A Gartner előrejelzése szerint az üzleti vezetők teljesítményének értékelése is egyre inkább összekapcsolódik majd a kiberkockázatok kezelésének képességével.

A Gartner a hét közepén tette közzé a következő időszakra vonatkzó biztonsági előrejelzéseit, amelyek ismét megerősítik, hogy a kibertámadások egyre nagyobb pusztítást végeznek majd az olyan vállalkozások körében, ahol nem kezelik ezt az informatikai területet a működőképességükkel szorosan összefüggő üzleti befektetésként. Ennek alapján nem érdemes kifejezetten a zsarolóvírusokra vagy más felkapott támadástípusra összpontosítani, mert a kiberbiztonsági beruházások a kockázatkezelés alapvető elemei: a Gartner szerint 2025-re már tízből hat üzleti szereplő fogja a kiberbiztonsági kockázatot elsődleges meghatározó tényezőként kezelni a harmadik felekkel folytatott tranzakciók lebonyolítása során.

A nyolc pontba szedett prognózis arra próbálja ösztönözni az informatikai vezetőket és a CISO-kat, hogy technológiai környezetük újradefiniálásával növeljék szervezetük ellenállóképességét a teljesen új típusú támadásokkal szemben. A Gartner ezen felül úgy látja, hogy a kiberbiztonság akkor válik ténylegesen üzleti döntéssé, ha a CISO-k fizetését a kockázatkezeléssel indexálják, de sok informatikai csapat ettől még továbbra is túlterhelt marad a távmunka, a hibrid felhős integráció vagy a digitális transzformációs projektek eredményeként, a fenyegetettségek pedig gyorsabban változnak, mint ahogy arra a legtöbb helyen reagálni tudnak. Az előrejelzés főbb pontjai mindennek alapján a következők:

  • 2023-ig 5 milliárd embert és a világ GDP-jének több mint 70 százalékát érintik majd a fogyasztók adatvédelmi jogaira vonatkozó kormányzati szabályozások. , amelyek megkövetelik a szervezetektől, hogy biztosítsák a fogyasztók adatvédelmi jogait. A Gartner a jogi követelések esetenkénti költségeinek és teljesítési idejének pontos ellenőrzését javasolja a hatékonyság növeléséhez és az automatizálás felgyorsításának megalapozásához.
  • 2025-re a vállalkozások 80 százalékának lesz olyan stratégiája, amelyik egységesíti a webes, felhőalapú szolgáltatásokat és a privát alkalmazásokhoz való hozzáférést valamilyen Security Service Edge (SSE) platformon keresztül. A világjárvány egyik kulcsfontosságú tanulsága volt annak az átfogó újragondoljása, hogy miként lehet megfelelőmhálózati és biztonsági szolgáltatásokat nyújtani a fizikailag is sokfelé szétszóródó munkaerő számára.
  • 2025-re a szervezetek 60 százaléka alkalmazza majd biztonsági kiindulási pontként a Zero Trust koncepciót, de fele részben nemlesznek képesek kiaknázni annak előnyeit. A Gartner pesszimizmusát az indokolja, hogy sok helyen jelent kihívást a saját maguk által generált, exponenciálisan növekvő gépi identitás biztosítása, ami hozzáadódik az identitás- és hozzáférés-kezelés (IAM) vagy a privilegizált hozzáférés-kezelés (PAM) meglévő hibáihoz.
  • 2025-re a szervezetek 60 százaléka a kiberbiztonsági kockázatot fogja a legfontosabb tényezőként kezelni a harmadik felekkel folytatott tranzakciók és üzleti kötelezettségek lebonyolítása során. A kiberbiztonság a Gartner szerint csak akkor válhat az üzleti műveletek szerves részévé, ha a kockázatértékelést a harmadik felekkel kötött szerződések előtt végzik el, és ez a gyakorlat a piackutató szerint 3 éven belül el is terjed majd.
  • 2025-ig a nemzetállamok 30 százaléka vezet be olyan jogszabályokat, amelyek szabályozzák a zsarolóvírusokkal kapcsolatos tárgyalásokat, a váltságdíjfizetést és a vonatkozó bírságokat. Összehasonlításképpen, 2021-ben ugyanez az arány mág csak 1 százalék körül volt. A biztosítók is egyre kevésbé lesznek hajlandók váltságdíjat fizetni a ransomware támadásokkal összefüggésben, ami megint csak a kockázatkezelés, az elrettentés és a rugalmasság üzleti döntésként való kezelését indokolja.
  • 2025-re a kibertámadásokat már valódi fegyverként fogják alkalmazni, és sajnos valószínű, hogy ez addigra emberáldozatokat is követel majd. Sok ipari vezérlőrendszert (ICS) még a netről lecsatlakoztatva (air gap) is nehéz megvédeni, mert nem a kibertámadások elleni védelmet szem előtt tartva tervezték őket, és az ismert operatív technológiai kiberfenyegetések majdnam felét rosszul vagy egyáltalán nem is észlelik.
  • 2025-re a cégvezetők 70 százaléka próbál majd megteremteni valamilyen rugalmasabb szervezeti kultúrát a számítógépes bűnözés, a súlyos időjárási események és a politikai instabilitás egyidejű fenyegetéseinek túlélésére. A Gartner szerint az, hogy ügyfelei a rugalmasságot priorizálják, azt mutatja, hogy sokszor akarnak valamilyen azonnali megoldást egy-egy hiányosság kezelésére, miközben a kiberbiztonsági technológiai verem átfogó felújítására lenne szükségük.
  • 2026-ra a C-szintű vezetők legalább felének munkaszerződésébe építenek be a kockázatkezeléssel kapcsolatos teljesítménykövetelményeket. Miután a legtöbb szervezetnél ma már nem technikai problémának, hanem üzleti kockázatnak tekinti a kiberbiztonságot, a Gartner arra számít, hogy az ezzel kapcsolatos formális elszámoltathatóság eltolódik a biztonsági vezetőtől a vezető üzleti vezetők felé.
Biztonság

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.