A szingapúri Nanyang Műszaki Egyetem tudósai egy olyan rugalmas akkumulátor kifejlesztéséről számoltak be, amelynek vastagsága az emberi szaruhártyához mérhető, és sóoldatba merítve képes az energia tárolására. A technológia szerintük nemsokára alkalmas lesz azoknak a kiterjesztett valóságot is megjelenítő kontaktlencséknek a működtetésére, amelyeknek a felhasználási területei közé tartozik a látáskorrekció, a viselők egészségének monitorozása vagy bizonyos krónikus betegségek kezelése is, sőt a későbbiekben szóba jöhet a felhasználók által látott vagy hallott dolgok rögzítése és felhő alapú tárolása.
A fenti elképzelések megvalósításának egyik alapvető feltétele a biztonságos és megfelelő akkumulátor, de az egyetem közleménye szerint a rendelkezésre álló, fémeket alkalmazó technológiák nem csak kényelmetlenek lennének, hanem kockázatot is jelentenének a viselőkre nézve. Az NTU által kifejlesztett akku azonban biokompatibilis anyagokból készült vezetékek, mérgező nehézfémek vagy vezeték nélküli töltési rendszerek nélkül. Mint írják, az eszköz glükózalapú bevonata lép reakcióba az azt körülvevő sóoldatban a nátrium- és kloridionokkal, az elektromosságot pedig a benne lévő víz továbbítja.
Sírjunk nyugodtan, ha alacsony a töltöttség
Mindez azt jelenti, hogy az akkumulátort az alacsonyabb koncentrációban nátrium- és káliumionokat tartalmazó emberi könny is működtetheti. Az elem hagyományos módon, külső tápegységről is tölthető a lencsék tartójában, de a szimulált könnyoldattal való tesztelés során a kutatók azt találták, hogy élettartama egy teljes órával hosszabbítható meg minden tizenkét órás viselési ciklus nyomán. Példák eddigi is voltak öntöltő, mondjuk az emberi izzadsággal működő akkukra, a lencsék esetében azonban a korábbi technikák nem voltak tökéletesek, nem beszélve a biztonságról és az ártalmatlanításkor jelentkező környezeti hatásokról.
A könny és a glükóz-oxidáz enzim felhasználása azonban kiváltja a fém elektródákat vagy az okostelefon vezeték nélküli töltőpadjában is alkalmazott indukciós tekercseket, lényegében az emberi szervezetben természetesen is előforduló anyagokkal operál. A kutatócsoport szabadalmat nyújtott be az az NTU innovációs szervezetén keresztül, és már dolgoznak a találmány kereskedelmi forgalomba hozatalán. A cikk szerint az intelligens kontaktlencsék tervezői régóta keresnek egy megfelelően vékony, biokompatibilis akkumulátort, az új találmány pedig segítheti az ilyenek továbbfejlesztésében az iparág igényeihez igazodva.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak