éri a vöröstől (640-750 nanométeres hullámhossz-tartomány) az ibolyáig (360-430 nanométeres tartomány). Az is régóta ismert, hogy a nagyobb hullámhosszú fény energiája alacsonyabb, míg a kisebb hullámhosszúé magasabb. A toledói kutatócsoport azt vizsgálta, hogy a különböző színű fény hogyan hat a szem fotoreceptoraira. Ennek során jöttek ár arra, hogy a kék fény kémiai reakciókat vált ki a fotoreceptor sejtben, és olyan mérgező molekulálat hoz létre, amely elpusztítja a sejtet. Mivel ezek a sejtek nem tudnak regenerálódni, nem termelődnek újra, ezért a látás fokozatos elkezd romlani, sőt szélsőséges esetben a teljes vakság is bekövetkezhet.

És itt lépnek be a történetben a digitális eszközök: amikor a számítógép monitorát, a tévét vagy az okostelefon kijelzőjét nézzük, sokkal több rövid hullámhosszú, elsősorban kék fény (450-49 nanométer) jut a szemünkbe, mint a természetes fényből. További súlyosbító tényező, hogy ezeket az eszközöket sokszor nagyon közelről, gyenge fényviszonyoknál (félhomályban, sötétben) is használjuk, ami még intenzívebbé teszi a kék fény romboló hatását.

Persze nem csak a digitális eszközök bűnösek a makuladegeneráció terjedésében. Mint a Harvard Egyetem orvosi karának egy tavalyi kutatása kimutatta, az néhány éve teljesen általánossá vált energiatakarékos izzók is növelik a kék fénynek való kitettségünket.

A jó hír: megoldást is találtak

A rossz híreket azért némileg sikerült enyhíteniük is a toledói kutatóknak: kimutatták ugyanis, hogy az E-vitamin egyik alkotó molekulása az ún. α-tokoferol (alfa-tokoferol) képes megakadályozni a kék fény okozta sejtpusztulást. Ezt a molekulát egyébként az emberi szervezetben található legaktívabb antioxidánsként tartják számon.

Azt remélik a kutatók, hogy sikerül kifejleszteni olyan kezeléseket és gyógyszereket, melyekkel ez az anyag hatékonyan bejuttatható a veszélyeztetett emberek szervezetébe, és így csökkenthető lesz a makuladegenerációban szenvedők száma.

A toledói csapat a kutatási eredményeit a Nature online oldalán publikálta.

Közösség & HR

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.