Az újratervezett SSD-k kialakítás révén korábban elérhetetlennek gondolt memóriaalapú kapacitást is be lehet zsúfolni mindössze 1U-nyi rackhelyre.

Új kialakítást kapnak az SSD-k az Intel jóvoltából, legalábbis azok, amik adatközponti, nagyvállalati felhasználásra terveztettek. A chipgyártó Optane fejlesztésének jóvoltából így előbb-utóbb lehetőség lesz egy 1U magas rackfiókban való petabájtnyi, SSD alapú tároló elhelyezése.

Negyedakkora méretben

3D-NAND használatával érhető el a korábbinál nagyobb adatsűrűség és az Intel állítása szerint a stabilitáson is javítottak, így még ritkábbá válnak az adatvesztéssel járó katasztrofális meghibásodások. A Ruler névre keresztelt új kialakítás nagyobb sávszélességet, teljesítményt (IOPS) és alacsonyabb késleltetést nyújt majd, mint a SAS szabvány.

Bill Leszinske szerint jelenleg egy nagy adatközponti átalakulás kellős közepén járunk, amelynek köszönhetően egyre inkább előtérbe kerülnek az SSD-k. Az Intel nemfelejtő memóriamegoldásokon dolgozó csoportjának (Non-Volatile Memory Solutions Group, NSG) alelnöke szerint egyre nagyobb szükség van a korábban kifejezetten konzumer piacra szánt termékek nagyvállalati igényekhez igazítására. Ez pedig nem csak a sebesség és megbízhatóság tekintetében jelent az otthoni felhasználástól eltérő modelleket, hanem a kialakítást illetően is.

Mit is jelent a több mint egy petabájt kapacitás 1U méreten? Például több mint 300 ezer, HD minőségben tárolt átlagos film elhelyezését. De ami ennél sokkal érdekesebb, hogy ha ugyanezt a kapacitást merevlemezekből akarnánk összehozni, akkor nem csak a fogyasztás lenne jóval nagyobb (az elérési idővel egyetemben), de fizikailag nagyjából négyszer nagyobb helyre lenne szükség. 10 TB-os HDD-kből száz darab ugyanis csak 4U-nyi területen férne el. Az olyan szolgáltatók, mint például a Netflix, minden bizonnyal örömmel vennék akár most rögtön használatba az Intel fejlesztését.

Pontosan meghatározott piacra lépési időpont azonban jelenleg nem ismert (az Intel csupán azt közölte, hogy a közeljövőben jelenik meg). Van rá esély, hogy már csak egy-két hónapot kell rá várni, mivel a vállalat legújabb, hagyományos csatolófelületeket (SATA, SAS és M2) alkalmazó drive-jai az idei év harmadik negyedében debütálnak.

A bejelentés részeként egyébként az Intel beszámolt a merevelemezek kiváltására létrehozott SSD-iről is. Az S4500 és S4600 jelenleg a piac legnagyobb kapacitássűrűséggel rendelkező terméke, köszönhetően a 32 rétegű 3D NAND alkalmazásának. Ezeket a meghajtókat a chipgyártó gigász kifejezetten az adatközponti igények kielégítésére tervezte.

Teljes SSD-letámadásban az Intel

Ez utóbbi célt szolgálja a március végén bemutatott Optane meghajtó is. Ez egyben paradigmaváltást is jelent, hiszen már nem a merevlemezek túlhaladása, hanem a RAM utolérése a cél, és az Intel nagyon közel jár ehhez. 3D XPoint technológiája úgynevezett transistor-less cross point architektúrára alapul. Ez háromdimenziós sakktábla struktúrát jelent, ahol a memóriacellák az oszlopok és sorok kereszteződésében ülnek. Így lehetővé válik a cellák egyenként történő megcímzése, vagyis az adat egészen kicsi darabjaira lebontva írható és olvasható. Ennek köszönhetően gyorsabbá és hatékonyabbá válik az írási/olvasási eljárás.

Az Optane DC P4800X SSD kifejezetten az adatközpontokat célozza, gyártója szerint annak a piaci résnek készült, mely szenved a drága DRAM-októl és a NAND relatíve alacsony teljesítményétől. Az Intel állítása szerint a P4800X nagyjából ötször-nyolcszor gyorsabb, mint a piacon jelenleg kapható leggyorsabb SSD. Különösen az alacsony késleltetést igénylő feladatoknál jön ki a termék teljesítményelőnye; ilyenek például az analitikai célú vagy gépi tanulási feladatok.

Cloud & big data

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.