Bevezető előadásában villantotta fel jövőképét a Microsoft CEO-ja. A Build 2018 fejlesztői konferencián elhangzottak szerint Nadella 2020-ra 30 milliárd csatlakozó eszközt vízionál. Ezek a világot egyetlen számítógéppé teszik, a számítógépes funkcionalitás beágyazódik mindenbe, mindenhova és mindenkibe.
Most alakítják a jövőt
A vállalatvezető szerint, ha a világra egy nagy számítógépként tekintünk, akkor a fejlesztők kezében óriási hatalom összpontosul. Ez a hatalom egyben nagy felelősséggel is jár, fejtegette Nadella. Eljött annak ideje, hogy nem csak azt kell megkérdeznünk, mit tehet meg a számítógép, hanem azt is, hogy mit kellene tennie - foglalta össze a redmondi vezér. Szerinte létre kell hozni az emberek által meghozandó döntéseket segítő alapelveket, mert ezek a döntések fogják meghatározni a jövőt.
A Microsoft elképzelése szerint minden fejlesztőnek egyben MI fejlesztővé is kellene válnia. Ez persze a vállalat jól felfogott érdeke, mivel az tovább pörgetné az egyébként is remekül teljesítő Azure Cloud üzletágát. A mesterséges intelligencia nem működik adatok nélkül, amihez felhős számítási teljesítmény kell, ez pedig bevételt generál.
A fentiek jól jelzik a több évtizedes szoftverértékesítési üzleti modelltől való távolodást. A Microsoft egyre inkább az okos dolgok és szolgáltatások irányába fordul, ami ismét olyan friss szellőt hoz a cég életébe, mint amit anno az okostelefonoktól vártak (és amibe a késői belépés miatt belebuktak). Ezt szolgálják a márciusi pozícióváltozások és az AI for Accessibility program létrehozása is.
Utóbbi egy olyan, öt évre szóló kezdeményezés, mely a fizikai vagy mentális kihívásokkal küzdő, egymilliárdnyi embertársunk életét hivatott jobbá tenni. A 25 millió dollárral beindított elkötelezettség-támogató termékek és szolgáltatások fejlesztésére és segítésére vonatkozik. Persze, illúzióink ne legyenek: a vállalat jól felfogott érdeke, hogy ezek az innovációk a Microsoft saját cloud környezetének határai között formálódjanak.
Előtérbe kerül a perem
Az intelligens felhő és az intelligens edge kora már a nyakunkon van, közölte Nadella még korábban. A CEO szerint óriási lehetőségek rejlenek a peremhálózat elburjánzásában. Ennek kiaknázása érdekében a Microsoft nyílttá tette Azure IoT Edge Runtime technológiáját, mellyel egyéni menedzsment és kommunikációs funkciók biztosíthatók az edge eszközökhöz. Hasonlóan nyitott a Custom Vision esetében is, amivel lehetővé válik az ipari kitek és drónok számára a felhőhöz való kapcsolódás nélküli működés.
Az Azure IoT Edge egyébként több irányból is támogatást kap. A Windows 10 felhasználók például új szoftverfejlesztő-készlettel gazdagodnak az ember nélküli repülő szerkezeteiről ismert DJI révén. A Microsofttal partneri kapcsolatban levő cég lehetővé teszi a kereskedelmi forgalomban elérhető drónok számára az Azure IoT Edge és a Microsoft MI szolgáltatásainak bevonását.
A szintén ehhez a platformhoz készülő, számítógépes látást nyújtó MI-kit létrehozása érdekében pedig a Qualcommal állt össze Redmond. Az elképzelés szerint a fejlesztők a készlet segítségével kamerás IoT eszközöket és szolgáltatásokat hozhatnak létre, az Azure Machine Learning szolgáltatásainak bevonása mellett. A hardveres gyorsításért a Qualcomm Vision Intelligence Platformja felel.
A fentieken túl bejelentették a Project Kinect for Azure kezdeményezést is. Ez tulajdonképpen egy fejlett mélységérzékelő kamerát tartalmazó szenzoros csomag, ami MI-orientált számításokat végez a peremhálózati eszközökön. Az elhangzottak szerint például kézmozdulat-követésre vagy térbeli leképezésre használható.
Végül szóba került a blokklánc technológia. Elérhetővé vált az Azure Blockchain Workbench, amivel egyszerűbben összekapcsolhatók a blokklánchálózatok Azure környezetben. Ezzel olyan szolgáltatások válhattak együttműködővé ezen módon, mint az Active Directory, a Key Vault és az SQL Database.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak