Kitiltanak a G Suite-ból minden olyan harmadik felek által fejlesztett alkalmazást, amely nem támogatja a biztonságos azonosítást. Egyéni felhasználót és vállalatot is érint.

Bekeményít a Google. Letiltja egyes harmadik felek fejlesztette appok hozzáférését a G Suite-ben tárolt adatokhoz. A szolgáltatás hivatalos blogján közzétett bejegyzés alapján a korlátozás az ún. kevésbé biztonságos appokat (a Google terminológiájában LSA, azaz Less Secure App) érinti, azok ugyanis túlságosan magas biztonsági kockázatot jelentenek a felhasználók számára.

Az LSA-k olyan, nem a Google által fejlesztett alkalmazások, amelyek hozzáférést kaptak a Google-fiókokhoz, de csak felhasználónevet és jelszót kérnek az azonosításhoz. Így a felhasználói fiókok jóval sérülékenyebbek lesznek, mint azoknál az alkalmazásoknál, melyek az OAuth szabvány szerint biztosítják az adatokhoz történő hozzáférést.

Több lépcsőben jön a leszámolás

Emiatt a vállalat úgy döntött, két lépcsőben kitiltja az LSA-kat a G Suite-hoz hozzáférő alkalmazások köréből. A döntés főleg a régi e-mail, naptár és névjegy alkalmazások felhasználóit érinti.

Első lépésben – ez lép életbe jövő év június 15-én – a Google csak azoknál a felhasználóknál zárja ki az LSA-kat az adatok eléréséből, akik első alkalommal szeretnék elérhetővé tenni ilyen alkalmazás számára Google-naptárjaikat, névjegyeiket és leveleiket a CalDAV, CardDAV, IMAP vagy Exchange ActiveSync protokollon keresztül.

Azok az felhasználók, akik már korábban összekötötték ilyen appokkal a G Suite-jukat, azokat továbbra is használhatják, de csak további hét hónapig. A lehetőséget ugyanis 2021. február 15-én generálisan megszünteti, és az összes G Suite-fióknál kikapcsolja az LSA-k hozzáférését.

A Google azzal indokolja a módosítást, hogy ha egy LSA-nál használt felhasználónév–jelszó-páros kiszivárog, akkor azzal lényegében a teljes G Suite-fiókhoz hozzá lehet férni. Az OAuth szabványú azonosítás azonban ezt kiküszöböli, mert további azonosítási elemeket is tartalmaz. Utóbbi esetben a Google védelmi rendszere akkor is képes detektálni a gyanús bejelentkezési kísérletet, ha azt érvényes a felhasználónév és jelszó birtokában hajtották végre.

Egyszerű lesz átállni

Mint a Google blogbejegyzése írja, az átállás nem igényel nagyobb rákészülést, bizonyos esetekben – például egy levelezőkilensnél – elég a klienst újra csatlakoztatni a G Suithez IMAP protokollon keresztül automatikus Oauth-támogatás engedélyezésével. A naptár és a kapcsolatok esetében azonban előfordulhat, hogy ez kevés lesz, és a használt appot olyanra kell cserélni, amely támogatja az OAuth szabványt.

A Google tájékoztatta a fejlesztőket is, akiknek így van lehetőségük arra, hogy az új szabályoknak megfelelően alakítsák át az appjukat. Ha a fejlesztő ezt nem végezné el, akkor a felhasználó kénytelen lesz más eszköz után nézni. A változásokról G Suite-ot használó vállalati ügyfelek is megkapták az értesítést, illetve a részletes listát a teendőkről – írja a vállalat.

Biztonság

Az Alphabetnél biztos nincs válság

Ahogy az IT szektor egészében, úgy az Alphabet alá tartozó cégeknél is sok elbocsátás történt az utóbbi időben, ám ez láthatóan nincs hatással a Google-anyavállalat bevételtermelő képességére.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.