125 millió dollárért szerzi meg a LastPass jelszókezelő szolgáltatást.
Hirdetés
 

Pénteken délután jelentette be a magyar alapítású LogMeIn, hogy 110 millió dollárért megveszi a LastPass single-sign-on (SSO) bejelentkezési és jelszókezelő szolgáltatást nyújtó startupot, és a későbbiekben további 15 milliót fizet még a cégért. A felvásárlással a LogMeInhez kerül a 2008-ban alapított cég mintegy 30 alkalmazottja is.

Mesterjelszóval old meg mindent

A LastPass szolgáltatásának az a lényege, hogy minden online szolgáltatáshoz véletlenszerű erős jelszót generál, amiket egy adatbázisban tárol. Ehhez az adatbázishoz a felhasználó egy ún. mesterjelszóval tud hozzáférni. A szolgáltatás beépül a böngészőbe és a mobil appokba, és automatikusan kitölti a jelszómezőt, amikor a felhasználó megadja a mesterjelszót. A LastPass jelszavakat titkosítottan tárolja, így azokat akkor sem tudják használni illetéktelenek, ha sikerül az adatbázist feltörniük.

A szolgáltatásnak három szintje van. Az alap, amely egy voltaképpen egy egyszerű jelszókezelő, ingyenes. A több eszközhöz is használható prémium változatért már fizetni kell. Ez utóbbihoz azonban lehet használni többfaktoros azonosítást, többek között akár biometrikusat is, valamint kialakíthatók ún. családi mappák (adatszéfek), melyek automatikusan szinkronizálódnak. Ehhez öt felhasználó csatlakozhat, de mindegyiknek kell rendelkeznie prémium elfizetéssel.

A legfejlettebb szolgáltatásokat a nagyvállalati kiadás nyújtja. Ehhez van központi felhasználómenedzsment, single-sing-on bejelentkezés, jelszómenedzsment, emelett támogatja az Actice Directory, az LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) és az egyedi API-k használatát. Az enerprise kiadás fontos eleme az ún. zero-knowledge megoldás, azaz a mesterjelszó nem a LastPass szerverin tárolódik, így hiába törik is fel a szolgáltató rendszerét, ahhoz nem férhetnek hozzá illetékesek, és persze át sem adhatja szolgáltató például hatósági megkeresésre, hiszen nincs nála.

Az alapszolgáltatás ingyenesen, a prémium előfizetés felhasználói fiókonként 12 dollár évente. A vállalati csomag árazása felhasználónként 24 dollárról indul, és a mennyiség függvényében sávosan csökken (ezer felhasználó fölött 18 dollár). A nagyon nagy szervezeteknek egyéni konstrukciót kínál a LastPass.

Csak egy maradhat

Mint azt a LogMeIn közleménye írja, a LastPass megoldásai illeszkednek az ún. BYOA (Bring Your Own App) trendbe, amely a vállalati környezeteben is erős decentralizáltságot hozott. A közleményben "felhasználóvezérelt"-nek nevezett informatikában viszont értelemszerűen felértékelődött minden olyan megoldás, ami a hozzáférés-kezeléshez kötődik. A LogMeIn tavaly vásárolta fel a Meldium nevű céget, amely appokhoz fejlesztett azonosságkezelési eszközöket. Bár egyelőre mind a Meldium, mind pedig a LastPass technológiáját támogatják, hosszú távon a két megoldás egyesítését tervezik.

Piaci hírek

Felvásárlással erősítheti eszközgyártói ambícióit az OpenAI

A pletykák szerint küszöbön áll Jony Ive és Sam Altman közös startupjának megvásárlása, amivel sokkal könnyebbé válhat a ChatGPT fejlesztőjének régóta emlegetett hardveres bővülése.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.