Nem finanszírozzák tovább a technológiát fejlesztő Makani Power működését, amelyet hét évvel ezelőtt még a Google vásárolt fel.

A Google anyavállalata, az Alphabet az Other Bets nevű csoporton belül kezeli azokat a kísérleti projekteket, amelyek egyelőre csak a vállalat pénzét égetik, és bevételeket alig-alig termelnek, de hosszabb távon komoly eredményeket hozhatnak. A különböző, esetenként önálló céges formában zajló fejlesztéseket általában az Alphabet-Google által felvásárolt startupok viszik tovább: ilyen az autonóm járművekkel foglalkozó Waymo, az egészségügyi és biotechnológiai vonalon dolgozó Verily vagy a mesterséges intelligenciában utazó DeepMind. A csoport egyetlen, pénzügyileg is sikeresnek mondható tagja sokáig az otthoni IoT technológiákban utazó Nest volt, amely azonban 2018 óta már nem tartozik a dollármilliárdos veszteségeket halmozó Other Bets alá, mivel a Google a Jigsaw vagy a Chronicle mintájára magába olvasztotta a céget.

Bár az Alphabet folyamatosan tömi a pénzt az ígéretesnek tartott elképzelésekbe, és az előző pénzügyi évben csaknem 5 milliárd dolláros veszteséget vállalt miattuk, már az is többször előfordult, hogy valamelyik projekt kapcsán bedobta a törölközőt. Ilyen volt például az ijesztő és lenyűgöző robotkutyáiról híres Boston Dynamics, ami 2013-ban félmilliárd dollárért került a Google-höz, ahol azonban nemsokára rájöttek, hogy a befektetés nem fog belátható időn belül termőre fordulni, sőt a disztopikus szerkezetek még rombolják is a Google imidzsét. Így a Boston Dynamics eladása mellett döntöttek, amit végül a japán SoftBank vásárolt meg tőlük. Legutóbb pedig a lebegő szélturbinákat fejlesztő Makani Power jutott hasonló sorsra.

Az oszlopok már nem elég magasak

A szélerőművek felépítményének kialakítását mások mellett az a szükségszerűség is befolyásolja, hogy a magasabban fekvő létrétegekben a szél is erősebben fúj. Az így is toronymagas oszlopokat azonban sem műszaki, sem gazdaságossági okokból nem lehet a végtelenségig nyújtani. Erre kézenfekvő megoldásnak tűnik, ha az oszlopokat teljes egészében elhagyják, és a turbinákat felröptetik abba a magasságba, ahol kihasználhatják az erősebb áramlatokat. Ráadásul ilyen módon a szerkezetek olyan helyeken – akár a tengerek fölött – is munkába állíthatók lennének, ahol a fixen rögzített platformokkal problémás lenne a telepítésük.

Az Alphabet tulajdonában lévő, 2013-ban felvásárolt Makani is ennek a koncepciónak a kiteljesítésén dolgozott; bár maga az elképzelés nem tőlük származik, a technológia és a telepítések költségeit eddig még senkinek sem igen sikerült elfogadható szintre leszorítania. Piaca pedig minden bizonnyal lenne egy ilyen terméknek, gondoljunk a tengeri fúrótornyokra, a természeti katasztrófák helyszínére vagy más olyan környezetekre, ahol a szükséges áramszolgáltatást sokszor ma is dízelgenerátorokkal biztosítják. A Makani sárkányait ehhez képest csak fel kell lőni, és ezután vezetékeken keresztül juttatják a megtermelt energiát a felszíni bázisra.

Már lassúnak és kockázatosnak tartják 

A technológia előnyei között említik, hogy az ilyen széltubinák gyártásához sokkal kevesebb alapanyagra van szükség, ehhez képest a rögzített turbináknál másfélszer több áramot termelhetnek, mivel a már említett módon olyan magasságban (akár 250 méteren) dolgoznak, ahol erősebb a szél. A gazdaságossághoz járul hozzá, hogy kedvezőtlen feltételek mellett a gép automatikusan visszatér a földre, a Google pedig már azt is kiszámolta, hogy a Makani Power sárkányaival az Egyesült Állomokban négyszer akkorára lehetne növelni a szélenergia termelésére alkalmas területek nagyságát.

A vállalat friss bejelentése szerint azonban úgy látszik, hogy a termékek piacosítása a vártnál hosszadalmasabb és kockázatosabb folyamatnak ígérkezik, így nem látják értelmét, hogy a Makani az Alphabet leányvállalataként működjön tovább. Ehhez kapcsolódik, hogy a Google-t irányító, december óta pedig az Alphabet vezérigazgatójaként dolgozó Sundar Pichai egyre fokozódó befektetői nyomás alatt kénytelen értékelni az Other Bets fejlesztések jövedelmezőségét, ezt pedig a Waymo mellett a légballonokra épülő internetszolgáltatás, a Loon projekt vagy maga a Google X is megsínylette.

A Makani Power a hírek szerint nem talál új gazdára, legalábbis nem a mostani formájában. Az Alphabet a legtöbb dolgozót elküldi, a megmaradó munkatársak és az eddigi eredmények továbbvitelére pedig akkor lesz lehetőség, ha a Makanit korábban is támogató Shell úgy dönt, hogy egymaga is tovább akarja vinni a fejlesztéseket.

Piaci hírek

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.