Egy ideig az ősszel érkező Mate 40 rögtön az első és utolsó Huawei-mobil lehet, amelyben a legújabb Kirin processzor dolgozik. Az amerikai szankciók hatására szeptember közepén teljesen leállhat a saját fejlesztésű csipek gyártása.

Az amerikai-kínai kereskedelmi háború exportkorlátozásainak értelmében a külföldi csipgyártók szállításai is engedélyhez vannak kötve, amennyiben azok amerikai technológiát (gyártóberendezéseket, szabadalmakat vagy tervezőszoftvereket) alkalmaznak. A szabályozás alól csak a május közepéig legyártott és szeptember 14-én éjfél előtt leszállított termékek mentesülnek, vagyis az újabb fejlesztések egészen biztosan a korlátozások hatálya alá esnek.

Ahogy akkor írtuk, a Huaweiek mobilprocesszorokat, MI- és hálózati csipeket gyártó TSMC felfüggesztette a kínai társaság megrendeléseinek befogadását. A beszállítókra nehezedő nyomás eleve azt jelentette, hogy a Huawei csiptervező (fabless) leányvállalata, a Kirint dizájnját is jegyző HiSilicon máshol is nehezen találhat a megfelelő gyártástechnológiával rendelkező partnereket, sőt a legfrissebb hírek szerint pedig nem is sikerült a szeptemberi határidővel.

A China Information Technology Summit 2020 rendezvényen a Huawei konzumer üzletágának vezetője az ősszel érkező Mate 40 csúcstelefonokról szólva elárulta, hogy azokban már az 5 nanométeren készülő Kirin 9000 lapka dolgozik majd, ami sorozat legfejlettebb modellje az 5G technológiák, a neurális feldolgozó egység (NPU) vagy a grafikus számítási teljesítménny tekintetében. Mindez azonban nem a kezdete, hanem egyelőre a vége lesz a Kirin sorozat karrierjének.

Így fejleszteni és gyártani sem tudják

A Caixin kínai pénzügyi hírportál beszámolója alapján ugyanis Richard Yu bejelentette, hogy a Huawei nem lesz képes folytatni a csipkészletek gyártását, így szeptember 15-étől egyelőre beláthatatlan időre vége szakad a Kirin csúcsprocesszorok és más saját tervezésű MI-csipek szállításának is. Ez Yu szerint nagyon komoly veszteség a Huaweinek, amely jó 10 éve lépett be erre a piacra, és a kezdeti lemaradását ledolgozva nem csak felzárkózott a versenytársakhoz, de masszív K+F költéseivel az élvonalba került.

A HiSilicon sokféle gyártmánya közül a Kirin kizárólag a Huawei mobil eszközeiben működik, és már sok tekintetben simán felveszi a versenyt a Qualcomm fejlesztéseivel. A csipek tervezése azonban önmagában is olyan amerikai cégek technológiáira épül, mint a Cadence vagy a Synopsys, és a gyártást végző TSMC is az Egyesült Államokból származó berendezéseket használ. Bár a HiSilicon 14 nanométeren készülő Kirin 710A lapkáit például a hazai SMIC állítja elő, a kínai csipgyártás lehetőségei egyelőre elmaradnak a TSMC vagy mondjuk a Samsung szintjétől.

A korábbi hírek szerint a Huawei egy ideje már kísérletezget az ugyancsak tajvani MediaTek Dimensity csipkészleteivel, azonban a kommentárok valószínűtlennek tartják, hogy egy esetleges megállapodás esetén az amerikai fél ne lenne képes öt perc alatt megtorpedózni az együttműködést. A szóba jöhető beszállítók között lenne pédául az Unisoc vagy a dél-koreai Samsung az Exynos sorozattal, de a kínaiak ebben az irányban állítólag nem mutatnak érdeklődést.

Konzumer tech

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.