A közösségi hálózat olyan új minősítést tesztel, amelyik egyértelműen jelezné a felhasználóknak, ha "jó robotokkal" van dolguk, vagyis automatizált, de hiteles forrásból származó tartalmakat látnak.

A közösségi médiát elárasztó robotok egyre meghatározóbbá váltak az elmúlt évek során, és általában nem a jelenlétük pozitív hatásai miatt. Egyre általánosabb módon használják fel ezeket a programokat a politikai propaganda és a dezinformáció terjesztésére, ezen keresztül pedig a közvélemény és a demokratikus folyamatok befolyásolására, de a szoftverrobotok kártékony szerepe a világjárványban és a COVID-19 elleni védőoltásokkal kapcsolatos álhírek felfutásában is látványos volt.

A botok azonban a fenti "imázsproblémájukkal" együtt is olyan eszközök, amelyek kifejezetten hasznos célokat is szolgálhatnak: a természeti katasztrófáktól a fegyveres ámokfutásokig mindenféle vészhelyzetben alkalmasak például az információ gyors megosztására, de a tájékoztatás, az oktatás vagy akár a szórakoztatás különböző területein is hatékonyan bevethetők. A hasznos és a káros alkalmazások azonosítása természetesen nem egyszerű feladat, különösen az online felhasználók szempontjából.

A Twitter a napokban jelentette be, hogy egy új funkciót tesztel közösségi mikroblog-szolgáltatásában a "jó" robotok megkülönböztetésére és felismerhetővé tételére. Ez praktikusan egy olyan címke lenne, amely tudatja a felhasználókkal, hogy az adott fiókok automatizáltan, de legitim tartalmat közölve működnek, kontextusba helyezve a platform nem emberi szereplőivel folytatott interakciót. Minderre állítólag a Twitter egy saját kutatása szolgáltatott alapot, amelyből kideült, hogy az ilyesmire a felhasználóknak is egyre nagyobb igénye lenne.

A jó robotokkal semmi bajuk

A társaság a Carnegie Mellon Egyetem múlt évben közzétett anyagára is hivatkozik, amely megállapítja, hogy a pandémiával kapcsolatban megnyilvánuló Twitter-fiókoknak nagyjából a fele mögött állhatott valamilyen automatizált megoldás. Bár a vállalat ezúttal is hangsúlyozza, hogy folyamatosan gyomlálgatja hálózatából a megtévesztő és szabálytalan identitásokat, ezúttal csavarna egyet a dolgon, és az eredetiséget igazoló Verified Accounts program minősítéshez hasonlóan a szoftverrobotokat is elkezdi hitelesíteni.

Ahogy a Twitteren megjelenő személyes fiókok esetében, úgy a botoknál is felbukkannának a jól ismert kék címkék. Ezek alapesetben azt jelzik, hogy a szóban forgó személy tényleg az, akinek kiadja magát, és nem valamilyen csaló próbál visszaélni a nevével. A robotok esetében azonban nem a személy, hanem a tartalom lesz lényeges: míg a verifikáció egy élő felhasználó esetében nem az általa közzétett tartalmat minősíti, addig a "jó robotoknál" a közölt információ hitelességére utalna a címke.

Első ránézésre úgy tűnik, hogy a Twitter némi kockázatot vállal a fiókok ilyen jellegű minősítésével, feltételezve, hogy azok folyamatosan pontosak is maradnak. A céget irányító Jack Dorsey már évekkel ezelőtt kifejtette egy szenátusi bizottsági meghallgatáson, hogy a felhasználóknak szerinte is joguk van tudni, éppen egy emberrel vagy egy robottal kommunikálnak-e, az azonosítás viszont egyre nehezebb feladat: nem minden bot használja a Twitter API-ját, és a viselkedésük is megtévesztő lehet.

A néhány nappal ezelőtt indított tesztidőszakról egyelőre nem tudni, hogy meddig tart majd, és hogy a szolgáltató mikor teszi széles körben is elérhetővé az Automated Account címkéket. A Twitter annyi tapasztalatot mindenesetre már összegyűjthetett eddigi fejlesztői programjain keresztül, hogy egyáltalán belevágjon az új rendszer tesztelésébe.

Közösség & HR

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.