Az Alphabet (Google) csütörtökön Európában és Brazíliában is elérhetővé tette saját MI-chatbotját, a Bardot, amit világszerte új funkciókkal bővített. Az immár több mint 40 nyelven (köztük arabul, kínaiul, németül, hindiül vagy spanyolul) is működő alkalmazás februári megjelenése óta ez a legnagyobb előrelépés a Microsoft által támogatott ChatGPT-vel folytatott versenyben, miután az Európai Unióban eddig adatvédelmi problémák miatt nem volt hozzáférhető a szolgáltatás. A legújabb frissítést a Google is az eddigi legnagyobb bővítményként emlegeti.
A Bard kezdetben az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban jelent meg, amit májusban követett egy általános bevezetés japán és a koreai nyelv támogatásával. Az EU azonban kimaradt a 180 országot felölelő piacról, mert az illetékes ír adatvédelmi hatóság nem kapott elegendő információt az adatvédelmi aggályok eloszlatására. A mai megjelenéssel ezek minden bizonnyal megoldódtak, és a Bard termékfelelőse is proaktívan együttműködésről számolt be a szakértőkkel, döntéshozókkal és adatvédelmi szabályozókkal a bővítés kapcsán.
Javul, de azért a tökéletestől messze van
Az új funkciók a bejelentés szerint a Bard válaszainak finomhangolására és a chatbot termelékenységi potenciáljának növelésére koncentrálnak. Néhányat közülük már hónapokkal ezelőtt bemutattak, de szélesebb körben csak most adták ki őket. Ilyen a válaszok beállítása az egyszerű, hosszú, rövid, professzionális vagy alkalmi jellemzőkkel, ami a felhasználó által kiválasztott hangszínhez és stílushoz igazítja a kimeneteket. Ez azért is érdekes, mert a Bard egy új szövegfelolvasó funkciónak köszönhetően már meg is szólaltathatja a válaszait.
A rendszer mostantól több helyre exportálhat kódokat (például Python nyelv alatt a böngészőalapú Replit integrált fejlesztői környezetbe), és a termelékenységjavító képességekhez tartozik, hogy a beszélgetéseket már rögzíteni, átnevezni vagy egy adott pontról folytatni is lehet, miközben a Bard válaszai dedikált linkeken keresztül oszthatók meg másokkal. Bár az MI-chatbot év eleji indulását nyugodtan lehet sikertelennek nevezni, a Google szerint a modell mérhető módon fejlődik a matematikában vagy a programozásban, és külső-belső bővítményeket kapott.
A beszámolók a sikerek mellett arra is kitérnek, hogy a Bard fölött ettől még nem oszlottak el teljesen a viharfelhők. A Bloomberg például arról számolt be két nappal ezelőtt, hogy a Google mesterséges intelligenciájának betanításán dolgozó emberek gyakran túlterheltek és alulfizetettek, minimális képzésben részesülnek, és percek alatt végeznek el komplex auditfeladatokat. Ezt megelőzően pedig a Business Insider egyik cikkéből az derült ki, hogy a chatbot tesztelében résztvevő külsősök sem kapnak elég időt a robot válaszainak megerősítésére és ellenőrzésére.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak