Már ha lesz belőle színes kijelzős változat. Egyelőre a monokróm e-ink kijelzős változat piacra dobását tervezi egy még ismeretlen kínai startup.

Idén mintegy 100 ezer darabot szállítana le az akár karkötővé is alakítható mobiljából egy alig ismert kínai startup. A Moxie névre hallgató, eddig főleg kutatás-fejlesztéssel foglalkozó cég a gafénalapú képernyők fejlesztésében elért eredményeit hasznosítaná a mobilban.

A képernyő nem csak egyenesen használható, hanem úgy is működik, ha karkötőszerűen össze van hajtva. A telefon egyéb paramétereiről azonban még semmit sem tudni.

Graféntechnológiában nem kezdők

A Moxie bár gyártóként teljesen ismeretlen, a grafén alkalmazásában már értékelhető eredményeket tud felmutatni. Tavaly tavasszal mutatta be egy partnercége, egy sencseni gyártó cég azt a mobilját, amely a grafénalapú érintőképernyőt használ. A Galapad Settler azt ígéri a felhasználóknak, hogy a grafénalapú képernyőnek köszönhetően nagyon jó érzékenységű, ugyanakkor rendkívül energiatakarékos. A South China Morning Post híradása szerint a Settler volt az első olyan tömeggyártásba került mobil, amelyben grafént használtak.

Már a kínai lap tavalyi híradásában is arról írtak, hogy a 2004-ben felfedezett különleges anyagból, melyért Konsztantyin Novoszjolov és Andrej Geim 2010-ben elnyerték a fizikai Nobel-díjat, rendkívül vékony, mégis ellenálló képernyőt lehet építeni (a grafénról egy kattintásnyira írtunk bővebben). Az 5,5 hüvelykes képernyőjű Settlers egyébként 64 bites QuadCore Snapdragon 410 processzorral, 2 GB RAM-mal, 16 GB belső tárhellyel, 8 megapixeles hátlapi és 5 megapixeles előlapi kamerával mindössze 2500 jüanba került (kb. 108 ezer forint).

A grafént egyébként nemcsak a mobil képernyőjében, hanem az egyébként 3000 mAh-s akkumulátorában is használták. Így sikerült a töltéssűrűséget 10 százakkal növelni, míg az akku élettartamát mintegy 50 százalékkal hosszabbnak ígérték, mint a hagyományos mobilakkukét.

Rugalmas, mint a gumi, és két nagyságrenddel szilárdabb a vasnál

A Moxi mobilja egy szempontból visszalépés az egy évvel ezelőtti Settlerhez képest: egyelőre ugyanis csak monokróm kijelzővel jön ki. Ezt a Moxi vezetője azzal magyarázta, hogy a színes modell sokkal több energiát fogyaszt, mint a monokróm.

A hajlíthatóságot egyébként egy trükkel érték el. Valójában csak a grafénalapú e-ink kijelző hajlik. Minden alkotórészt, amit a hagyományos okostelefonoknál a kijelző mögé építenek, az alaplapot, a processzort, az akkumulátort stb., itt a készülék egyik végébe zsúfoltak. Ezért is lett némileg aránytalanul elnyújtott a formája, illetve a mostani érintőképernyős telefonokhoz képest nagy a képernyő alatti rész.

A képernyő az ebook-olvasókban is használt e-ink technológiát használja, de a cégvezető szerint azokénál sokkal jobb a megjelenített kép minősége és a kijelző ésérzékenysége is, amit a grafén alkalmazásával értek el a fejlsztők. A Bloomberg idézte szakértők szerint azonban az e-ink technológiára épülő mobil édeskevés lesz a sikerhez. Ma már elvárás a látványos felület, amihez pedig elengedhetetlenek a színek. De ha még színes e-inkben gondolkodnak is a továbbfejlesztésnél, a szegényes színek, a gyenge kontraszt és a rossz minőségű videolejátszás nem fogja segíteni az elterjedését.

Mindettől függetlenül ha a kínai cégnek valóban sikerül beindítania idén a sorozatgyártást, az nagy fegyvertény lesz, és az is kiderülhet, van-e valódi piaca az ilyen jellegű készülékeknek. A készülék prototípusát bemutatták április végén egy kiállításon, ahol videó is készült róla. A műszaki paraméterekről ott sem árultak el sokat, csupán annyi derült ki, hogy maga a prototípus 200 gramm tömegű.
 

Mobilitás

3D-ben nyomtatott karácsonyi csoda

Charlotte, a balesetben megsérült teknős egy gyógyászati célú hámot kapott ajándékba, amellyel a remények szerint újra úgy úszkálhat majd, mint egészséges társai.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.