A nemzetközi logisztikai vállalat nemrég azzal küzdötte be magát a legnépszerűbb hírek közé, hogy ismét felkapták azt a 2004 óta élő UPS-es direktívát, amelynek értelmében a cég járműveinek útvonalát lehetőleg balra kanyarodások nélkül tervezik meg. A 90 százalékban jobb kanyarokkal összelegózott útvonalak természetesen hosszabbak lehetnek, mivel azonban sokkal ritkábban keresztezik a szembe jövő forgalmat, a társaság ezzel saját állítása szerint 10 millió gallon üzemanyagot spórol évente. Kisebb a balesetek kockázata is, a UPS járműparkja pedig 1100 darab teherautóval csökkent – vagyis a látszólag hosszabb útvonalak ellenére is hatékonyabbá vállt a szállítás.
A vállalat a jelek szerint nem állt meg a teherautóknál, egy tegnapi közlemény szerint ugyanis sikeresen teszteltek egy UPS-futárautó tetejéről indítható drónt, amely leszállítja a megfelelő csomagot, majd visszatér a járműhöz, miközben az azt vezető futár a további kiszállításokat intézi az útvonalán. A drónt és az elektromos UPS-futárautót egyaránt az ohiói Workhorse Group építette, a tesztre pedig Floridában került sor.
Megpakolják, aztán tovaröppen
A Workhorse HorseFly UAV szállítási rendszer oktokopter szállítódrónja elvileg a Workhorse-elektromos/hibrid futárautó termékcsaládjának járműihez integrált modell, ami a futárautók tetején dokkol. A drón aljára függesztett kosár egy nyíláson keresztül lóg be a belső térbe, ahol a futár csak belepakolja a csomagot, és elküldi a drónt a megadott címre egy előre beállított útvonalon. Az autonóm módon közlekedő HorseFly drón dokkolás közben tölti magát újra, maximális repülési ideje 30 perc, és legfeljebb 4,5 kilós csomagokat tud röptetni.
Őróla van szó. (forrás: CNN Tech)
A UPS komoly eredményeket vár a technológiától, amelyre különösen a vidéki helyszíneken számítanak, ahol a futároknak sokkal nagyobb távolságokat kell megtenniük, hogy egyetlen kiszállítást elvégezzenek. Ha egy háromszög alakú szállítási útvonalat képzelünk el, ahol a megállók autóval több mérföld távolságra vannak egymástól, könnyű elképzelni a megtakarítást, amit a járműről induló és arra visszatérő drón jelenthet.
Folynak a technológiai tesztek
A hálózat hatékonyságának növelése mellett a drónok a szennyezőanyag-kibocsátást is csökkentik, a UPS számításai szerint pedig a dróntechnológia futáronként naponta egyetlen mérföld mínuszt feltételezve is évi 50 millió dollár megtakarítást jelenthet. A vállalat adatai alapján naponta százezernél is több UPS-futár indul útnak, így a szállítási idő és a járműköltségek csökkentése alapvetőnek tűnik az e-kereskedelem térnyerésével megnövekvő ügyféligények kiszolgálásában.
A UPS a közlemény szerint már évek óta teszteli az automatizálási és robottechnológiákat, így a drónokat is. A lakossági kiszolgálás mellett tavaly szeptemberben egy kitalált szállítási szituációt valósított meg, amelyben egy sürgős gyógyszerszállítmányt kellett a parttól három mérföldre fekvő atlanti-óceáni szigetre vinni, de a társaság saját magasraktárainak polcain végzett leltárellenőrzéshez is tesztel drónokat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak