Új kialakítást kapnak az SSD-k az Intel jóvoltából, legalábbis azok, amik adatközponti, nagyvállalati felhasználásra terveztettek. A chipgyártó Optane fejlesztésének jóvoltából így előbb-utóbb lehetőség lesz egy 1U magas rackfiókban való petabájtnyi, SSD alapú tároló elhelyezése.
Negyedakkora méretben
3D-NAND használatával érhető el a korábbinál nagyobb adatsűrűség és az Intel állítása szerint a stabilitáson is javítottak, így még ritkábbá válnak az adatvesztéssel járó katasztrofális meghibásodások. A Ruler névre keresztelt új kialakítás nagyobb sávszélességet, teljesítményt (IOPS) és alacsonyabb késleltetést nyújt majd, mint a SAS szabvány.
Bill Leszinske szerint jelenleg egy nagy adatközponti átalakulás kellős közepén járunk, amelynek köszönhetően egyre inkább előtérbe kerülnek az SSD-k. Az Intel nemfelejtő memóriamegoldásokon dolgozó csoportjának (Non-Volatile Memory Solutions Group, NSG) alelnöke szerint egyre nagyobb szükség van a korábban kifejezetten konzumer piacra szánt termékek nagyvállalati igényekhez igazítására. Ez pedig nem csak a sebesség és megbízhatóság tekintetében jelent az otthoni felhasználástól eltérő modelleket, hanem a kialakítást illetően is.
Mit is jelent a több mint egy petabájt kapacitás 1U méreten? Például több mint 300 ezer, HD minőségben tárolt átlagos film elhelyezését. De ami ennél sokkal érdekesebb, hogy ha ugyanezt a kapacitást merevlemezekből akarnánk összehozni, akkor nem csak a fogyasztás lenne jóval nagyobb (az elérési idővel egyetemben), de fizikailag nagyjából négyszer nagyobb helyre lenne szükség. 10 TB-os HDD-kből száz darab ugyanis csak 4U-nyi területen férne el. Az olyan szolgáltatók, mint például a Netflix, minden bizonnyal örömmel vennék akár most rögtön használatba az Intel fejlesztését.
Pontosan meghatározott piacra lépési időpont azonban jelenleg nem ismert (az Intel csupán azt közölte, hogy a közeljövőben jelenik meg). Van rá esély, hogy már csak egy-két hónapot kell rá várni, mivel a vállalat legújabb, hagyományos csatolófelületeket (SATA, SAS és M2) alkalmazó drive-jai az idei év harmadik negyedében debütálnak.
A bejelentés részeként egyébként az Intel beszámolt a merevelemezek kiváltására létrehozott SSD-iről is. Az S4500 és S4600 jelenleg a piac legnagyobb kapacitássűrűséggel rendelkező terméke, köszönhetően a 32 rétegű 3D NAND alkalmazásának. Ezeket a meghajtókat a chipgyártó gigász kifejezetten az adatközponti igények kielégítésére tervezte.
Teljes SSD-letámadásban az Intel
Ez utóbbi célt szolgálja a március végén bemutatott Optane meghajtó is. Ez egyben paradigmaváltást is jelent, hiszen már nem a merevlemezek túlhaladása, hanem a RAM utolérése a cél, és az Intel nagyon közel jár ehhez. 3D XPoint technológiája úgynevezett transistor-less cross point architektúrára alapul. Ez háromdimenziós sakktábla struktúrát jelent, ahol a memóriacellák az oszlopok és sorok kereszteződésében ülnek. Így lehetővé válik a cellák egyenként történő megcímzése, vagyis az adat egészen kicsi darabjaira lebontva írható és olvasható. Ennek köszönhetően gyorsabbá és hatékonyabbá válik az írási/olvasási eljárás.
Az Optane DC P4800X SSD kifejezetten az adatközpontokat célozza, gyártója szerint annak a piaci résnek készült, mely szenved a drága DRAM-októl és a NAND relatíve alacsony teljesítményétől. Az Intel állítása szerint a P4800X nagyjából ötször-nyolcszor gyorsabb, mint a piacon jelenleg kapható leggyorsabb SSD. Különösen az alacsony késleltetést igénylő feladatoknál jön ki a termék teljesítményelőnye; ilyenek például az analitikai célú vagy gépi tanulási feladatok.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak