A HereAfter AI nevű rendszer elevenebben idézi meg elhunyt felmenőinket, mint a putnoki halottlátó.

A holtak szellemének megidézése régi vágya az emberiségnek. Egy kaliforniai cég meglátta a piaci rést: ezen a területen még mindig olyan spiritiszták tarolnak, mint a 70-es évek magyar halottlátó sztárja, a putnoki Vécsei Jolán. A HereAfter AI azonban a halottakkal kapcsolatba lépő médiumoknál sokkal tökéletesebb munkát végez: információi ugyanis maguktól az elhunytaktól származnak, akik még életükben megvásárolhatják a kaliforniai cégtől a virtuális örök életet. A MIT Techology Review újságírója, Charlotte Jee ki is próbálta, így megtakarított némi munkát – meg pénzt – a kétkedő kíváncsiskodóknak.

Nem megidéz, csak felidéz

De ne legyünk igazságtalanok. A HereAfter AI nem megidézi, csak felidézi elhunyt rokonainkat. Minél több adatot táplálunk bele, annál élesebben rajzolódik ki a képmásuk – egy jobban sikerült avatár már-már leválik a háttérről, és szinte önálló életre kel.

A technológia működési sémája amúgy semmiben sem különbözik a többi MI működésétől: van egy öntanuló algoritmus, amit ki kell képezni a felidézni kívánt elhunyt fotói, videó- és hangfelvételei, valamint egyéb információk segítségével. Ha valaki úgy dönt, hogy a HereAfter AI-vel átlép a virtuális örök életbe, át kell esnie egy maratoni, több órán át tartó interjún, amelynek során apró részletekbe menően kikérdezik a múltjáról, jelenéről, sőt még arról is, hogy szerinte mi fog történni a halála után. A kérdések egyébként szerkeszthetők, bővíthetők is.

A rendszer pedig ezekből létrehoz egy olyan virtuális "lényt", amellyel a valódi személy halála után is interakcióba léphetnek itt maradt utódaik. A MIT Technology Review újságírója persze könnyű helyzetben volt. Virtuálisan megidézett szülei még élnek, de így reálisabban ítélhette meg digitális másolatuk minőségét.

Segítheti a veszteség feldolgozását

A technológia tökéletlen, írta beszámolójában, és etikai kérdéseket is felvet, ha valakinek a halála után – tehát szükségszerűen a beleegyezése nélkül – hozzuk létre a virtuális másolatát. Egyesek számára minden ilyen célú technológia riasztó, sőt hátborzongató. És vannak is meglepő felhasználási módjai: egy férfi például azért hozta létre édesanyja virtuális változatát, hogy annak temetésén beszélhessenek vele a búcsúzók. 

Charlotte Jee megengedőbb: "én is csak ember vagyok, és az aggodalmakat végül is elmossa az a még ijesztőbb kilátás, hogy elveszítem azokat az embereket, akiket szeretek..." Szerinte a technológia tényleg segít, hogy közel tartsuk magunkhoz a szeretteinket.
 

Egy furcsa beszélgetés

"Mi a legrosszabb dolog benned?" – kérdezte apját Charlotte Jee, mert úgy látta, hogy virtuális papájának épp őszinteségi rohama van.

"A legrosszabb tulajdonságom, hogy maximalista vagyok. Ki nem állhatom a rendetlenséget, és ez mindig kihívás, különösen, hogy Jane felesége vagyok." Aztán a papa felnevet, és Jee egy pillanatra azt is elfelejti, hogy valójában nem az apjával, hanem csak egy digitális "másolattal" beszél.


Az ilyen típusú szolgáltatások amúgy benne voltak a levegőben, véli Jee. A természetes nyelvi feldolgozással foglalkozó fejlesztések (OpenAI GPT-3, Google LaMDA stb.) már lehetővé teszik, hogy a létrejövő MI úgy beszéljen, mint egy konkrét személy. A cikk felidéz egy esetet, amikor egy férfi a GPT-3 felhasználásával Facebook-üzenetekből és más szövegekből csetbotként "újrateremtette" elhunyt menyasszonyát. Jee szerint a projekt sikeres volt, hiszen segített a férfinek túllépni menyasszonya elvesztésén.

A HereAfter AI fejlesztései elején jár, csupán három éve alapították, de már havidíjas formában kínálja a szolgáltatását. Egyelőre nem kaptak befektetést, de nem lenne meglepő, ha enélkül is sikeresek lennének.

Konzumer tech

Már az emberek álmaiba is beszivárgott a mesterséges intelligencia

Tudtuk, hogy az MI az élet minden területén megjelenik, de így is elég vadul hangzik, ami az Amerisleep márciusi felmérésében olvasható.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.