Európának tíz éven belül meg kell dupláznia a félvezető komponensek gyártását és meg kell szereznie az újonnan létrejövő elektronikai piacok 60 százalékát – áll az iparág európai vezetőinek tervezetében.

Az elektronikai ipar vezető európai gyártóit tömörítő ELG (Electronics Leaders Group) egy részletes tervvel állt elő az iparág pozíciójának erősítéséről. A tervezet elkészítését maga a címzett, Neelie Kroes, a Brüsszeli Bizottság elnökhelyettese kérte a szervezettől.

Növekedési lehetőségek

Az ELG szerint az Európai Uniónak az autóipar, az energetika, az ipari automatizálás és a biztonság területére kellene fókuszálnia. Ezekben az ágazatokban a kontinens gyártóinak ma is erős a pozíciója, de fontos cél, hogy az elkövetkező tíz évben megduplázzák az elektronikai komponensek gyártásának szintjét.

A tervezet szerint az új nagy növekedést ígérő területeket – mint amilyen például az Internet of Things, az okos mérőeszközök és az  otthoni okos megoldások piaca – a jövőben 60 százalékban Európának kell uralnia. Meg kell őrizni a mobil és az egyéb vezeték nélküli kommunikációs technológiákban eddig megszerzett erős jelenlétet. Az ezeken a piacokon várható további növekedés 20 százalékát kell Európának megragadnia.

"Az ágazatot újra a vezetőülésben akarom látni. Az üzenetem tehát, hogy Európát ismét az innovatív mikro- és nanoelektronika gyártás fellegvárává tesszük” – mondta a dokumentum átvételekor a bizottság elnökhelyettese.

Szakértői központok jöhetnek létre Európa-szerte

A csoport javaslatai között szerepel még a "Smart Everything Everywhere" kezdeményezés, amelynek keretében a jövendő technológiák nagy teljesítményű tesztelésére szakértői központokat és zónákat kellene létrehozni Európa-szerte.

És, hogy ehhez mit tud hozzátenni az ipar? Az ELG szerint az ágazat 2016/17-től képes lenne havi 70 ezerrel növelni például a félvezető ostyák gyártását, ami éves szinten átlagosan 10 százalékos bővülést jelent. Szakértők szerint Európa – alapozva az erős alapanyag- és berendezésgyártó iparára – meg tudná őrizni versenyképességét a termelésben a későbbiekben is, amikor a technológia éppen a költségek csökkentése miatt átáll a nagyobb ostyaméretekre.

Európában a félvezetőipari ökoszisztéma közvetlenül mintegy 250 ezer embert foglalkoztat, a teljes értékláncban pedig 2,5 milliót. A mikro- és nano-electronikai komponensek és rendszerek adják Európa GDP-jének legalább a 10 százalékát, az ezek iránti globális kereslet mennyiségben évi 9, értékben 5-6 százalékkal növekszik.

Az ELG ez év júniusában akar előállni a mostani tervezeten alapuló konkrét akciótervekkel – áll az EU közleményében.

Euromilliárdok a termelésbe is

A kilencvenes években Európa részesedése a világ félvezetőgyártásában meghaladta a 15 százalékot, azóta azonban 10 százalék körülire esett, főleg az ázsiai országok előretörése miatt. Jelenleg ennek a piacnak a 22 százalékát Japán, 18 százalékát Dél-Korea, 17 százalékát Tajvan uralja, az USA részesedése 13 százalék.) Európa jó pozíciókra tett szert az olyan vertikálisan integrált piacokon, mint az autó-, az energia-, a biztonsági és az okoskártyapiac, de vezető pozícióba jutott egyes új területeken is, például a szenzorok és a mikrorendszerek (MEMS) gyártásában. Az európai félvezetőipar erős a virtuális komponensek és az alacsony energiafelhasználású processzorok, valamint a gyártóberendezések, alapanyagok és a szaktudás területén.


Tavaly májusban a Brüsszeli Bizottság bejelentette az Európa elektronikai stratégiája címet viselő akciótervet, amelynek céja, hogy 2020-ra 100 milliárd eurós befektetés nyomán értékben meg lehessen duplázni az európai mikrochip-gyártást, és az ágazaton belül létrejöjjön 250 ezer új állás. Az ELG által most benyújtott javaslattervezet ennek a stratégiának az egyik fontos eleme.

Az akcióterv építeni akar az állami és magánszektor ezen a területen meglévő partnerségére, így az ENIAC-ra is, amely 2012/13-ban több mint 1,8 milliárd eurót invesztált már kisérleti gyártósorokba és projektekbe. Utóbbiak támogatását a jövőben az úgynevezett ECSEL kezdeményezés veszi át, amelyet várhatóan idén májusban jelentenek be, és amely a következő 7 évben legalább 5 milliárd euróból gazdálkodhat.

Hol rúghat labdába Magyarország?

Hogyan profitálhat mindebből Magyarország? – kérdezte a Bitport Gacsal Józseftől, az Intel Magyarország üzletfejlesztési igazgatójától, aki egyben az Informatikai. Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) elektronikai tagozatát vezeti. Gacsal emlékeztetett rá, hogy Magyarországon vannak hagyományai a mikroelektronikai gyártásnak, és nem csak a tragikus véget ért egykori Mikroelektronikai Vállalat révén.  Az országban még ma is több helyen folyik gyártás. Az igazi nyereség azonban egy a javaslatok között szereplő szakértői központ idehozatala lehetne, amihez szerinte meg van a kellő szakértői bázis. Volna munkája olyan üzemnek is, ahol a technológia részelemeinek fejlesztése és kis sorozatú gyártása folyna. Ez utóbbi ugyanis manapság egyelőre legközelebb Ausztriában van – fogalmazott a tagozatvezető. 

Mobilitás

Önvezetés Indiában: ha ott működik, akkor mindenhol működnie kell

Egy indiai startup a YouTube-on is bemutatta, hogy autonóm járműveinek milyen körülmények között kell boldogulniuk a helyi utcákon.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.