A szingapúri kutatók által létrehozott, vékony és rugalmas akkumulátor lehet a megoldás a kiterjesztett valóságot vagy új egészségügyi alkalmazásokat is lehetővé tévő lencsék működtetéséhez.

A szingapúri Nanyang Műszaki Egyetem tudósai egy olyan rugalmas akkumulátor kifejlesztéséről számoltak be, amelynek vastagsága az emberi szaruhártyához mérhető, és sóoldatba merítve képes az energia tárolására. A technológia szerintük nemsokára alkalmas lesz azoknak a kiterjesztett valóságot is megjelenítő kontaktlencséknek a működtetésére, amelyeknek a felhasználási területei közé tartozik a látáskorrekció, a viselők egészségének monitorozása vagy bizonyos krónikus betegségek kezelése is, sőt a későbbiekben szóba jöhet a felhasználók által látott vagy hallott dolgok rögzítése és felhő alapú tárolása.

A fenti elképzelések megvalósításának egyik alapvető feltétele a biztonságos és megfelelő akkumulátor, de az egyetem közleménye szerint a rendelkezésre álló, fémeket alkalmazó technológiák nem csak kényelmetlenek lennének, hanem kockázatot is jelentenének a viselőkre nézve. Az NTU által kifejlesztett akku azonban biokompatibilis anyagokból készült vezetékek, mérgező nehézfémek vagy vezeték nélküli töltési rendszerek nélkül. Mint írják, az eszköz glükózalapú bevonata lép reakcióba az azt körülvevő sóoldatban a nátrium- és kloridionokkal, az elektromosságot pedig a benne lévő víz továbbítja.

Sírjunk nyugodtan, ha alacsony a töltöttség

Mindez azt jelenti, hogy az akkumulátort az alacsonyabb koncentrációban nátrium- és káliumionokat tartalmazó emberi könny is működtetheti. Az elem hagyományos módon, külső tápegységről is tölthető a lencsék tartójában, de a szimulált könnyoldattal való tesztelés során a kutatók azt találták, hogy élettartama egy teljes órával hosszabbítható meg minden tizenkét órás viselési ciklus nyomán. Példák eddigi is voltak öntöltő, mondjuk az emberi izzadsággal működő akkukra, a lencsék esetében azonban a korábbi technikák nem voltak tökéletesek, nem beszélve a biztonságról és az ártalmatlanításkor jelentkező környezeti hatásokról.
 


A könny és a glükóz-oxidáz enzim felhasználása azonban kiváltja a fém elektródákat vagy az okostelefon vezeték nélküli töltőpadjában is alkalmazott indukciós tekercseket, lényegében az emberi szervezetben természetesen is előforduló anyagokkal operál. A kutatócsoport szabadalmat nyújtott be az az NTU innovációs szervezetén keresztül, és már dolgoznak a találmány kereskedelmi forgalomba hozatalán. A cikk szerint az intelligens kontaktlencsék tervezői régóta keresnek egy megfelelően vékony, biokompatibilis akkumulátort, az új találmány pedig segítheti az ilyenek továbbfejlesztésében az iparág igényeihez igazodva.

Konzumer tech

CIO Hungary: így változik meg az ember és a technológia viszonya

Beszámolónk utolsó része a tizenötödik CIO Hungary konferenciáról, ahol a technológiai témákon túl számtalan megközelítésből vizsgáltuk az emberi tényező szerepét is.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.