Egy grafikon tökéletesen megmutatja, hogyan lehet az Apple a világ legértékesebb vállalata, miközben a fő termékére csökken a kereslet.

A mai, koronavírus terhelte világban győzelmi jelentéssel felérő az az információ, amit a Bloomberg tudott meg az Apple háza tájáról. Tim Cookék egyeztettek a beszállítóikkal és bérgyártóikkal, hogy az év végéig még legalább 75 millió 5G-s iPhone-t kell leszállítaniuk. Ez azt jelenti, hogy a kereslet megközelítőleg úgy alakul, ahogy a vállalat tavaly ősszel tervezte. Ez azért is érdekes fordulat, mert az év első felében még olyan hírek szivárogtak a beszállítóktól, hogy a gyártási kapacitásaik csökkentésére készülnek.

Nagy reményekkel futnak neki az ősznek

Az Apple tervei szerint egyébként az sem elképzelhetetlen, hogy az októberben érkező négy 5G-s moddellből összesen akár 80 milliót is eladnak idén. Az új telefonok és az őszi termékfrissítések mellett egyébként érkezik egy új iPad Air, aminek olyan keret nélküli, széltől szélig tartó képernyője lesz, mint jelenleg az iPad Próknak. Jön két új Apple Watch, egy új fülhallgató (ami állítólag nem Beats márkanéven kerül piacra), valamint egy kisebb HomePod hangszóró is.

A Bloomberg mindazonáltal felhívja a figyelmet arra, hogy az Apple 2018-ban és tavaly is hasonló volumenű, 75-80 milliós tervekkel futott neki az ősznek, illetve az új modellek piacra dobásának. Ugyanakkor az is igaz, hogy a tavaszi rossz hírek ellenére az Apple szárnyal: a Bloomberg szerint a járvány negatív gazdasági hatása ellenére (fennakadások az ellátási láncokban, brutálisan visszaeső gazdaságok) ellenére az Apple vezető termékeire, az iPhone-okra, iPadekre és Mac számítógépekre is nőtt a kereslet. Így aztán az Apple részvényei az idén 76 százalékkal emelkedve az első amerikai vállalat, amely meghaladta a 2 billió dolláros piaci értéket.

Ami az új iPhone-okat illeti, két alap- és két csúcsmodell érkezik. Mindegyik OLED kijelzőt kap, az alapmodellek 5,4 és 6,1 incheset, míg a csúcsmodellek 6,1, illetve 6,7 incheset kapnak. Megújul a dizájn, nagyobb lesz a színválaszték is. belül egy új erősebb processzor (A14), nagyobb frissítési frekvencia, jobb energiahatékonyság jellemzi a készülékeket. Állítólag a csúcsmodellekben LIDAR is lesz.

Az új telefonokat lépcsőzetesen dobják piacra, először az alapmodellek, majd a Pro változatok jönnek, és természetesen már az iOS 14-es verziójával, amit szeptemberben ad ki a cég.

Egyre kevesebbet egyre többért...

Csakhogy van egy érdekes tendencia. Miközben az Apple-nek még mindig az iPhone, illetve a telefonok köré épülő ökoszisztéma, 2016 óta gyakorlatilag folyamatosan csökken, nem látványosan, de érzékelhető módon. A csúcsponton, 2015-ben az IDC adatai szerint 231,5 millió iPhone-t adtak el. Egy évvel később már csak 215,5 milliót, amit egy évvel később is sikerült megismételni (215,8 millió), de tavaly már 200 millió alá esett a darabszám (191 millió), nagyjából a 2014-es szintre (192,7 millió). Ez négy év alatt 17,5 százalékos csökkenést jelent. Igaz ugyanakkor, hogy ez telített – és egy ideje stagnáló-zsugoródó piacon történik úgy, hogy rendre az Apple szenvedi el a legkisebb veszteségeket.


De ezzel együtt is nehezen fogható fel, min alapul a tőzsdei befektetőknek az az optimizmusa, amely az idei 76 százalékos árfolyam-emelkedést előidézte. A ZDNet egy egyszerű okban látja a magyarázatot. Hiába ad el az Apple kevesebb telefont, azokkal egyre többet keres. Míg az iPhone 5-nél 200 és 400 dollár volt a legolcsóbb és legdrágább modell, tavaly a 11/11 Pro/11 Pro Max kiadásakor a legmagasabb ár felkúszott 1400 dollár fölé, míg a legolcsóbb modellért (SE) 400 dollárt kellett fizetni (lásd a fenti grafikont).

Ez persze elképzelhetetlen lenne anélkül, ha az Apple nem tudná megtartani az ügyfeleinek nagy részét, akik évről évre hajlandók egyre többet fizetni ezért, hogy tagjai lehessenek ennek az exkluzívnak mutatott közösségnek. A ZDNet szerint a trend folytatódik, a lap szerint nem lenne meglepő, ha az 5G csúcsmodell ára, főleg ha valóban LIDAR-ral kerül piacra, akár kétezer dollárt is elérheti.

Konzumer tech

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.